Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
art

Konsekwencje niespłacania długów

Rekomendowane odpowiedzi

Ten post ma być przestrogą dla osób, które nie są do końca świadome, jakie konsekwencje wiążą się z zaciąganiem kredytów i ich niespłacaniem.

 

Proces Windykacyjny

 

Wszelkie nieprawidłowości w spłatach rat są automatycznie odnotowywane przez bankowe systemy monitorujące. W takich sytuacjach inicjatorem rozmów z klientem jest Bank, dlatego nie należy się łudzić, że ktoś zapomni o Twoim zobowiązaniu.

 

Pierwsze dni

Jeżeli zlekceważysz termin spłaty raty, to już po kilku dniach zadzwoni do Ciebie przedstawiciel Banku. Zapyta o powody niespłacenia raty. Jeżeli nie odbierzesz telefonu podczas kolejnych prób nawiązania kontaktu z inicjatywy Banku, to ten wyśle do Ciebie pocztą ponaglenie, w którym nakaże zapłatę raty w ciągu siedmiu dni.

 

Pierwszy miesiąc

Bank w rzeczywistości zaczeka dwa tygodnie, może trzy. Jeśli nie wykażesz w tym czasie chęci spłacenia raty, Bank podejmie twardsze kroki. Po pierwsze jest zobowiązany wysyłać do BIK aktualne wsady co miesiąc – jeżeli w tym okresie zmieni się status kredytu/pożyczki na inny niż “0″ – czysty – i wystąpi przeterminowanie, to BIK zgodnie z prawem będzie przetwarzał te informacje i informował inne banki poprzez raport z BIK. Zatem już w pierwszym miesiącu znajdziesz się na liście BIK i kiedy będziesz chciał w przyszłości wziąć kolejny, nawet niewielki kredyt, może to być niemożliwe.

 

Po dwóch miesiącach

Bank wyśle Ci pismo z informacją o możliwości wypowiedzenia umowy, czyli konieczności spłaty całości zadłużenia.

 

W trzecim miesiącu

Gdy Bank nieskutecznie dochodzi należności od Ciebie, to w tym okresie przekaże wierzytelność Tobą kontaktu telefonicznego, a następnie wyślą monity. Mogą też Cię odwiedzić osobiście, aby negocjować warunki spłaty zadłużenia. Gdy i to nie pomaga, sprawa wraca do Banku, w celu rozpoczęcia procedury sądowej.

 

Po sześciu miesiącach

Bank wystawia bankowy tytuł egzekucyjny. Po nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności, komornik może zacząć egzekucję sądową. W tym momencie koszty kredytu są powiększone o odsetki karne, opłaty związane z pracą komornika, rośnie zatem ogólna kwota zadłużenia (informacja o maksymalnej kwocie egzekucji powinna widnieć na umowie kredytowej)

 

Po dziewięciu miesiącach

Komornik doręcza wezwanie do zapłaty. Jeśli po dwóch tygodniach dłużnik nie zapłaci, komornik zajmuje nieruchomości, które wystawia na licytację. Cena wywoławcza to trzy czwarte wartości, którą określa rzeczoznawca. Do końca licytacji wciąż można spłacić zadłużenie. Jeśli to zrobisz, cała procedura się umarza.

 

Po roku

W zależności od kwoty zadłużenia, całkiem prawdopodobne że po tym czasie zostaniesz bez dachu nad głową, lub komornik zajmie Twoje wynagrodzenie.

Źródło: skocznabank.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×