Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
Dawid31

Oszczędzanie na emeryturę

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku miesięcy mam w planach założenie indywidualnego konta emerytalnego, by móc oszczędzać dodatkowe pieniądze na moją przyszłą emeryturę. Sporo czasu przepracowałem na umowę zlecenie, dlatego moje składki nie są jakieś wysokie. Jakiś czas temu nawet dostałem informację o mojej prognozowanej emeryturze i to w największej mierze przekonało mnie do pomysłu dodatkowego oszczędzania. Myślałam nad IKE od BPH - https://www.prywatnaemerytura.pl/wszystko-o-ike/, dlatego mam kilka pytań - może są na forum osoby, które mają z tym już jakieś doświadczenia? Jednak wybór odpowiedniego IKE to ważna decyzja, dlatego wolałbym wcześniej znać jakieś opinie. Z góry dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był już tutaj wątek o IKE. Mimo tego że nie zabiorą Ci dochodowego 19% to i tak więcej zarobisz na zwykłym koncie oszczędnościowym takim jak np. w BGŻ Optima na 2,8%. Poza tym z IKE przez 5 lat nie wypłacisz kasy a z Optimy możesz bezpłatnie zrobić przelew w każdej chwili.

 

Poza tym i tak i IKE i Optima oraz inne konta oszczędnościowe i lokaty nie są dobrym pomysłem na inwestowanie póki człowiek młody. Sugeruję przejrzenie kilku ciekawych blogów jak pomnażać kasę na giełdach np. na surowcach. Zobaczcie jakie obecnie są wahania cen ropy naftowej http://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=ROPA-WTI kilka dni temu WTI po $38 dolców dzisiaj po 46$. Jeżeli kupisz odpowiedni certyfikat (nie ING bo jest tam knock out a raczej Raiffaisena) na spadki lub wzrosty i będziesz grał jak rynek sie zachowuje nie zarobisz 2,8% rocznie a 25% tygodniowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Malfoy, możliwość bezpłatnej wypłaty pieniędzy dla jednych jest plusem a dla innych minusem. Znam wiele osób, które potrafią oszczędzać tylko gdy nie mają możliwości wypłaty zgromadzonych środków. Nigdy nie korciło Cie ruszenie oszczędności, żeby kupić jakiś produkt, bez którego mógłbyś się obejść? Ja niestety nie należę do osób, które potrafią tak oszczędzać i dla mnie IKE jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie obliczałam wysokości zysku, który mogłbym zgromadzić w Optimie, ale liczyłem w Leggmason w tym kalkulatorze https://www.leggmason.pl/pl/kalkulatory#kalkulatory-emerytalne . Wysokość comiesięcznej wpłaty - 600zł, wysokośc wypłaty przez 20 lat - 1500zł. Moim zdaniem jest to dobra oferta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi dziećmi, to bym uważał, mój tata zawsze mówił, że dziecko ma się po to, żeby na starość ostatnią szklankę herbaty człowiekowi wypiło :)
A tak na poważnie, faktycznie rodzina jest ważna i na pewno dobrze ją mieć na stare lata, ale patrząc czysto finansowo - ZUSom nie ufam, więc też sobie składam na III filarze. Coś dla tych, którzy nie do końca rozumieją różnicę między IKE i IKZE facebook.com/wmphinance/photos/a.831768363555596.1073741828.831360820263017/1444606002271826/?type=3&theater całkiem fajne, konkretne zestawienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można przynajmniej liczyć na rożne zniżki. Posiadając legitymację emeryta można naprawdę sporo zaoszczędzić. Tutaj https://zycieseniora.com/finanse/ulgi-dla-emerytow/ jest ciekawy artykuł na ten temat. Jest tam sporo naprawdę przydatnych informacji na ten temat. Warto bowiem wiedzieć z czego można skorzystać  i na co ewentualnie można liczyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×