Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
  • 0
Witek

Zwrot VAT za materiały budowlane na starych warunkach tylko do końca roku

Pytanie

Temat podatku VAT od zawsze budził sporo kontrowersji. Ma być, czy nie ma być? Domagać się wzrostu, czy obniżenia? Ile osób, tyle zdań. Dziś przekazujemy Państwu informację, która dotyczy zwrotu VAT-u za materiały budowlane. Co się stanie od nowego roku? Jakich zmian możemy się spodziewać? Te i wiele innych informacji znajdą Państwo w naszych artykule.

Wszystkie osoby, które pragną zakupić materiały budowlane na budowę, bądż remont domu lub mieszkania, mają już niespełna trzy miesiące, aby odliczyć sobie podatek VAT na dotychczasowych zasadach. Nowe zmiany, wraz z nowym rokiem 2014- będą dobre dla osób do 36 roku życia, które stawiają na budowę domów lub adaptację budynków mieszkalnych na cele mieszkalne. Tylko te osoby będą mogły odliczyć sobie VAT za materiały budowlane. Co z resztą? Niestety kończą się dla nich już przywileje.

Jak dotąd, każdy mógł odzyskać część podatku VAT od zakupionych materiałów budowlanych. Jest to zgodne z zasadą o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków, jakie związane są z budownictwem mieszkaniowym. Taka sytuacja sprawia, że wiele osób może w znaczący sposób zaoszczędzić, mogąc tym samym spożytkować pieniądze na inny cel. Do tej pory limity można było wykorzystać przez okres pięciu lat i wynosiły one około 14 000zł w przypadku inwestycji, które nie wymagały pozwolenia na budowę i około 35 000zł, jeśli inwestycja pozwolenia wymagała. Patrząc na wszelkie aspekty zgodne z prawem, wydatki na materiały muszą być udokumentowane fakturami, które wystawione są na osobę fizyczną. Co więcej, owe materiały muszą znajdować się w wykazie materiałów budowlanych, jakie kwalifikują się do zwrotu. Aby odzyskać zwrot, należy faktury wraz z drukiem VZM-1 złożyć w Urzędzie Skarbowym.

Co wlicza się do materiałów budowlanych:

  • Klepki i listwy przyścienne
  • Żwir, piasek
  • Kostka brukowa
  • Okna, drzwi, ościeżnice
  • Tapety
  • Płytki ceramiczne
  • Wyroby sanitarne
  • Dachówki
  • Cement
  • Płyty chodnikowe
  • Kotły centralnego ogrzewana, grzejniki
  • Siatki i ogrodzenia


Wszystko to, co do tej pory było możliwe, od 2014 roku ma się zmienić. Patrząc na uzasadnienie, mówi ona nie o likwidacji podatku VAT, ale o ,,wygaszaniu” zwrotu VAT osobom fizycznym, przy zachowaniu praw nabytych. Cóż to oznacza? Tłumacząc najprościej, jak się da, artykuł mówi o częściowej ochronie praw nabytych. Podatnicy więc nadal będą mieli prawo składać wnioski o zwrot VAT, aż do 2018 roku, ale tylko za materiały, które widnieją na fakturach wystawionych do końca 2013 roku. Patrząc więc na sytuację wielu ludzi, sprawa w wielu przypadkach wydaje się być tragiczna. Grono osób, które rozpoczęły budowę domu i rozłożyło ją w czasie kilku lat, całkowicie będzie musiała zmienić zaplanowane kosztorysy i to oczywiście na swoją niekorzyść. W takich więc przypadkach, trudno by mówić o jakichkolwiek prawach nabytych.

 

Zresztą nie tylko w sprawie VATu jest gorzej. Ostatnio wyszła nowa afera z parabankiem o której można przeczytać np. tu tak więc nikt nie będzie troszczył się o Twoje pieniądze tak jak to robi Państwo i życzliwe firmy. Trzeba więc nie popuszczać i znależć czas aby tymi sprawami zająć się osobiście.

Jak wspomnieliśmy na początku, od reguły są pewne wyjątki. W dalszym ciągu z prawa będą mogli korzystać osoby do 36 roku życia i tylko takie, których zwrot obejmie wydatki na materiały budowlane wykorzystane przy inwestycji, jaka wymaga pozwolenia na budowę. Ci więc, którzy będą przeprowadzali remonty, o ten zwrot VATu nie będą już mogli się ubiegać. Co więcej, ograniczono również metraż. Zwrot będzie dotyczył jedynie tych miejsc, w których ogólna powierzchnia nie przekroczy 75mkw i 100mkw. Ponadto, co śmieszne, nadal pojawiają się kolejne wymagania. O zwrot podatku będą mogły ubiegać się tylko osoby, które nie są właścicielami domu lub mieszkania lub które nie posiadają spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Z tego wszystkiego więc wynika jedna ciekawa teza. Biorąc pod uwagę wszelkie ograniczenia, o zwrot podatku VAT będzie mogła ubiegać się naprawdę bardzo mała garstka naszego społeczeństwa.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

No niestety zasady zwrotu VAT za materiały budowlane zmieniają się wraz z nowym rokiem. Na szczęście jest jeszcze parę miesięcy więc jeśli ktoś ma wolne
środki warto je przeznaczyć na materiały budowlane. Tym bardziej, że w obliczu niskich stóp procentowych nie ma co trzymać pieniędzy na bardzo nisko
oprocentowanych lokatach. Aby odliczyć sobie różnicę VAT'u faktura musi być z tego roku, rozliczenie może jednak być dokonane póżniej.

 

Ogólnie jeśli kupujemy jakieś materiały budowlane czy inne rzeczy do remontu mieszkania warto poprosić sprzedawców o wpisanie numeru PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług) na fakturze. Ułatwi nam to póżniej rozliczenie faktur i ewentualnie wybór tych produktów które podlegają rozliczeniu, a które nie.



 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Gość krzysztof77

Już wiadomo że "prawa nabyte" w 2013 roku to jakaś kpina z prawa. Przypominam że prawa nabyte to prawa obowiązujące w danym okresie czasu a w Polsce nie ma chyba czegoś takiego jak prawo, albo przestrzeganie prawa. Wszystko zostało zmienione oczywiście na niekorzyść podatników. Spora grupa ludzi została wprowadzona w błąd przez ministerstwo finansów "prawami nabytymi" i rozłożyło sobie inwestycje do 2018 roku. Niestety mogą sobie tylko pomarzyć o przestrzeganiu "praw nabytych". Mam nadzieje że pojawi się jakiś pozew zbiorowy chętnie się przyłącze. Są duże szanse na właściwe wyjaśnienie znaczenia terminu "prawa nabyte" przez sąd. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×