Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
adventure

pożyczać znajomym czy nie pożyczać??

Rekomendowane odpowiedzi

No własnie jakie macie rozeznanie w tym temacie. z tego co słysze niestety kończy się to najczęściej zniknięciem kasy i znajomego. więc właśnie - może to dla wielu kontrowersyjne ale life is brutal - może po prostu na każdą nawet pożyczkę prywatną powinniśmy podpisywać umowę. Pewnie niektórzy się o to obrażą no ale sory tak po prawdzie jak ktoś ma pieniądze oddać to podpisze w ciemno. Jeśli ktoś ma zamiar kombinować to będzie z tym kręcił. Niestety każdy ma swoje życie i ciężko pracuje na oszczędności by ufać rodzinie czy znajomym że pożyczy kasę i za miesiąc dostanie ją spowrotem. A co jeśli nie?? No właśnie - jakie macie zdanie na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety pożyczanie pieniędzy znajomym nie jest łatwym tematem. Ja staram się tego unikać bo w większości przypadków nie prowadzi to do niczego dobrego. Wiadomo czasem jak dobry znajomy jest w potrzebie to się pożycza, bo co innego pozostaje. Póżniej często jest trochę głupio z upominaniem kogoś o zwrot pożyczki, przynajmniej ja tego nie lubię, ale tak jak piszesz to przecież nasze ciężko zarobione pieniądze i to tej drugiej osobie powinno być głupio, że nie wywiązuje się ze swoim zobowiąż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie To nie jest łatwym tematem... Najgorsze jest to jak się pożyczy bo się ma a jak się potrzebuję i przydało by się by znajomy oddał a tu nie ma  wtedy głupio się upominać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od kwoty, wiadomo, że 50 czy 100 złotych dla sprawdzonego znajomego to nie jest aż tyle, żeby się wzdrygać przed pożyczeniem, ale na większe kwoty to umowa obowiązkowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy konkretnej umowie, zastawie to pozyczyłbym. Drobnych kwot rzędu kilku stów, hmm...rozważam. Mam kilku takich dłuzników, którzy już nie są przyjaciółmi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożycz pieniądze znajomemu - stracisz jedno i drugie. Nigdy nie pożyczam, bo już sie raz przejechałem i nie ważne czy to przyjaciel z dzieciństwa czy własna kuzynka. Nigdy. Mi nikt za darmo nie daje, a potem prosić się o zwrot? Dajcie spokój

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam radę mam tylko jedną. Jeżeli chcecie (posiadacie) kapitał jaki możecie zainwestować to róbcie to za pośrednictwem jakiś pożyczek społecznościowych ponieważ:

a) jest to już mniej więcej ogarnięte od strony technicznej

B) można inwestować mniejsze sumy (dywersyfikacja kapitału) - mniejsze ryzyko

c) w razie problemu ze spłatą macie gotową umowę wygenerowaną z automatu posiadając podstawowe dane pożyczkobiorcy i na podstawie tej umowy można zaczynać dochodzić swojej kwoty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety dożyliśmy czasów, że lepiej nie pożyczać nikomu, bo póżniej ciężko będzie spotkać pożyczkobiorcę. Nawet znajomi zaczynają unikać osób od których wzięły wcześniej pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyczajcie, pożyczajcie. Zawczasu więc podrzucę Wam namiar, dzięki któremu możliwa będzie samodzielna windykacja należności online - http://vindicat.pl/. Niestety, ale życie uczy, że większości z pożyczających ten adres się przyda. Smutne, ale prawdziwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie pożyczaj, no chyba że masz pewność, że pożyczka zostanie spłacona. Ewentualnie spisuj umowy. Jeśli znajomy jest w porządku to powinien to zrozumieć. Jeśli się obrazi - odpuśćmy sobie taką znajomość. To w końcu nasze ciężko zarobione pieniądze i nie mamy żadnego obowiązku się nimi dzielić. Jakiś czas temu natknąłem się na ciekawy wpis na jakimś blogu związanym z finansami i autor obszernie opisywał właśnie ten problem. Poza tym jeśli nie masz co zrobić z pieniędzmi i posiadasz trochę wolnego kapitału to możesz zrobić z niego pożytek i właśnie pożyczyć, ale nie znajomemu. Skorzystaj z jakiejś platformy do pożyczek społecznościowych, np. CapitalClub i udziel pożyczki. Rzecz jasna na umowę i bezpiecznie. Oprocentowanie sięga zwykle od 16 do 26% w skali roku, więc myślę, że to opłacalne. Pożyczysz komuś bez obaw o zwrot, a jeszcze na tym zarobisz. O wiele lepsze to niż zabawa w dobrego kolegę, który zawsze pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie przy dużych pieniądzach zaciera się granica znajomości. Jak przyjdzie do oddawania, to kolega staje się obcy.

Jak nie chcesz stracić przyjaciół, to ściemniaj że nie masz, lepiej na tym wyjdziesz, bo powiedzą że jesteś gbur i chytrus, ale po jakimś czasie im przejdzie. A tak to będziesz się za nimi uganiał w nieskończoność.

Albo spisuj umowy, ale przy dużych kwotach, to już u notariusza.


http://ukredytowani.pl/topic/837-informacje-o-walutach-kredytach-i-inwestycjach/page-3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na studiach uczyli mnie żeby nawet przy takiej pożyczce spisać umowę pożyczki w której wszystko zapiszecie. Taka umowa obowiązuje przy kwocie od 500zł o ile dobrze pamiętam :) Zawsze jeżeli będziesz miała problemy z odzyskaniem pieniędzy możesz ściągnąć dług poprzez samodzielną windykację. Wszelkie szczegóły znajdziesz tutaj http://poradnikwierzyciela.pl/.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×