Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Jump to content
Sign in to follow this  
Malfoy

Strata Idea Banku za rok 2018 - 1,892 miliarda zł netto!

Recommended Posts

To już prawdziwa obsuwa na akcjach spółek L. Czarneckiego Idea Banku i Getin Noble Bank. gdzie obroty zostały zatrzymane przy -20%. Po tak złej informacji akcje Idea Banku spadły z 4,62 zł jeszcze wczoraj do 3,71 zł dzisiaj,

a Getin Noble Bank z 1,74 jeszcze wczoraj do 1,38 zł dzisiaj. W kolejce stoi 100.000 akcji do sprzedaży co może zdołować kurs do 1,20zł za akcje jak jutro wznowią obroty. Przypominam ze zazwyczaj obroty są wstrzymywane kiedy kurs odbiega +-20% od kursu otwarcia. Notowania takiej spółki zostają wtedy zawieszone.

Najgorsze w tym wszystkim jest że kapitał banku zmniejszył się z 2,52 miliarda zł rok temu do zaledwie  272,65 milionów złotych obecnie. Ciężko powiedzieć gdzie wyparowała ta kasa, bo sama afera Get Back chyba by aż tak nie położyła banku.

KNF zaleca możliwie jak najszybsze zwiększenie funduszy własnych przez wzrost niewielkiego kapitału własnego. Przydałby się inwestor a w razie niepowodzenia bank zamierza przeobrazić się w bank specjalistyczny działający na mniejszą skalę niż obecnie lub/i sprzedaż swoich aktywów.

Generalnie sytuacja Idea Banku odbiła się dzisiaj czkawką na notowaniach wszystkich banków działających w Polsce. W Europie i W Stanach w 2008 roku i później upadające banki (to big to fail) mogły liczyć na szeroką pomoc rządów które dokapitalizowały je pieniędzmi podatników. Czy tak będzie i w Polsce?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morawa

Premier Morawiecki w TVP właśnie mówił że nie ma  mowy o tym aby któryś z państwowych banków pomógł Idei. Czyli Idea Bank jest zdany tylko na siebie. Co to bedzie? nie wiem. Mam tam konto i nie chciałabym zamykać bo jest tanie i nie ma tych durnych opłat za kartę i przelewy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Leszcz

@Malfoy a co ja mam powiedzieć? Nabyłem pokaźny pakiet akcji (w lutym na górce) Getin Holding SA za 2,34 zł bo miał być inwestor... teraz ledwo 1,3 zł - strata 80%. Takie rzeczy tylko na GPW.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzeba zacisnąć zęby. Raport był za cały ubiegły rok 2018. Pewnie wrzucili tam wszystkie brudy aby strata była maksymalna i pozwalała na mniejsze opodatkowanie zysku z roku bieżącego. Zobaczymy pod koniec maja raport za pierwszy kwartał 2019 - wtedy będzie można coś powiedzieć. Czy toniemy czy wypływamy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Inwestor

TKO Idei to - 44% czyli w poniedziałek zjazdu ciąg dalszy. Przy - 20% zawieszą notowania. Ten bank to bankrut, jedynie potężny zastrzyk kapitału mógłby go uratować.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Gruby

Dzisiaj już odbicie + 14% na spółkach Czarneckiego oprócz Idei gdzie cena za akcję wróciła na 2 zł po wzroście o 2,6%. Pytanie czy to korekta i dalsze spadki przed nami?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Kaziu

Współczynnik kapitału Tier 1 w Idea Banku spadł do zaledwie 1,35% gdzie wymóg to 10,88% a TCR do 2,74% gdzie wymóg to przynajmniej 12,88% także jest słabo na tę chwile w Idei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kaziu dzisiaj na Bankier z racji ogłoszenia kolejnej straty Idei na następne 80 milionów zł podsumowano:

"Współczynnik Tier1 na poziomie jednostkowym wyniósł 1,94 proc. wobec limitu bezpieczeństwa na poziomie 11,5 proc. TCR to 3,23 proc. wobec wymaganych 13,5 proc."

To już wszędzie inaczej piszą ale generalnie sytuacja tragiczna. Zarząd chce inwestora który by wyłożył 500 mln zł. Ma być ogłoszony w czerwcu. Jeżeli go nie będzie akcje będą warte tyle co papier na którym są wydrukowane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×