Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Jump to content

Recommended Posts

Oferta inwestycji alternatywnych obejmuje bardzo szeroki zakres instrumentów, które mają często emocjonalne lub hobbystyczne znaczenie dla inwestora. Uzupełnienie portfela o te aktywa wpływa pozytywnie na dywersyfikację ryzyka inwestora, nie wspominając o potencjale wysokich stóp zwrotu. Wartość aktywów emocjonalnych jest niezależna od wydarzeń na rynkach giełdowych, od decyzji banków centralnych i od trendów ekonomicznych. W dobrze zdywersyfikowanym portfelu wartość tych aktywów powinna zawierać się w przedziale 5% - 15%.

 

Wartość aktywów emocjonalnych zależy od ich unikalności, dostępności i walorów estetycznych lub smakowych. Na początku należy koniecznie zrozumieć każdą z dziedzin, w jaką chcemy zainwestować i przy wyborze sprawdzić, czy istnieje rynek wtórny, przejrzyste metody wymiany oraz zasoby.

 

Wśród inwestycji pozafinansowych można wyróżnić inwestycje w:

- wino,

- sztukę,

- metale i kamienie szlachetne,

- przedmioty kolekcjonerskie.

 

Czy ktoś was kiedykolwiek inwestował w surowce alternatywne? Czy jest to opłacalne? Jaka jest specyfika rynku? Zapraszam do dzielenia się swoimi opiniam i odczuciami, a może i zyskami:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inwestowanie w wino jest jedną z alternatywnych form lokowania wolnych środków finansowych. Ten rodzaj inwestycji staje się coraz bardziej popularny. Związane jest to ze wzrostem sprzedaży wina. Wina, które przeznaczone są pod inwestycje pochodzą z winnic z różnych zakątków świata, jednakże najlepsze wina, w które można inwestować pochodzą z winnic francuskich z rejonu Bordeaux-Medoc, Saint-Jemilion oraz z niektórych rejonów Burgundii i są to wina takie jak np. Haut Brion, Carruades de Lafite, Latour. Handel winami odbywa się na giełdach towarowych w Londynie, Singapurze oraz Chicago.

 

Wśród zalet inwestycji w wina można zaliczyć bezpieczeństwo inwestycji.

Wino jest dobrem niezniszczalnym, w porównaniu do różnego rodzaju papierów wartościowych.

Na ten rodzaj inwestycji nie mają wpływu kryzysy,

a na jego ceną ma wpływ przede wszystkim wiek wina, jego marka, klasa jakościowa, miejsce pochodzenia oraz wielkość produkcji. Im wino jest starsze, jego klasa jakości większa a ilość wyprodukowanych butelek czy też beczek niewielka, tym cena wyższa.

 

Inwestycja w wina jest inwestycją zyskowną. Notowania wina na giełdach są relatywnie stabilne i nie zmieniają się tak gwałtownie jak inne aktywa – akcje czy też papiery wartościowe. Nie są one również poddane jakimkolwiek spekulacją na rynku.

 

Zaznaczyć należy, że inwestycje w wino są opłacalne z punktu widzenia popytu na nie. Popyt na wina ciągle rośnie w związku z tym rynek zbytu jest tutaj bardzo duży. Wina kupowane są zarówno przez konsumentów w celach konsumenckich, jak również przez kolekcjonerów, co pozwala na sprzedaż jego po atrakcyjnych cenach

 

Podczas inwestycji w wina istnieje możliwość sprzedania posiadanych dóbr szybko, bez żadnych ograniczeń. Inwestycja w wina by była opłacalna wymaga ulokowania wolnych środków finansowych na okres od 3 do 5 lat, minimum to okres 2 lat.

 

Zaletą inwestycji w wina jest fakt, że przy rozpoczęciu inwestycji, inwestuje się w produkt który faktycznie istnieje – zakupuje się butelki bądż też beczki z winem.

 

Źrodło: profesjonalnyinwestor.pl

 

A teraz niektóre z wyników finansowych:) :

Dobiega końca kampania en primeur 2008, w której wiele win z Bordeaux uzyskało bardzo dobre wyniki. Kupno win en primeur polega na nabywaniu skrzynki wina np. z 2008 roku, z terminem odbioru na 2011 rok.

 

Jest kilka istotnych czynników, które miały wpływ na tak wysokie wzrosty. W pierwszej kolejności należy wymienić niskie ceny, po których chateaux (francuscy producenci) wypuściły wina na rynek, obawiając się niskiego poziomu sprzedaży. Po wtóre, rocznik 2008 był świetnym rocznikiem w Bordeaux, ocenionym przez głównego krytyka winnego Roberta Parkera bardzo wysoko.

