Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
  • 0
Witek

Czy wydobycie gazu łupkowego w Polsce jednak się nie opłaca?

Pytanie

Decydując się na konkretny biznes, praktycznie każdy oprócz rozwoju i chęci bycia przedsiębiorcą, stawia na jeden cel- zarobić, jak największe pieniądze na danym interesie. Jeszcze do niedawna bardzo popularnym było wydobywanie gazu łupkowego. A dziś? Dziś ten interes przestaje się po prostu opłacać. W ciągu roku liczba koncesji w Polsce na poszukiwania gazu spadła. Większość firm rezygnuje z projektów, bo taki interes staje się po prostu nieopłacalny. Krach łupkowej rewolucji w Polsce? Prawdopodobnie tak!

W chwili obecnej firmy, które poszukują gazu pracują na 33 koncesjach. Porównując, rok temu było ich 58, a więc zobaczyć możemy tu, jak diametralna jest to różnica. Miało być tak pięknie, prawda? Wielkie marzenia, ogromne pieniądze. Polsce miało wystarczyć przecież złóż na 300lat, a okazuje się, że pozostanie po tym niedosyt i ogromne rozczarowanie. Rosjanie i Brytyjczycy śmieją się już w głos i co najgorsze – mają z czego.

Cóż więc takiego się stało, że nagle wielki bum i koniec wszystkiego? Brytyjczycy uważają, że winne temu są warunki geologiczne w Polsce, jak również i spadek cen surowców, bowiem wydobycie gazu jest kosztowne, a biznes sam w sobie nieopłacalny. Cena ropy jest niezwykle niska, jeśli chodzi światowe rynki. Stąd też taka sytuacja, a nie inna.

Oczywiście nie jest to koniec. Tak zapowiadają Polscy i nie chcą dać Brytyjczykom oraz Rosjanom powodu do śmiechu. Poszukiwacze chcą jedynie zmienić technologię, która będzie odpowiednią dla naszej geologii i samego rynku.

Miało być pięknie. Na to liczył premier, poszukiwacze i Polacy. A staje się niestety odwrotnie. Coraz więcej firm wycofuje się ze współpracy. Są tą między innymi liderzy Exxon, Talizman i Marathon. Dużym ciosem było również ograniczenie przez PKN Orlen inwestycji w projekt o kwotę 421 milionów złotych. Koncern jest zdania, że zasoby złoża są ograniczone, a więc nie można liczyć na masowe ich wydobywanie.

Stany Zjednoczone to największy rynek, jeśli chodzi o wydobycie gazu łupkowego. Polska chciała też zaistnieć w tym temacie, ale niestety chyba się przeliczyła. Jeszcze w 2009 roku prognozy były bardzo optymistyczne. Dziś już niestety wielu nie ma nic do powiedzenia w tym właśnie temacie.

 

Zaprosiliśmy sami Amerykanów do poszukiwania i eksploatacji złóż gazu uwięzionego w łupkach i może i dobrze że na razie nic z tego nie wyszło bo gdyby większość zysku wypłynęła do USA to nie wiele by z tego mieli sami Polacy. Sytuacja taka ma juz miejsce w drenowaniu naszego systemu bankowego o czym można przeczytać na przykład tu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×