Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pojęcie pracownika młodocianego zdefiniowane zostało w art. 190 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

W myśl wskazanego artykułu pracownikiem młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. W związku z tym samodzielnie stosunek pracy może nawiązać osoba, która ukończyła 16 rok życia (przy czym z dniem 1 września 2018 r. pracownikiem młodocianym, w rozumieniu przepisów kodeksu pracy będzie już osoba, która ukończyła 15 lat i nie przekroczyła 18 lat).

Najogólniej mówiąc, w myśl obowiązującego prawa zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat jest zatem zabronione.  Ustawodawca w ten sposób wprowadza ochronę zdrowia osób młodych, a także zapewnia właściwą realizację obowiązku szkolnego. Jednocześnie złamanie zakazu zatrudniania osoby, która nie ukończyła wskazanego prawem wieku stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika (artykuł 281 pkt. 5 kodeksu pracy).         

Najogólniej mówiąc, zatrudnienie młodocianego jest możliwe, jeśli spełnione są łącznie dwa warunki:  po pierwsze osoba młodociana ukończyła co najmniej gimnazjum, a po drugie przedstawi aktualne świadectwo lekarskie, że dana praca nie stanowi zagrożenia dla jego zdrowia.

Warto ponadto zaznaczyć, że pracodawca aby zatrudnić osobę młodocianą (niezależnie od wskazanych wyżej obowiązków) jest zobowiązany do skierowania jej na wstępne badania lekarskie, a następnie na badania okresowe, z kolei pracownik młodociany ma obowiązek poddać się takim badaniom. Do obowiązków pracodawcy należy ponadto prowadzenie akt osobowych pracowników młodocianych (wraz z zaświadczeniami lekarskimi) oraz wprowadzenie do regulaminu pracy wykazu prac zabronionych młodocianym, rodzaju prac i wykazu stanowisk, które są dozwolone dla pracowników młodocianych (w celu odbywania przygotowania zawodowego), a także wykazu prac lekkich- dozwolonych dla pracowników młodocianych (zatrudnionych w celu innym niż przygotowanie zawodowe).

Z kodeksu pracy jednoznacznie wynika zatem, że na pracodawcy ciąży ogólny obowiązek zapewnienia pracownikom młodocianym niezbędnej ochrony, pomocy oraz bieżącej opieki.

Jeżeli chodzi o pracę młodych ludzi w sklepach, bo tak właśnie najczęściej zaczynają oni swoją karierę zawodową, to jest to praca raczej mało płatna ale wnosząca duże doświadczenie dla młodego człowieka. Często są to stoiska odzieżowe a młodzi ludzie uczą się doradzać klientom jak wyglądać modnie i gustownie. Za granicą np. W Szwecji moda jest trochę inna niż u nas: https://www.fashionmode.se/till-ett-bra-pris-trendigt-och-stilfullt-erbjudanden-hos-butiker-som-saljer-klader-kosmetika-och-smycken ale jest to związane z troszeczkę inną mentalnością Skandynawów.

Czekamy więc z niecierpliwością na zdjęcie kolejnych ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią i otwarcie sklepów odzieżowych i galerii wielkopowierzchniowych. Na pewno tam młodzi ludzie mogą zacząć swoją przygodę z pracą lub po prostu kupić sobie jakieś dobre ubranie na nadchodzący sezon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetne źródło informacji! dodatkowo należy pamiętać o tym, że istnieje także  ergonomia pracy przy komputerze , której należy przestrzegać, aby pracownik nie był przemęczony i nie było negatywnych skutków długiej pracy przy komputerze. Warto znać zasady i je przestrzegać, aby nie narobić sobie kłopotów. Dzięki temu artykułowi można poznać mnóstwo praktycznych wskazówek, które przydadzą się zarówno pracownikowi oraz pracowawcy.

Edytowane przez kasiaadamczyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W większości nowoczesnych testów IQ średni wynik ustala się na 100 punktów przy odchyleniu standardowym 15 punktów. Wynik 70 lub mniej jest uważany za niski. Chcesz wiedzieć o swoim wyniku? Następnie polecam https://iq-global-test.com/pl/ To naprawdę przydatny test
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że tak, ale też trzeba wszystko dobrze tu załatwić pod względem formalności w zatrudnianiu takich osób. Mi w sprawach kadrowych pomaga moja księgowa, a i też z portalu https://www.portalkadrowy.pl/kalkulatory/kalkulator-ppk-naliczanie-wynagrodzen-z-wplata-na-ppk-19611.html można całkiem sporo się dowiedzieć i też znaleźć bardzo pomocne, praktyczne kalkulatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×