Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
  • 0
Malfoy

Faktoring a Forfaiting

Pytanie

Pośrednictwem handlowym zbliżonym do faktoringu jest tzw. Forfaiting.  Jest to zatem również jedna z form finansowania działalności przedsiębiorstwa. Najprościej mówiąc Forfaiting to po prostu wykup wierzytelności. Podmiotami tego typu transakcji są forfaiter i forfaitysta (wykup dokonywany jest od tzw. forfaitysty przez forfaitera). Forfaiter to wyspecjalizowana instytucja finansowa nabywająca wierzytelności i pobierająca za to wynagrodzenie (które uzależnione jest zawsze od wartości zakupionej wierzytelności i ryzyka niewypłacalności dłużnika), natomiast forfaitysta to podmiot gospodarczy (eksporter) zbywający wierzytelności powstałe  na skutek eksportu. Trzecim podmiotem występującym w usłudze forfaitingu jest tzw. dłużnik forfaitingowy. Jest to również podmiot gospodarczy (importer), który zobowiązany do zapłaty forfaityście za importowane od niego usługi bądż dobra. W ten sposób staje się on dłużnikiem forfaitera.

 

Transakcja forfaitingu jest zatem ze swej istoty zbliżona do faktoringu, jednakże rozróżnia ją od niego to, że w faktoringu wykup dotyczy zasadniczo większej ilości mniejszych należności. Z kolei w przypadku forfaitingu wykup dotyczy pojedynczych transakcji (powstających głównie przy eksporcie usług bądż towarów). W związku z tym forfaiting skupia się na należnościach od podmiotów zagranicznych. Jednocześnie należy zaznaczyć, że ryzyko niewypłacalności dłużnika w całości przechodzi na forfaitera (wierzytelności takie są bowiem nabywane bez prawa regresu).

 

Przedmiotem forfaitingu są głównie wierzytelności średnio i długoterminowe. Bardzo często forfaiterzy przyjmują minimalną kwotę nabywanych wierzytelności, ze względu na fakt, że procedura forfaitingu jest skomplikowana i czasochłonna. Przedmiotem forfaitingu mogą być zarówno istniejące wierzytelności handlowe, jak również leasingowe i wekslowe, które w momencie transakcji forfaitingowej muszą być niewymagalne.

 

Warto jeszcze wspomnieć, że w forfaitingu istnieją dwa rodzaje zabezpieczeń nabywanej wierzytelności:

  • poręczenie - czyli zapewnienie zapłaty określonej kwoty ze wskazaniem daty jej wypłacenia w przypadku, gdy główny dłużnik jest niezdolny do zapłaty oraz
  • awal - czyli płatność sumy wekslowej (zarówno weksla własnego jak i trasowanego), która gwarantowana jest podpisem osoby trzeciej na wekslu.

Więcej na tematy faktoringu można znależć tu a o rzeczywistych kosztach faktoringu można przeczytać tutaj: http://faktoring-odwrotny-pelny.pl/faktoring-koszty-rzeczywiste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 odpowiedź na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×