Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
  • 0
Czarny7

Deflacja w Polsce - statystyki GUS

Pytanie

Deflacja jest to długotrwały spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce, który przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza. Cóż to oznacza w praktyce? Nic innego, jak fakt, że za taką samą sumę pieniędzy po pewnym czasie, będzie można kupić więcej towarów i usług. Płacąc dziś za coś, już niedługo za tę samą kwotę kupimy tego znacznie więcej.

Główny Urząd Statystyczny informuje, iż w lipcu wskażnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł o 0,2% licząc rok do roku. Jest to pierwszy taki spadek od 32lat, a więc odkąd GUS takie dane robi.

Dlaczego taka sytuacja? Za główną przyczynę określa się przede wszystkim ceny żywności, jak również i sezonowe wyprzedaże odzieży i obuwia. Spadki cen spowodowały, że w miesiącu lipcu możemy mówić w Polsce o deflacji.

Jeśli będziemy chcieli dokładniej przeanalizować sytuację, do jakiej to wszystko doprowadziło, spójrzmy na poszczególne ceny towarów i usług konsumpcyjnych. I tak:

  • Spadek o 1,2% cen żywności
  • Warzywa –o 9,4%
  • Owoce- 0 4%
  • Cukier- o 3,2%
  • Ryż- o 1,1%
  • Spadek o 2,8% cen za odzież i obuwie
  • Odzież- o 2,6%
  • Obuwie- o 3,6%

Taka sytuacja sprawiła, iż obniżony został wskażnik odpowiednio o 0,28% i o 0,14%.

Gdzie zaś nastąpił wzrost z cen? Na pewno w transporcie- o 0,8%, łączności- 0 1,2% i w rekreacji oraz kulturze- o 0,9%. To spowodowało odpowiednio podniesienie inflacji o 0,07% i po 0,06%.

Jeśli spojrzymy na analizy, szacuje się, że i kolejne miesiące wskażą ujemne odczyty inflacji, a więc problem w miesiącu sierpniu i wrześniu z pewnością będzie podobny.

 

żródło: http://stat.gov.plhttp://mebank.pl
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie udzielono jeszcze odpowiedzi na to pytanie

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×