Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości

Pytanie

W dniu 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać przepisy, które znacznie rozszerzyły ilość towarów objętych tzw. odwrotnym obciążeniem. Zmiany objęły ponadto niektóre usługi. Wprowadzona nowelizacja ma zasadniczy wpływ na kwestię rozliczeń i funkcjonowania płatników podatku VAT..

Najogólniej mówiąc, odwrotne obciążenie polega na tym, że obowiązek rozliczenia podatku VAT jest przerzucony ze sprzedawcy na nabywcę.

Wykaz towarów, co do których zastosowanie ma procedura odwrotnego obciążenia  (dla transakcji krajowych), znajduje się w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Z kolei wykaz usług również objętych procedurą znajduje się w załączniku nr 14 do ustawy o VAT.

Wprowadzona procedura odwróconego obciążenia sprawia przedsiębiorcom sporo trudności. Jest to bowiem rozwiązanie, które wymaga dokładnego zrozumienia problematyki i umiejętności właściwego zastosowania w praktyce…

Najogólniej mówiąc, podatnicy którzy dokonują sprzedaży towarów (wymienionych w zał. nr 11 ustawy o VAT) zobowiązani są do wystawiania faktur bez stawki podatku VAT. Ponadto na dokumencie powinna znaleźć się adnotacja wskazująca, że transakcja objęta jest odwrotnym obciążeniem - czyli że nabywca towaru zobowiązany jest do doliczenia podatku VAT.

Warto wskazać, ze zastosowanie procedury odwrotnego obciążenia jest możliwe, jeśli spełnione są następujące przesłanki  (art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT):

1.       sprzedawca towarów jest podatnikiem, którego sprzedaż nie jest zwolniona z podatku VAT ze względu na wysokość obrotów (do 200 tys. zł);

2.       nabywca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym;

3.       dostawa towaru nie jest objęta odpowiednim zwolnieniem (art. 43 ust. 1 pkt 2 lub w art. 122).

W zawiązku z tym, według wprowadzonej nowelizacji, podstawą opodatkowania jest to, co stanowi zapłatę, którą przedsiębiorca dokonujący dostawy towarów, otrzymał (bądź ma otrzymać) od nabywcy z tytułu sprzedaży.  Nabywca, aby rozliczyć transakcję, zobowiązany jest zatem do opodatkowania kwoty wykazanej na otrzymanej fakturze.

Jak to wygląda w innych krajach europejskich można sprawdzić np. tutaj:  www.kredite-darlehen-von-privat.ch/kreditfalle-was-ist-das

 

 

VAT-tax.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 odpowiedź na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

wiem ze to na pewno dotyczy przedsiębiorstw budowlanych  

Utrudniony zwrot podatku VAT

Mechanizm odwrotnego obciążenia może okazać się problematyczny dla usługodawców, których głównym źródłem dochodu są zlecenia budowlane. Podatek VAT od kupowanych materiałów opodatkowanych nie będzie pomniejszał sprzedaży opodatkowanej. W tej sytuacji usługodawca może co prawda wystąpić o zwrot podatku VAT. Jednak cała procedura może być dość utrudniona i czasochłonna. Wszystko za sprawą wstrzymania środków w procesie weryfikacyjnym. Nowe zapisy ustawowe określają maksymalny czas przeprowadzenia weryfikacji na trzy miesiące. Jest to maksymalny okres, w którym usługodawca powinien uzyskać zwrot podatku VAT (o ile weryfikacja przebiegła pozytywnie). W praktyce może to znacznie utrudnić płynność finansową niektórych firm wykonujących usługi remontowo budowlane.

Screenshot_2.jpg

Edytowane przez NovaGabi
poprawka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×