 

Na przykład Lafite Rothschild został wystawiony na rynek 16 kwietnia na poziomie 1600 GBP za skrzynkę (12 butelek 0,75 cl). Po przyznaniu ratingu przez Parkera 98-100 punktów cena wina zaczęła dynamicznie rosnąć, by osiągnąć poziom nawet 3500 GBP. Obecnie cena tego wina ustabilizowała się na poziomie 3100-3200 GBP. Bordoskie wina premier crus mają jeszcze spory potencjał wzrostu bowiem wysokie noty Parkera gwarantują im duże zainteresowanie ze strony ostatecznych konsumentów, a tym samym wysokie wzrosty win w portfelach inwestorów.

 

Kolejną grupą win, na które warto zwrócić uwagę to tzw. "drugie wina" najważniejszych chateaux takie jak Carruades de Lafite czy Forts de Latour. Wina te na razie są bardzo stabilne, ale dane historyczne (np. rocznika 2005) pokazują, że w momencie zabutelkowania (styczeń, luty 2011) mogą zyskać 100-150%. Wina te są bardzo popularne na rynkach azjatyckich, które często dokonują dużych zakupów zaraz po zabutelkowaniu.

Źrodło: www.inwestycje.pl

 

100% procent zysku w trzy tygodniu ? Powiedziałbym, że to niesamowity wynik, który skłania mnie do bliższego przyjrzenia się temu rynkowi

Share this post


Link to post
Share on other sites

No niestety nie ma idealnej inwestycji. Jednak dla osób znających nieco rynki związane z takimi alternatywnymi inwestycjami można nieżle zarobić. Ostatnio stało się to popularne właśnie po dobrych wynikach funduszy które inwestowały w wino. Trzeba też zauważyć, że przy ostatnim kryzysie którego przyczyną były głównie duża ilość bezwartościowych papierów wartościowych zabezpieczonych na wierzytelnościami z kredytów mieszkaniowych. Wydawało się, że papier wart. ma mocną podstawę, a jak przychodziło co do czego to zabezpieczenie nie było nic warte, dlatego ludzie przerzucali się na bardziej "namacalne" inwestycje takie jak wino czy dzieła sztuki. Jednak tak ja wszędzie za darmo nic nie ma, trzeba dobrze trafić z inwestycją a stracić też można. Ja przestrzegam wszelkich zapaleńców, którzy myślą że w rok staną się milionerami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niezależny planer / doradca finansowy



- kredyt hipoteczny (gwarancja najniższej marży na poziomie
1,2% bez cross-selling’u)



- kredyt gotówkowy (oprocentowanie 9%)



- ubezpieczenie (na życie, zdrowie, nieruchomości, OC + AC,
NNW itd.) najlepsza oferta na rynku



- plany oszczędnościowe



- inwestycje



- refinansowanie kredytów



- sprawdzanie umów pod kątem prawnym, wypłacalności itp.



Adrian Matusiak



721-340-678

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście temat inwestycji alternatywnych jest bardzo ciekawy, jednak w przypadku inwestowania w sztukę itp. nigdy nie mamy pewności, czy dane dzieło sztuki w ciągu kilku-kilkunastu lat zyska na wartości, może być całkowicie odwrotnie. Ja osobiście bardziej interesuję się innym typem inwestowania, mianowicie Akcją Dynamicznych Spółek, która co prawda niesie ze sobą ryzyko, ale według mnie jest dobrym sposobem inwestowania swoich pieniędzy, czego potwierdzeniem jest chociażby wysoka stopa zysku na przełomie roku i dwóch lat. żródło: http://www.bphtfi.pl/klienci-indywidualni/fundusze-inwestycyjne/fio/bph-akcji-dynamicznych-spolek/

Share this post


Link to post
Share on other sites

A może warto jest zainwestować w nieruchomości?

Rozwija się również branża turystyczna, wiele osób lubi sobie wypocząć w dobrych warunkach tak więc to również może być dobrym pomysłem na biznes.

Odsyłam na interesującą stronkę:

http://pomorzebusinessclub.pl/

Znajduje się tam kilka artykułów na temat biznesu w województwie pomorskim. Obecnie jest to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie najlepszą inwestycją są nieruchomości. Zawsze się zwracają.

Zawsze? Od ilu lat inwestujesz w nieruchomości i jaką kwotą w skali roku obracasz?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×