Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości

Pytanie

Polska węglem stoi. Mamy go jeszcze na 40-50 lat nic dziwnego że OZE czyli odnawialne źródła energi tak forsowane przez UE, nie cieszą się u nas dużym zainteresowaniem.
Sprawa skomplikowała się dopiero w 2018 roku kiedy Unia zagroziła karami na 8 mld zł jeżeli do 2020 udział odnawialnych źródeł energii w Polsce nie wyniesie przynajmniej 15% a na to się nie zanosi.

Najprościej byłoby wyjść z Unii lub chociaż wypowiedzieć niekorzystny dla nas Pakiet energetyczno-klimatyczny podpisany przez Śp. Lecha Kaczyńskiego i rok później potwierdzonego przez Tuska. Co jednak jeśli w UE zostaniemy? W 2017 roku udział OZE wynosił 8,4% z elektrowni wiatrowych i  1,7% z elektrowni wodnych, co razem dało 10,1% (11% wg GUS). Elektrownie na węgiel - 79,5%: na kamienny to 48,2% udziału w bilansie energetycznym Polski i 31,3% elektrownie na węgiel brunatny, 4,3% - elektrownie gazowe i 6,1% elektrownie przemysłowe.

OZE w transporcie które miało wynosić 10% w 2020 roku to zaledwie 4% w 2016 roku i 4,2% w 2017 roku.

Jak to wygląda w Niemczech? Niemcy w 2018 roku w maju przez 120 minut dostarczyły do sieci z OZE więcej energii - 54GW niż potrzebował cały kraj - 53GW. Stało się to wyrywkowo przez krótki okres czasu ale średni udział OZE w bilansie energetycznym Niemiec w 2018 roku przekraczał już 40%. W 2030 Niemcy spokojnie powinny osiągnąć cel: 65% udziału OZE.
więcej nt firm energetycznych w Niemczech można przeczytać tutaj https://www.comparison.cash/vergleich-der-energieversorgung-in-deutschland-und-in-der-schweiz

energia_odnawialna.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 odpowiedź na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×