Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
EwelinaW

IKE - kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele mówi się ostatnio o Indywidualnych Kontach Emerytalnych, jednak czy niosą one ze sobą jakieś ograniczenia? Np. nie można mieć więcej niż jednego IKE? Czy tych ograniczeń nie ma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Indywidualne Konta Emerytalne posiadają pewne ograniczenia, które obejmują następujące obszary:

  • Posiadanie tylko jednego IKE.

Oszczędzający może gromadzić swoje oszczędności tylko i wyłącznie w ramach jednego Indywidualnego Konta Emerytalnego. W przypadku gromadzenia oszczędności na więcej niż jednym IKE osoba oszczędzająca jest pozbawiona 75% dochodu uzyskanego na każdym z tych kont.

  • Prawo do założenia IKE.

Prawo do otwarcia IKE jest utracone w przypadku wypłaty środków z posiadanego IKE po ukończeniu 60. roku życia. (bądż ukończeniu 55 roku życia w przypadku uzyskania wcześniejszych uprawnień emerytalnych).

  • Rezygnacja z IKE.

Zrezygnowanie z prowadzenia IKE obciążone jest koniecznością zapłacenia od wypracowanych zysków podatku w wysokości 19%.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Indywidualne Konto Emerytalne czyli te IKE to przede wszystkim brak podatku Belki od zaoszczędzonego kapitału tak jak to jest w przypadku lokat gdzie zawsze nas skubną na 19%.

 

Tutaj, w IKE, jeżeli wypłacisz pieniądze po 5 latach oszczędzania i bedziesz mieć przynajmniej 55 lat i uprawnienia emerytalne podatku nie naliczą. Nie obowiązuje tutaj wiek emerytalny 67 lat. Ciekawe też jest, że jak raz wypłacisz to drugiego IKE nie założysz.

 

Minusem jest podstawowe oprocentowanie uzależnione od stopy referencyjnej NBP i zmienianej wraz ze zmianą tej stopy procentowej wynoszącej dzisiaj tylko 1,50% plus coś tam może dorzucić bank tak jak np. Getin ma obecnie IKE oprocentowane na 2,5% rocznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczcie mi jaki jest sens zakładania tego ike? Żeby Ci na koniec zabrali kasę? To ja wolę sobie odkładać po 200 zł na 3 osobne konta, mniejsze prawdopodobieństwo, że mi coś ukradną za 20 lat. A jak nie to kupować złoto, ziemię i co tam jeszcze innego. Mam konto np w getin bank, odkładam ta m 200 zł, za rok mam ponad 2000, za 10 lat 20 000 (będzie więcej, bo wiadomo że jakas tam lokacina będzie), pewnie stracę coś na inflacji, ale na pewno nie 75%!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×