Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
JanekW

Karta visa i mastercard - różnice?

Rekomendowane odpowiedzi

Różnica pomiędzy Visą a Mastercard była do pewnego momentu odczuwalna przede wszystkim dla wszystkich osób, które wiele podróżują. Wynikało to głównie ze sposobu przeliczania transakcji dokonywanych poza granicami kraju na naszą rodzimą walutę. Ogólnie przyjęta zasada, iż wszystkie transakcje kartą Mastercard przeliczane są w pierwszej kolejności do euro, zaś kartą Visa do dolara obecnie już nie obowiązuje. Nie mniej jednak waluta rozliczeniowa ma kluczowe znaczenie dla naszych finansów

 

Brak starych zasad jedynie komplikuje wybór. Aby dobrze dopasować kartę do naszych wymagań musimy zatem najpierw dokładnie sprawdzić jej parametry. Bazowanie na starym systemie może nas dużo kosztować.

 

Jeżeli podróżujemy po Europie to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór, jako waluty rozliczeniowej, euro. W większości przypadków zapobiega to dwukrotnemu przeliczaniu dokonywanych transakcji po niekorzystnym dla nas kursie. Jeżeli zapłacimy taką kartą w strefie euro, to jedyny koszt, jaki poniesiemy, będzie związany z przeliczeniem płatności na złotówki.

 

Jeżeli jednak zdecydujemy się na kartę Visa, której podstawową walutą przeliczeniową będą dolary to poniesiemy zdecydowanie wyższe koszty. Nasza płatność zostanie przeliczona w pierwszej kolejności na z euro na dolary, następnie zaś z dolarów na złotówki. Nie mniej jednak, wśród banków zauważyć można tendencję do przyjmowania euro za walutę bazową, co przeważnie chroni nas przed nadmiernymi opłatami.

 

Oczywiście, wybór pomiędzy kartami organizacji Visa a Mastercard ma ogromne znaczenie tylko w wypadku korzystania z plastyków zagranicą. W Polsce, różnica ta jest niezauważalna. Jeżeli zatem nie planujemy regularnych płatności kartą kredytową poza granicami, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na parametry, które decydują o koszcie użytkowania plastyku. Są to przede wszystkim: oprocentowanie, koszt wydania karty oraz długość okresu bezodsetkowego.

Ponadto, warto zwrócić uwagę także na opłaty związane z korzystaniem z bankomatów oraz ewentualnym ubezpieczeniem karty kredytowej.

Źródło: www.comperia.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafał

Różnica jest zasadnicza, miałem MasterCard, moja karta uległa zniszczeniu (słaby materiał) i dano mi kartę visa, szybko jednak pożałowałem, że nie zrobiłem duplikatu. W przypadku MasterCard transakcje są online, czasem offline, lecz operacje rozliczają się po jednym dniu, w przypadku kart visa większość transakcji idzie offline, a na dokładkę operacje rozliczają się minimum 2 dni. Takie są różnice w Polsce, więc zdala od Visy zmieniam na MasterCard.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×