Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Jump to content
Sign in to follow this  
Elfweard

Spółka i podatki

Recommended Posts

Cześć. Jestem członkiem zarządu w spółce i odbiłem się z jednym tematem od ściany przy naszych podatkowcach. Poszukuję wskazania kierunku działania.

Zarabiam sporo w ramach stosunku mianowania (80% zarobków) i na UoP (10% zarobków). Z różnych powodów niepodatkowych (głównie kwestia przejścia praw autorskich) chcę przejść w całości lub w części z wyangrodzenia z mianowania na B2B.

Dosłownie wszyscy podatkowcy mówią, że momentalnie mi to zakwestionują, bo przy B2B wyjdą znacznie niższe składki. I faktycznie tak jest, ale nie chce mi się w głowie mieścić, żeby z powodu ZUS człowiek nie mógł sobie swobodnie uregulować sposobu rozliczania z firmą.

Macie jakieś podpowiedzi, ewentualnie sprawdzone patenty na to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalnie i tak wszystko zależy od tego jakie czynności w ramach tego B2B będą świadczone. Bo jeśli obowiązki członka zarządu czy menedżera, to jest do tego specjalny przepis, że nieważne jaka będzie umowa, zarobki trzeba i tak opodatkować skalą podatkową.

Co do ryzyka "o wiele niższych skladek" to chodzi o to, że jesteśmy wyczuleni na tzw. "klauzulę antyabuzywną". Skarbówka ma pewne uprawnienia i gdy zauważy ze coś było co prawda legalne, ale miało jedynie cel obniżenia podatków i poza tym nic innego nie wniosło, nie miało to żadnego uzasadnienia biznesowego, nikt rozsądny by tak nie postąpił bo to" jechanie do Warszawy przez Berlin" byle by tyło załapać się na jakąś optymalizację - organ podatkowy może wtedy powiedzieć "pobite gary" i "ręcznie nałożyć takie obowiązki podatkowe jakie uzna za słuszne.

Tyle teorii, bo to się tyczy podatków, a nie ZUS. Do skladek nie ma takiego przepisu wprost, ale i tak należy mieć ostrożność. ZUS ma uprawnienia kontrolować czy składki są prawidłowo płacone i nie raz widziałem sytuacje typu "uważamy ze powinieneś płacić składki z tytułu UoP a nie B2B więc nieważne że płaciłeś przez 30 lat, nic nie dostaliśmy z tytułu UoP wiec uważamy że wpłaciłeś nam 0zł. Więc nic ci się od nas nie należy a do tego masz zaległości"

Daje tutaj namiar na dobre biuro rachunkowe w Katowicach https://tactis.pl/ Powinni doradzić co w tym przypadku robić i w któym kierunku iść. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Freelancerów i startujące firmy często nie stać na wynajem lokalu, więc decydują się na pracę zdalną bez fizycznej siedziby lub pracują w tym modelu z domu. Interesującym rozwiązaniem może być skorzystanie z usługi biura wirtualnego, która zyskała na popularności. W wielu dużych miastach dostępne są takie wirtualne adresy. Przykładową ofertę w Warszawie można zobaczyć tutaj - https://wirtualnebiurovimar.pl/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się nad skorzystaniem z usług https://www.mddp.pl/ulgi-i-zwolnienia-podatkowe/ w zakresie ulg i zwolnień podatkowych. Czy ktoś z Was miał już doświadczenie z ich pomocą w tej dziedzinie? Jak oceniacie ich skuteczność w pozyskiwaniu ulg i zwolnień? Czy warto zainwestować w ich usługi? Będę wdzięczny za wszelkie opinie i sugestie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×