Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Jump to content
Sign in to follow this  
Elfweard

Zatrudnianie pracowników

Recommended Posts

Na początku zawsze potrzebne jest zarządzanie osobiste właściciela, bo podejmować trzeba mnóstwo decyzji, które podjąć może tylko właściciel - zwłaszcza finansowych. O ile nie masz tony nadmiernego kapitału, często trzeba decydować, czy np. inwestujesz w jedną czy w inną rzecz, jakie pensje ustalasz itd.

Można poszukać przez agencję pracy tymczasowej jak tutaj https://spartajobs.pl/pl/

Po pewnym czasie, jeżeli będziesz dobrze delegował odpowiedzialność, firma może zacząć działać bez Ciebie. Ale nie widzę, jak można zbudować firmę bez swojego zaangażowania - chyba, że masz bardzo dużo kapitału na start i możesz zatrudnić kogoś na bardzo wysokim poziomie managerskim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obecnie rozważam możliwość współpracy z agencją rekrutacyjną w celu znalezienia odpowiednich pracowników do mojego zespołu. Zastanawiam się nad agencją https://workafford.pl/uslugi/rekrutacja-pracownikow/ ale chciałbym poznać wasze opinie na temat ich usług. Czy ktoś z was korzystał już z rekrutacji pracowników oferowanej przez tę agencję? Czekam na wasze historie i rady dotyczące współpracy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tradycyjna rekrutacja często sprowadza się do oceniania CV i przeprowadzania standardowych rozmów kwalifikacyjnych. Jednak dzisiejsi kandydaci, zwłaszcza ci młodsi, oczekują czegoś więcej. To właśnie tam wkracza grywalizacja, wykorzystując elementy z gier w procesie rekrutacji. Poczytajcie tutaj  https://adnext.pl/blog/grywalizacja/grywalizacja-w-it-przyklady/ na ten temat. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proces rekrutacji w ostatnim czasie znacznie ewaulował. Coraz częściej pracodawcy przeprowadzają kandydatą różne teskty osobowości np testy temperamentu - https://emdisk.pl/wprowadzenie-do-testow-temperamentu-w-rekrutacji/ . Te psychologiczne narzędzia umożliwiają głębszy wgląd w naturalne skłonności behawioralne, co pozwala pracodawcom lepiej dostosować kandydatów do konkretnych ról i stworzyć zgraną ekipę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziś chciałam podzielić się z Wami interesującym artykułem, który odkryłam na https://ouczelniach.pl/jak-obliczyc-wynagrodzenie-za-umowe-o-dzielo/ Tekst ten porusza tematykę obliczania wynagrodzenia za umowę o dzieło, co może być niezwykle przydatne dla wielu z nas. Artykuł zawiera praktyczne wskazówki dotyczące kalkulacji wynagrodzenia, uwzględniając różne aspekty takie jak specjalizacja, doświadczenie czy rodzaj wykonywanej pracy. Jeśli macie jakieś doświadczenia lub pytania na ten temat, chętnie posłucham Waszych opinii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

W trakcie rekrutacji ważne jest zwrócenie uwagi nie tylko na twardą wiedzę czy doświadczenie kandydatów, ale także na ich umiejętności miękkie, takie jak komunikatywność, zdolność do współpracy czy elastyczność w działaniu. Moim zdaniem poszukiwanie pracowników, którzy nie tylko dobrze funkcjonują indywidualnie, ale również potrafią efektywnie współpracować w zespole, jest kluczowe dla budowy dobrej atmosfery w miejscu pracy!
_____________________________________

sposoby na dobrą atmosferę w pracy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×