Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Jump to content

Question

Dosyć odważny artykuł GW z tego roku sugerujący że pożyczki prywatne to także lokowanie kapitału w firmach pożyczkowych przez mafię, może okazać się prawdą. Załóżmy że pieniądze pochodzące z nielegalnych praktyk, wymuszeń, narkotyków, kradzieży gdzieś trzeba upchać. Organizacje przestępcze mogą zatem otworzyć legalne firmy najczęściej Spółki z o.o. gdzie oferują szybkie pożyczki na większy procent. Ten "większy procent" to ich zysk z lichwy a liczba i wielkość udzielonych pożyczek może być prawdziwa lub nie, to już robota skarbówki ciężko jednak coś udowodnić jak pożyczki udzielane są słupom.

Kogo tacy czy inni lichwiarze szukają? Nie osób z dobrą kondycją finansową tylko tych w trudnej sytuacji finansowej. Przypomina się cytat z Biblii gdzie napisano o Tych którzy mają mało i zabiorą im nawet to co mają - a niewiele tego.
Osoby w trudnej sytuacji materialnej skłonne są wziąć jakąkolwiek pożyczkę prywatną nie patrząc nawet na to, że podpisują weksel in blanco lub zastaw na nieruchomość przekraczającą znacznie wartość udzielonej pożyczki.

Alarm powinien się nam włączyć kiedy pożyczkodawca żąda przeniesienia prawa własności do nieruchomości na czas spłaty kredytu. Wierzcie mi, chodzi mu o to aby ta pożyczka nigdy nie została spłacona i aby ta nieruchomość została jego. Zrobi więc wszystko abyś tej pożyczki nie spłacił począwszy od sprytnie skonstruowanej umowy, różnie interpretowanej w zależności od sytuacji.

Były przypadki kiedy prywatne pożyczki bądź kredyty chwilówki o wartości 10-90 tyś zł. zabezpieczane były nieruchomościami o wartości 300-600 tys zł. Zgadnijcie co się potem działo? Tak. w Umowie drobnym maczkiem były bardzo wysokie ukryte koszty takie jak marża, ubezpieczenie kredytu, opłaty za każdy dzień zwłoki, albo za niedotrzymanie terminu wpłaty kolejnej raty albo jeszcze jakoś dziwnie liczone odsetki np. w przypadku jednej poszkodowanej, która wzięła 150 000 tys zł a po trzech miesiącach spłacania same odsetki wynosiły już 130 000 zł - pożyczka jak frankowa zamiast maleć rośnie - nie do spłacenia. Rekordzistka wśród poszkodowanych była osoba która pożyczyła 15 tys zł. przy odsetkach 730% rocznie której dług urósł do miliona zł.

Sposób działania lichwiarzy jest zawsze ten sam. Naganiacze - ogłoszenia na forach, blogach, w komentarzach. Także te pisane łamaną polszczyzną z IP z Ukrainy czy krajów afrykańskich ale te ostatnie to raczej wyłudzenia i tym na razie się nie zajmujemy. Jak już osoba w trudnej sytuacji odpowie na ogłoszenie oferujące prywatną pożyczkę to klienta przejmuje lichwiarz który przygotowuje najczęściej niekorzystną dla pożyczkobiorcy skomplikowaną umowę, który zaś organizuje zaprzyjaźnionego notariusza, który z kolei nie zwraca uwagi na niekorzystne dla pożyczkobiorcy zapisy w umowie przy jej podpisaniu. Tak "ugotowany" pożyczkobiorca traci nieruchomość dość szybko i ma możliwość jedynie dochodzić swoich praw w sądzie - niestety aż do wprowadzenia ustawy antylichwiarskiej przez Zbigniewa Ziobro w 2019 roku Sądy bardziej przychylały się lichwiarzom niż poszkodowanym jak to w ziemskich sądach bywało od co najmniej 2 tys lat. Nawet na art. 304 Kodeksu Karnego który stanowi:"Kto, wyzyskując przymusowe położenie innej osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, zawiera z nią umowę, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3." sądy nie zwracały uwagi ponieważ nieruchomość była od razu przepisywana przez lichwiarza na słupa który kupował ją w "dobrej wierze".

Dzisiaj osoby w ciężkiej sytuacji materialnej mogą organizować zrzutki i zbiórki społeczne. Jest to o wiele lepszy patent na zebranie pieniędzy niż zapożyczenie się u osoby prywatnej czy firmy pożyczkowej. Ludzie którzy chcą zebrać pieniądze na leczenie siebie czy rodziny, ludzie mający już na głowie komornika, ale także ludzie chorzy tacy jak zakupoholicy, hazardziści nie powinni nigdy brać pożyczek prywatnych. Grozi to może nie "śmiercią i kalectwem" ale bankructwem na pewno.

