Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Jump to content
  • 2
Sign in to follow this  
Lukasz

Niekorzystne zmiany dla osób stawiających na leasing od 1 stycznia 2019

Question

Wzięcie auta w leasing przez przedsiębiorców jest dosyć popularne. Stawiają na to zarówno młodzi przedsiębiorcy, jak również i firmy o ugruntowanej pozycji na rynku. Dla jednych leasing jest bardzo opłacalny, dla innych mniej. Wiele zależy od tego na jaką ofertę uda nam się postawić. Niestety od 1 stycznia 2019 zmiany jakie zostaną wprowadzone nie przyniosą żadnych pozytywnych rzeczy w kwestii leasingu samochodu. Będzie niekorzystnie- to pewne!

Ministerstwo Finansów zdecydowało o zrównaniu limitu odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami leasingu operacyjnego. Do tej pory bardziej opłacało się wziąć auto w leasing, niż go kupić z racji tego, że raty leasingowe mogły być zaliczane do kosztów podatkowych. Od nowego roku nie będzie już to możliwe, a więc oznacza to jedno- wzięcie auta w leasing stanie się po prostu nieopłacalne.

leasing_od_2019.jpg

Kto straci najbardziej?

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, że leasing straci na opłacalności. Leasingobiorcy będą mogli potrącić maksymalnie 150 000zł, tak jak w przy zakupie auta, jednak dotyczyć tutaj będzie to także odpisów amortyzacyjnych, jakie możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Wiele zależy jeszcze od tego, w jakim celu auto będzie kupione. Jeśli bowiem samochód osobowy będzie służył do celów mieszanych, a więc prywatnie jak i dla firmy wówczas ograniczenia mają wynieść 50%, a więc o tyle będzie można pomniejszych przychody na zasadach VAT. Aby zyskać 100% odliczenia kosztów koniecznym będzie prowadzenie ewidencji.

Co jeszcze nowego? Na pewno zlikwidowana zostanie kilometrówka. Wprowadzone zostanie ulga innovation box dla osób prowadzących działalność badawczo- rozwojową, która związana ma być z wytwarzaniem, rozwojem bądź też ulepszaniem składnika własności intelektualnej. Na co więc będzie można liczyć? Na opodatkowaniu dochodu z obniżoną stawką podatkową, która będzie wyodrębniona z dochodu podatnika.

Dlaczego przestanie opłacać się brać auto w leasing?

Bo zakup auta stanie się tak samo opłacalny jak leasing, bo do zakupu do podatkowych kosztów będzie można wliczyć wyższe odpisy amortyzacyjne, ale tylko jeśli auto będzie służyło wyłącznie do celów służbowych. Dla osób, które posługiwać będą się autami do celów mieszanych 50%/50% zarówno kupno jak i leasing przestanie być opłacalnym rozwiązaniem.

Jedno jest pewne, wzięcie auta w leasing nie będzie już takie łatwe i tak opłacalne. Nieważne czy w BNP Paribas Leasing czy w ING Banku - porównania kredytów tutaj. Bo o ile w chwili obecnej opłacało się przedsiębiorcom wziąć leasing, o tyle od 2019 roku nie będzie to już zbyt dobrym pomysłem. Jak wiec odpowiedzą na zmiany firmy leasingowe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 1

Poważne zmiany rzeczywiście są już tuż za progiem... W praktyce stracą przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochody osobowe w prowadzonej działalności gospodarczej  i używają ich jednocześnie do celów prywatnych. Po zmianach podatkowych będą oni bowiem mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jedynie 75%  wydatków eksploatacyjnych (w tym oleje, paliwa, serwis, części zamienne, opłaty tp.) Z pewnością zmiany będą bardzo odczuwalne ... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

W Zet-ce ciągle reklamują leasing Mercedesa który niby do końca roku w całości można wrzucić w koszty. Wiec jak to w końcu jest? Jak wezmę teraz leasing to ustawa w styczniu 2019 mnie nie ruszy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

W przypadku samochodów służbowych wykorzystywanych wyłącznie tych celach kosztem jest nadal 100% wydatków. Natomiast w przypadku aut osobowych wykorzystywanych zarówno w celach służbowych i prywatnych kosztem od 2019 roku (czyli po zmianach) jest 75 % wydatków eksploatacyjnych (np. paliwo). Oznacza to, ze leasing jest nadal atrakcyjny...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×