Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Jump to content
  • 2
Sign in to follow this  
art

Czym jest SCORING np w BIK?

Question

Jeśli chcemy wziąć kredyt w banku, nie od razu możemy liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o pożyczkę. Bank musi bowiem sprawdzić nas pod względem zdolności kredytowej. Jego zadaniem jest bowiem oszacować ryzyko ewentualnej straty pieniędzy. Bank chce pożyczyć daną kwotę takim osobom, co do których ma całkowitą pewność, że te pieniądze będą spłacone. Aby dokonać oceny zdolności kredytowej, wykonuje się tak zwany scoring. Im ocena punktowa jest wyższa, tym też prawdopodobieństwo spłaty także rośnie.

Aby dokonać oceny punktowej, konieczna jest specjalnie opracowana formuła matematyczna. Na jakiej działa to podstawie? Wiarygodność określana jest poprzez porównanie nas do klientów, którzy otrzymali już kredyt i go spłacają. Im nasz profil jest bardziej podobny do profilu danego spłacającego, tym więcej punktów możemy otrzymać. Na ostateczną decyzję wpływ ma suma punktów, na którą składają się ostateczne oceny punktowe za poszczególne elementy. W innych krajach działa to troszeczkę inaczej np. w Szwajcarii jest Kreditprüfung.

Zdecydowanie lepiej mają osoby, które posiadają jakąkolwiek historię w BIK. Jeśli bowiem nigdy jeszcze nie braliśmy żadnego kredytu, to w BIK nie istniejemy, a to zaś sprawia, że musimy zacząć swoją punktację od 0. Taka sytuacja bardzo często powoduje, że osoby, które wcześniej nie brały żadnej pożyczki, nie mogą liczyć na duży kredyt ze strony banku. BAnk po prostu nie wie jak byłby taki kredyt spłacany - czy terminowo czy też nie.

Im więcej tych kredytów mamy, a historia kredytowa jest odpowiednio dobra, tym punkty rosną. Zazwyczaj przyjmuje się wartość od 1 do 100. Składają się na nią różnorodne czynniki, które w konsekwencji pozwalają przyznać danej osobie kredyt na konkretną kwotę, maksymalnie taką, jaka zostanie wyliczona w zdolności kredytowej.

Oceny punktowe mogą zostać obniżone w sytuacji, gdy kredytobiorca miał problemy ze spłatą zadłużenia w terminie, gdy wykorzystał już limit kredytowy, gdy wykazał zbyt dużą aktywność kredytową.

Jeśli więc chcemy wziąć pożyczkę, musimy mieć na uwadze to, że jej otrzymanie uzależnione jest od sumy wszystkich potrzebnych punktów. Na historię kredytową często pracuje się przez całe życie, a więc jeśli już chcemy wziąć kredyt, musimy zawsze mieć na uwadze to, że bank pod każdym kątem dokładnie nas sprawdzi i w związku z tym odpowiednio też oceni.

 

punkty.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Mnie ostatnio chyba w ogóle nie sprawdzali w BIK albo sprawdzali i dobrą mam historię bo kredyt dostałem na dowód przez Internet bez sprawdzania gdzie pracuję i nawet bez Pit-u za ostatni rok. A w konkurencyjnym banku chcieli właśnie całą papierologię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Widocznie brałeś kredyt w banku, w ktorym masz konto. Bank dzięki temu ma podgląd do Twojej informacji o dochodach. O wiele łatwiej jest przykładowo wziąc kredyt w banku, w którym ma sie konto i na to konto miesięcznie wpadają pieniądze niż w banku, który nic o Tobie nie wie.

Ciekaw jestem jak się mają raty do scoringu?  Myślicie, że wzięcie jakiegoś taniego sprzętu na raty jest w stanie rzeczywiście podnieść scoring? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Anna

Wszystko zależy od banku obiło mi się kiedyś o uszy że banki sprawdzają nawet konta na facebooku żeby ocenić nasze możliwości finansowe. Tak więc moim zdaniem inwigilacja następuje w zastraszającym tempie i coraz ciężej o prywatność. Czytałam też ostatnio taki o to artykuł dotyczący jednego z systemów oceniania punktowego W BIK który choć trochę przybliżył mi jak bardzo skomplikowany jest to system. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×