Ludzie zastawiają nie tylko mieszkania, kosztowności, samochody i nieruchomości dla swoich potrzeb. Często są po prostu wykorzystywani przez swoje dobre serce które każe im pomagać innym. Niestety naciągacze i lichwiarze nie mają skrupułów aby wykorzystać takie osoby. Lądują one potem bez dachu nad głową w różnych miejscach i same nie są wstanie się pozbierać po oszustwie. Więcej na temat radzenia sobie z problemem kredytów prywatnych w Szwajcarii i krajach niemiecko języcznych można znaleźć np. tu https://www.kredite-darlehen-von-privat.ch/kredite-in-der-schweiz-von-privatpersonen-was-zu-tun-falls-man-im-not-ist.

Wspomniana wcześniej nowa ustawa antylichwiarska przyjęta przez Radę Ministrów 18 czerwca 2019 roku wprowadza:

 • za lichwę kara więzienia będzie wynosić 5 lat - dopracowane zostały przepisy charakteryzujące pożyczkę lichwiarską.
 • limit odsetek od pożyczki i zakupów ratalnych w ciągu roku maksymalnie 10%
 • limit wszystkich dodatkowych kosztów pożyczki i zakupów ratalnych to 45% w skali roku
 • przy ratach na pół roku maksymalna wielkość odsetek to 32,5%
 • przy pożyczce na okres 1 miesiąca limit odsetek to 22%
 • zabezpieczenie pożyczek w postaci nieruchomości nie będzie mogło przewyższać kwoty pożyczki + dodatkowe 45%
 • nie będzie wolno żądać przenoszenia własności nieruchomości na zabezpieczenie zaciągniętych pożyczek
 • brak egzekucji komorniczej z mieszkania, jeżeli wysokość zadłużenia nie przekracza 5 proc. wartości domu lub lokalu. - tu akurat wartość powinna być wyższa.
 • przy kredycie konsumenckim do 255 tys. 550 zł banki nie będą mogły naliczyć dodatkowych opłat do 45% kwoty pożyczki w skali roku
 • limit odsetek dla kredytów konsumenckich udzielanych przez banki to także 10% w skali roku.
 • przy pożyczce prywatnej udzielanej na podstawie umowy cywilno-prawnej limit dodatkowych opłat wyniesie 25% pożyczonej kwoty
 • i chyba najważniejsze: "ściganie lichwiarza nie będzie zależeć od tego, czy wiedział, że osoba biorąca pożyczkę jest np. w trudnej sytuacji życiowej i dramatycznie potrzebuje pieniędzy na zapewnienie sobie podstawowych warunków do życia, jak: jedzenie, leki, opłata rachunków. Taka  uznaniowość była przyczyną bezkarności lichwiarzy." - Nareszcie.

pozyczka_prywatna_oszukany.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Głęboko odradzam prywatne pożyczki na umowy cywilno-prawne. Są ludzie którzy wykorzystują czyjąś trudna sytuację. Oby po tej ustawie takich zachowań ubyło. Pożyczyć prywatnie dla mnie znaczy od kumpla czy rodziny a nie od nieznajomego smutnego pana.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0

Prywatne pożyczki mogą być czasem jakąś alternatywą. Zawsze jednak trzeba pamiętać o podstawowych zasadach ostrożności. Przede wszystkim bezwzględnie forma pisemna i dokładna analiza wszystkich zapisów umowy - przed jej podpisaniem oczywiście :)

Edited by Prawnik

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Guest Nar

Nareszcie się za to rzad wziął. Smuci tylko przepchnięta ustawa antyfrankowa bez wytycznych co do przewalutowania. Chyba że wszyscy czekają na wyrok TSUE który ma być po wakacjach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0

Pożyczki pozabankowe są nowoczesnym rozwiązaniem finansowym dla osób, które znaleźli się w sytuacji kryzysowej. Warto jednak pamiętać, że:

- po pierwsze, rynek pożyczek pozabankowy jest dosyć różnorodny, a oferta jest szeroka - należy ją dokładnie przeanalizować, zanim składać wniosek o pożyczkę;

- po drugie, kwota pożyczki nie powinna być zbyt wysoka - należy pożyczać tyle, ile będziesz w stanie zwrócić na czas;

- i po trzecie przeterminowanie pożyczek wiąże się z dodatkowymi kosztami, dlatego warto trzymać się ustalonych terminów. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0

Wiele osób nie wie w ogóle czym różni się kredyt od pożyczki. Nawet w niektórych bankach ten termin używany jest zamiennie. Jeśli jednak chcecie zgłębić ten temat, to tutaj https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/czym-rozni-sie-kredyt-od-pozyczki/ warto sobie zerknąć. Jest tam wiele cennych informacji na ten temat, które niewątpliwie mogą okazać się niezwykle przydatne. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×