Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
marek1985

Kredyt Hipoteczny a Pożyczka pozabankowa.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do praktyków.

Jakiś czas temu wziąłem darmową pożyczkę za pośrednictwem strony https://finanto.pl/pozyczka-za-darmo/, była to pożyczka w firmie Vivus. Kwota niewielka bo 1000 zł, spłaciłem ją terminowo i nie wyraziłem zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania. Pożyczka była zaciągnięta we wrześniu ubiegłego roku.

Dziś wykupiłem pakiet w BIK, żeby sprawdzić swój scoring, ponieważ chcę budować zdolność kredytową pod kredyt hipoteczny na kwotę 500-600 tys PLN i okazuje się, że w polu "ocena punktowa BIK" mam znak zapytania, nie mam tam żadnej oceny.

Zastanawiam się czy jest możliwość ujawnienia spłaty tej pożyczki chwilówki w BIK i czy to mogłoby jakoś pozytywnie wpłynąć na ocenę punktową i postrzeganie przez banki?

Macie jakieś praktyczne doświadczenia w tym zakresie? Czy banki pozytywnie na to patrzą, czy lepiej nie pokazywać, że pożyczyło się tak małą kwotę mimo terminowej spłaty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby spłata twoich pożyczek była odnotowana w BIK musisz udzielić zgody na przetwarzanie twoich danych osobowych. Najlepiej jednak rób to przy małych kredytach bankowych i kupowaniu na raty a nie przy chwilówkach typu Vivus. Bank jak spojrzy i zobaczy że brałeś w takich miejscach zada sobie pytanie Dlaczego? Inne banki mu nie przyznały kredytu i poszedł do firmy chwilówkowej gdzie jest o wiele drożej? Był przymuszony sytuacją? Tu rodzą się wątpliwości których lepiej aby bank nie miał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Fabio napisał:

Aby spłata twoich pożyczek była odnotowana w BIK musisz udzielić zgody na przetwarzanie twoich danych osobowych. Najlepiej jednak rób to przy małych kredytach bankowych i kupowaniu na raty a nie przy chwilówkach typu Vivus. Bank jak spojrzy i zobaczy że brałeś w takich miejscach zada sobie pytanie Dlaczego? Inne banki mu nie przyznały kredytu i poszedł do firmy chwilówkowej gdzie jest o wiele drożej? Był przymuszony sytuacją? Tu rodzą się wątpliwości których lepiej aby bank nie miał.

No właśnie też tak pomyślałem, ale nie wiem czy słusznie, bo tak naprawdę większość firm chwilówkowych oferuje pierwszą pożyczkę za darmo - np. pożyczasz 1000 zł i oddajesz 1000 zł bez żadnych kosztów, więc to nie jest tak, że pożyczki pozabankowe są droższe - przynajmniej nie te pierwsze. Paradoks polega na tym, że bank nie udzielił mi oprocentowanej pożyczki, a firma chwilówkowa podjęła jeszcze większe ryzyko, bo pożyczyła nic na tym nie zarabiając i ryzykując, że nie oddam.

Tak naprawdę, to banki zdzierają z klientów, a nie firmy chwilówkowe, bo bank nikomu nie pożyczy za darmo. Jednocześnie jest tak, że firma chwilówkowa zaufała i pożyczyła nie mając z tego żadnego zysku - być może mieliby zysk gdybym nie oddał w terminie, ale to już inna historia.

W każdym razie chwilówkę spłaciłem, ale dane o tym ukryłem, bo mam obawę czy to jakoś negatywnie nie wpłynie na scoring.

Z drugiej strony każdy doradca poleca wzięcie czegoś na raty 0% żeby budować lepszy scoring i zdolnośc. Ludzie biorą suszarki do włosów czy golarki elektryczne na raty 0% i... no właśnie, czy to nie jest śmieszne? Tak na logike, to ja bym nie dał kredytu hipotecznego komuś, kto kupił suszarkę do włosów za 200 zł na raty, bo skoro ma on problem ze sfinansowaniem tak małych zakupów od ręki, to jak ma sobie poradzić ze spłatą kredytu?

Trochę to wszystko idiotyczne. Ponawiam pytanie, czy ktoś z forumowiczów miał chwilówkę, spłacił ją w terminie i ujawnił ją w BIK? Czy to wpłynęło na Waszą zdolność kredytową i scoring w BIK? Czy dostaliście kredyt hipoteczny? W jakiej wysokości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×