Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Jump to content

Recommended Posts

Od pewnego czasu a dokładnie od decyzji RPP o obniżce stóp procentowych, oprocentowanie kont oszczędnościowych i lokat spada. Co prawda cieszą się z tego kredytobiorcy ale i w Polsce jest pewna grupa osób żyjących z odsetek z lokat.

 

Jak sytuacja wygląda obecnie można zobaczyć tutaj. Lider DB z oprocentowaniem 6% także odpuścił i od 20 czerwca lokata do 10 000 zł będzie oprocentowana tylko 4% a powyżej tej kwoty niemiecki bank oprocentuje tylko na 2%.

 

Liczą się jeszcze banki Meritum z 4,2%, BGŻ Optima z 3,8%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

teraz oszczedzanie na lokatach oplaca się już średnio. Oprocentowanie jest niskie, z takich korzystniejszych które widziałem w bankach z których korzystam do 3,3% w skali roku na lokacie dla nowych środków (lokata w BOŚ). Niestety do momentu gdy RPP zachowa tak niskie stopy procentowanie sytuacja ta nie ulegnie zmianie, gdyż bankom nie opłaca się płacić wiecej swoim klientom za uzyskanie od nich gotówki. Moga to zrobić dość tanio na rynku międzybankowym.

 

Jedynym rozwiązaniem jest pogodzenie się z stosunkowo niskim oprocentowaniem lub szukaniem jakiś alternatyw. Jednym z popularniejszych rozwiązań są jakieś fundusze inwestycyjne, w ich przypadku jednak ryzyko jest znacznie wyższe niż w przypadku lokat bankowych. Należy zwrócic uwage, że jest to całkiem odmienny produkt bankowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I oprocentowanie raczej nie wzrośnie - przygotowując comiesięczne zestawienia lokat i kont oszczędnościowych nie da się nie zauważyć, iż jedynie promocje dla nowych klientów lub produkty sprzedawane pakietowo np. lokata z kontem osobistym są oprocentowane na 5 %, pozostałe średnio około 2 - 3 % w skali roku. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×