Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Jump to content
  • 1
Sign in to follow this  
Sabina

Najem okazjonalny – korzyści dla właścicieli mieszkań

Question

Najogólniej mówiąc, najem okazjonalny to rodzaj najmu nieruchomości mieszkaniowej. Umowa najmu okazjonalnego posiada tę samą moc prawną, co standardowa umowa dotycząca najmu lokalu, przy czym ma również jedną, specyficzną a zarazem bardzo ważną cechę. Mianowicie, stwarza możliwość szybkiego opróżnienia lokalu i usunięcia nieuczciwego najemcy na drodze egzekucji komorniczej.  W ten sposób Ustawodawca dążył  do zminimalizowania potencjalnych problemów z niefrasobliwymi, nierzetelnymi bądź po prostu nieuczciwymi najemcami, którzy nie chcą opuścić mieszkania. Sama procedura zawierania umów najmu okazjonalnego różni się od zwykłej umowy najmu, jest bardziej złożona, jednakże przed podjęciem decyzji o wynajęciu mieszkania warto dobrze zastanowić się nad ostateczną formą zawieranej umowy. Odpowiednie zabezpieczenie prawne pozwala bowiem często na uniknięcie niepotrzebnych problemów i komplikacji, a także ryzyka kosztownego i długiego procesu eksmisyjnego. 

Najem okazjonalny to zatem instytucja prawna wprowadzona z myślą o właścicielach lokali mieszkalnych, którzy dążą do skuteczniejszej ochrony swoich praw. Przy czym najem  okazjonalny może dotyczyć wyłącznie najmu prywatnego  (z najmu okazjonalnego nie mogą zatem korzystać firmy oraz osoby, które wynajmują mieszkania w ramach działalności gospodarczej).  

W myśl obowiązującego prawa, lokatorzy mieszkań wynajmowanych na zasadach ogólnych podlegają szerokiej ochronie prawnej. Szczególnym odstępstwem od typowej regulacji w zakresie umów najmu jest możliwość zawarcia umowy najmu okazjonalnego, która łagodzi obowiązujące zasady ustawy o ochronie praw lokatorów. Istotą najmu okazjonalnego jest obowiązek złożenia przez najemcę oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Oświadczenie to wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Rozwiązanie to stanowi bardzo duże udogodnienie dla wynajmującego, gdyż w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów, właściciel mieszkania może – bez konieczności uruchamiania czasochłonnej procedury formalnoprawnej - wszcząć postępowanie egzekucyjne niemal natychmiast. W związku z tym. właściciel mieszkania nie jest również związany długim oczekiwaniem na dostarczenie przez gminę lokalu tymczasowego. Wynajem okazjonalny nie oznacza że nic w mieszkaniu nie możemy poprawić, wręcz przeciwnie drobne remonty i ciekawy wystrój wnętrza jest jak najbardziej wskazany np. wg szwedzkich standardów:  https://www.fashionmode.se/intressanta-ideer-for-hemmet

Umowa najmu okazjonalnego nakłada na strony dodatkowe wymogi formalne. Wymagania te obciążają potencjalnego najemcę, który zobowiązany jest do:

  • dostarczenia oświadczenie w formie aktu notarialnego, o poddaniu się dobrowolnej egzekucji i zobowiązaniu do opuszczenia lokalu we wskazanym w żądaniu egzekucyjnym terminie;
  • wskazania mieszkania, w którym zamieszka w przypadku wykonania egzekucji;
  • a także do dostarczenia stosownej treści oświadczenia osoby trzeciej (właściciela albo osoby posiadającej tytuł prawny do wskazanego przez najemcę mieszania) o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w swojej nieruchomości.

Z kolei, wynajmujący ma obowiązek zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia najmu. Ponadto, na życzenie najemcy, właściciel jest zobowiązany do przedstawienia mu takiego zgłoszenie w US.

Watro podkreślić, że w sytuacji gdy którykolwiek z opisanych wyżej wymogów  nie zostanie spełniony, umowa najmu okazjonalnego nie będzie wiążąca i tym samym będzie uznawana po prostu za zwykłą umowę najmu, bez możliwości przyspieszenia egzekucji  i ograniczenia prawnej ochrony praw lokatora.

Na zakończenie warto wspomnieć, że najem okazjonalny często traktowany jest przez potencjalnych najemców z dużym dystansem i niepewnością. Obawiają się oni braku faktycznej ochrony prawnej. Dlatego zawarcie umowy najmu tego typu, wymaga spokojnego przeanalizowania problemu przez obie strony. Propozycja umowy najmu okazjonalnego powinna zostać przedstawiona po uzgodnieniu wszystkich najważniejszych szczegółów dotyczących wynajmu mieszkania. W ten sposób tryb okazjonalny nie będzie dla potencjalnego najemcy najważniejszym i decydującym kryterium zawarcia z nim umowy...

Share this post


Link to post
Share on other sites

0 answers to this question

Recommended Posts

There have been no answers to this question yet

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×