Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing most liked content since 11/21/2023 in Posts

  1. 1 point
    Czy ktoś moze inwestuje w nieruchomości na wynajem? Co o tym sądzicie? Czy warto? zastanawiam sie czy jest problem z ogarnianiem wynajmu i takimi sprawami.
  2. 1 point
    rodzaju transakcjami. Muszę sprzedać dom z powodu długu. Z góry dzięki za każdą pomoc i radę.
  3. 1 point
    25 kwietnia 2024 SN zajął w końcu po prawie 3 latach stanowisko w sprawie kredytów frankowych. Potwierdził, że konsument może oczekiwać nieważnosci całej umowy frankowej bez prób łatania jej za pomocą dziwnych przeliczników i wykreśleń z umowy. Umowa nie wiąże w pozostałym zakresie przy próbie ustalenia innego sposobu określania kursu walut. SN Ustosunkował się także do przedawnienia które biegnie od dnia następującego po dniu w którym frankowicz-kredytobiorca w jakiś sposób zakwestionował w banku ważność umowy. Może to być zwykła reklamacja lub wezwanie do ugody. Jeżeli chodzi o rozliczenie frankowiczów z bankiem to SN przyznał, że teoria dwóch kondykcji jest tutaj zasadna. Czyli osobno konsument i osobno bank wysuwają swoje roszczenia. SN orzekł że nie ma podstaw do roszczeń o wynagrodzenie lub odsetki za tzw korzystanie z kapitału. Niektóre banki próbowały tak zastraszać konsumentów pozwami w których oprócz zwrotu kapitału ustalały arbitralnie wysokość wynagrodzenia za korzystanie z tego kapitału kredytu frankowego. Nie ma jednak przeszkód aby konsument dostał odsetki za opóźnienie zwrotu kapitału poprzez np. apelacje banku i przeciąganie spraw od wyroku I instancji. Odsetki należą się frankowiczowi od chwili popadnięcia w opóźnienie co do zwrotu tego kredytu przez bank. Do tej pory banki w 2 instancji uzyskiwały czasami wykreślenie z orzeczenia I Instancji punktu o odsetkach. Teraz powinno być to dla konsumenta korzystniejsze i pewne. Reasumując Związkowi Banków Polskich nie za bardzo się ta wykładnia podoba czyli jest korzystna dla konsumentów.
×