Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
Gość Sarna

Kredyt pod hipotekę

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Sarna

Czy można wziąć kredyt pod hipotekę tzn. pod mieszkanie które mam przepisane w testamencie (babcia która przepisala jeszcze żyje, ale dziadek już nie a to był ich wspólny majątek i przepisali je wspolnie) ? Dodam że kredyt chce przeznaczyć na zakup mieszkania.

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Sprawa jest dość prosta, ale ma pewne konsekwencję, po kolei...

 

Praktycznie żaden bank (za wyjątkiem PKO BP) nie będzie chciało udzielić kredytu jeżeli babcia / dziadek będzie miało prawo służebności (przykładowo dożycia) wpisaną w akcie notarialną (lub zaktualizowaną w księdze wieczystej). Jeżeli jednak babcia jest tylko właścielem nieruchomości i nie ma żadnych wpisów w dziale III (służebności i ograniczone prawa) i w dziale IV (hipoteki), wówczas temat jest prostszy. No i najważniejsze, banki nie zabezpieczają się na udziałach, więc jeżeli Twój brat, siostra również będzie wskazany w testamencie - wówczas bank będzie chciał by przystąpił do kredytu (w charakterze poręczyciela osobistego- współwnioskodawcy, lub poręczyciela rzeczowego- poręczyciel).

 

Zapis testamentowy nie uprawnia Cię do władania nieruchomością i to chyba jest dla Ciebie jasne. Jedyne co możesz zrobić to porozmawiać z babcią i spytać się czy wyrazi zgodę by z wnuczkiem (Tobą) przystąpić do kredytu. Mam świadomość, że starsze pokolenie po hiperinflacji lat 90-tych może mieć spore obawy :)

 

Jeżeli babcia się zgodzi - wówczas:

a) przystępuje z Tobą do kredytu, 

B) jest poręczycielem rzeczowym - jeżeli Ty nie będziesz spłacać kredytu, wówczas bank może zabrać mieszkanie babci,

c) banki nie biorą pod uwagę wieku poręczyciel do określenia zdolności,

d) banki nie biorą pod uwagę dochodu poręczyciela do badania zdolności.

e) jeżeli w przyszłości babcia będzie chciała uzyskać kredyt to część banków może jej odmówić ze względy na poręczenie (przykładowo BZ WBK).

 

Najczęściej Klienci w takiej sytuacji czekają, aż postanowienia spadkowe zostaną zrealizowane, albo przepisują nieruchomość wcześniej.

 

 

Pozdrawiam
Adam Paczos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety banki są dosyć niechętne klientom przychodzącym po kredyt hipoteczny na nieruchomość z ustanowioną służebnością. Argument iz uch strony jest taki, że taka nieruchomość będzie dla nich bardzo słabym zabezpieczeniem kredytu. Chodzi o to, że jeżeli kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać rat kredytowych, bank - przejmując nieruchomość za niespłacony dług -  nie będzie mógł jej sprzedać właśnie z powodu istniejącego wpisu służebności w księdze wieczystej. Rzeczywiście jedynym w tym przypadku rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny w PKO BP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, te popularne banki komercyjne wszyscy znamy, a co z tymi nowymi, typu Smart Bank? Czy u nich można w ogóle wziąć kredyt pod hipotekę? Z tego co wiem, to nowe banki często mają fajne promocje, może by z tego skorzystać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że warto byłoby porozmawiać z doradcą. Ewentualnie zadać to pytanie tutaj:

http://www.forum-kredytowe.pl/f125/ - jest to dział o kredytach mieszkaniowych.

 

Wydaje mi się,ze jeśli mieszkanie to posiada sporą wartość to nie powinno być problemu we wzięciu kredytu pod hipotekę. Liczy się oczywiście Twoja zdolnosć kredytowa. To jaka masz w tym zakresie historię. Sądzę jednak,że banki nie powinny robić problemów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem. Postanowiłam wziąć kredyt pod hipotekę obecnego mieszkania, a pieniądze wykorzystać pod kupno nowego domu. Rozsądną ofertę znalazłam naTarnowskie Góry domy gdzie jest możliwość kupienia domu za bardzo przyzwoitą cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×