Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Jump to content
tex

nie zwraca długu

Recommended Posts

Przed ponad dwoma laty pożyczyłem 10 tys.zł. na podstawie pisemnej umowy. Dłużnik wyjechał za granice i nie miałem możliwości nawiązania z nim kontaktu. Zdecydowałem sie wobec tego na podjęcie działań ukierunkowanych na uzyskanie sądowego tutyłu wykonawczego dającego możliwość podjęcia działań przez komornika. Winienem dostarczyć dłużnikowi wezwanie do zwrotu pożyczki. Jaki skutek prawny może mieć fakt iż pożyczkobiorca nie odbierze tego wezwania. Czy ta okoliczność nie uniemożliwi mi wystąpienia do sądu z pozwem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

wezwanie dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia powinno poprzedzić wystąpienie na drogę postępowania sądowego. Sąd bada tę okoliczność. Jeśli nie ma możliwości samodzielnego ustalenia adresu dłużnika to może warto spróbować np. przez biuro
adresowe? Należałoby ustalić miejsce dla doręczeń. Wezwanie powinno pójść na adres, który uda się Panu ustalić (do sądu należy załączyć potwierdzenie) Następnie może Pan przygotować dokumenty i wystąpić na drogę postępowania sądowego. Do pozwu należy dołączyć również dokument potwierdzający istnienie wierzytelności (w tym przypadku będzie to oczywiście umowa).


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nawet jeśli dłużnik dwukrotnie nie odbierze powiadomienia o wezwaniu do zapłaty, to wedle prawa jest równoznaczne z dostarczeniem i może Pan złożyć pozew do sądu. Jednak najważniejsza jest kwestia znalezienia adresu, na który pismo wysłać. Chyba, że dłużnik nadal jest zameldowany w Polsce, wtedy chyba można normalnie zaadresować na adres zameldowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Należy pamiętam, że w takich spornych sprawach najlepiej wszelkie upomnienia wysyłać w sposób oficjalny, żeby ewentualnie było póżniej jakieś uzasadnienie w sądzie. Wiele osób upomina się o swoje pieniądze telefonicznie lub osobiście. Niestety takie rozwiązanie nie pozostawia żadnych śladów w związku z czym póżniej nie może być przedstawione jako dowód w sprawie sądowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, ze jeśli dłużnik nie chce oddać pieniędzy można mu
już w oficjalnym tonie wystosować pismo listem poleconym – wezwanie do zapłaty,
jeśli nadal nie płacić można skorzystać z firmy windykacyjnej – dłużnik zacznie
dostrzegać że sprawa jest poważna, - ostatecznie sprawa do sądu – z sadowym nakazem
zapłaty do komornika. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeśli nie oddał nic, unika kontaktu itd to można próbować podciągnąć to pod wyłudzenie i przed sądem dowodzić, że nigdy nie zamierzał oddać tych pieniędzy, wtedy przy wyroku z kk jeśli dostanie obowiązek naprawienia szkody polączony z wyrokiem w zawieszeniu, będzie musiał oddać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy nie lepie z głosić się do firmy https://www.monevia.pl/jakie-korzysci/ Odzyskiwanie należności to proces, który naraża Cię na koszty i utratę czasu. Dlatego aby w przyszłości uniknąć windykowania swoich kontrahentów, możesz podjąć kroki zapobiegawcze. Jeśli masz uzasadnione podejrzenia, że Twój potencjalny partner biznesowy może mieć problemy z płatnościami, warto skorzystać z rejestru dłużników albo biur informacji gospodarczych. Są to bazy danych, do których trafiają informacje o nierzetelnych płatnikach. Jeśli osoba, z którą masz zamiar prowadzić interesy figuruje na liście, musisz zachować szczególną ostrożność.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że sporo osób się zadłuża także przez chwilówki. Więc gdyby do tego doszło to najkorzystniej wypada konsolidacja chwilówek Oświęcim bo pozwala uwolnić się od tej pętli zadłużenia

images.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×