Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Jump to content
  • 1
Sign in to follow this  
Rasta

Tarcza antykryzysowa – pożyczki dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców

Question

Pandemia Koronawirusa jest niebezpieczna nie tylko dla zdrowia i życia ludzi ale również dla systemów gospodarczych bardzo wielu państw. Faktyczne zamrożenie życia gospodarczego  i społecznego na wiele tygodni, nakaz pozostania w domach oraz wprowadzenie licznych innych obostrzeń, okazało się skuteczną bronią w walce z rozprzestrzenianiem się patogenu, jednak zaowocowało widmem potężnego, światowego kryzysu ekonomicznego. Poszczególne państwa już zaczynają podliczać dotychczasowe, wielomilionowe straty...

Polski Rząd od początku kwietnia również podejmuje działania, których strategicznym celem ma być ochrona polskich przedsiębiorców i miejsc pracy. Regulacje te wprowadzane są w ramach szeroko pojętej tzw. tarczy antykryzysowej. Jednym z rozwiązań, które ma na celu ochronę gospodarki, w tym przypadku samozatrudnionych oraz przedsiębiorców zatrudniających do dziewięciu pracowników są pożyczki w wysokości 5 000 zł. Warto podkreślić, że rozwiązanie to wprowadzone zostało tzw. pierwszą tarczą antykryzysową, jednak wówczas w praktyce obejmowało bardzo niewielką grupę przedsiębiorców (ze względu na kryteria przyznawania pożyczki). Obecnie, po zmianach, pożyczka w wysokości 5 tys. zł przysługuje samozatrudnionym oraz przedsiębiorcom zatrudniającym do 9 pracowników, których roczny obrót netto ze sprzedaży nie przekracza 2 mln EURO lub suma aktywów jego bilansu wynosi mniej niż 2 mln EURO.  W krajach zachodnich też wprowadzono różną pomoc dla przedsiębiorców m. in. kredyty we Szwajcarii : https://www.kredite-darlehen-von-privat.ch/verschiedene-kreditunterlagen-fuer-unterschiedliche-personengruppen

Jedynym warunkiem uzyskania pożyczki w Polsce jest rozpoczęcie działalności przed 1 marca 2020 roku. Przedsiębiorcy nie muszą zatem dowodzić, że w związku z kryzysem spadły ich przychody.

Po otrzymaniu pożyczki trzeba jeszcze pamiętać, że aby zostać zwolnionym z obowiązku jej zwrotu, należy złożyć wniosek o umorzenie pożyczki. Przy czym aby taka pożyczka podlegała umorzeniu, przedsiębiorca musi prowadzić działalność gospodarczą przez trzy kolejne miesiące od dnia otrzymania pożyczki. Oznacza to, że wniosek o umorzenie pożyczki należy złożyć po upływie trzech miesięcy od momentu jej otrzymania. Warto pamiętać jednocześnie, że taki wniosek musi zostać złożony w ciągu czternastu dni od momentu spełnienia warunku uprawiającego do umorzenia pożyczki. Oznacza to, że wniosek powinien zostać złożony w ciągu 14 dni, licząc od dnia, w którym upłynęły trzy miesiące prowadzenia działalności. W przypadku niedopilnowania tego terminu przedsiębiorcy utracą prawo do złożenia wniosku o umorzenie pożyczki.    

Wniosek o umorzenie pożyczki należy złożyć do PUP (tego samego urzędu pracy, do którego złożony został wcześniej wniosek o przyznanie pożyczki). Sam formularz wniosku nie jest skomplikowany i zawiera jedynie podstawowe informacje. Do wniosku załączone będzie jeszcze oświadczenie przedsiębiorcy o prowadzeniu działalności gospodarczej przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki, które składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.  

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie uzyska umorzenia pożyczki, wówczas zobowiązany będzie do jej spłaty. Okres spłaty pożyczki nie może przekroczyć dwunastu miesięcy, przy czym obowiązek spłaty będzie następował po tzw. trzymiesięcznym okresie karencji. Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi (w skali roku) 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0

Szkoda, ze pomoc adresowana jest jedynie dla średnich firm a nie do mniejszych. To właśnie mniejsze firmy stanowią podwalinę polskiego biznesu oraz wpłacają najwiecej podatków. Jak również to własnie takie firmy z powodu koronawirusa maja najwieksze problemy z działaniem oraz utrzymaniem się na rynku.

Ze swojej strony polecam jeszcze ten artykuł:
https://pik-ksiegowosc.pl/nowelizacja-tarczy-antykryzysowej/

Jest tutaj dokładnie opisana nowelizacja tarczy antykryzysowej. Warto jest być tutaj na bieżąco z uwagi na to, ze wszystko się w ostatnim czasie zmienia bardzo szybko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×