Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Parabanki - ostrzeżenie UOKiK

parabanki firmy finansowe instytucje finansowe

4 odpowiedzi na ten temat

#1 adriano

adriano

  0 stopień

 • Użytkownicy forum
 • 10 postów

Napisany 09 wrzesień 2012 - 16:35

UOKiK chyba wziął sobie do serca ostatnie parabankowe afery i wydał z siebie głos, ostrzegając przed nimi. Poniżej wklejam ich komunikaty.


Gotówka bez BIK, Najtaniej na rynku, Z komornikiem i na dowód — takimi hasłami firmy pożyczkowe zachęcają konsumentów do skorzystania ze swoich ofert. Aby je uatrakcyjnić proponują również dodatkowe usługi, np. wizytę akwizytora w domu klienta. Na rynku dostępnych jest wiele ofert instytucji parabankowych, na które decydują się osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej albo takie, którym banki odmówiły udzielenia kredytu. W konsekwencji często popadają w spiralę kredytową, a okazyjna pożyczka, która miała pomóc w spłacie długów, okazuje się pułapką bez wyjścia.
Interwencje Urzędu

UOKiK na bieżąco przygląda się praktykom przedsiębiorców działających na rynku finansowym. Aby chronić portfele konsumentów interweniujemy natychmiast po dostrzeżeniu nieprawidłowości. Obecnie prowadzimy blisko 30 postępowań, w ramach których analizujemy działania instytucji parabankowych. Sprawdzamy wzorce umów i regulaminy pod kątem występowania klauzul niedozwolonych, a także reklamy. Na trop nieuczciwych przedsiębiorców naprowadzają nas m.in. poszkodowani konsumenci.
Grzechy parabanków

Częstą praktyką jest pobieranie przez instytucje parabankowe wysokich opłat przygotowawczych lub wynagrodzenia za cały okres kredytowania jeszcze przed podpisaniem umowy albo wypłatą pieniędzy, a następnie nieudzielanie pożyczki i zatrzymywanie wpłaconych kwot. Sytuacje takie są coraz częstsze. Nieuczciwe firmy bazują na konstrukcji umów, które umożliwiają im odmowę udzielenia pożyczek, na podstawie pozornie obiektywnych kryteriów np. braku odpowiedniego zabezpieczenia. Jednocześnie wymagane zabezpieczenia sięgają nawet 250 proc. wartości pożyczki, co z góry przesądza to o negatywnym rozpatrzeniu wniosku konsumenta.
Już samo hasło — Bez BIK, nawet bez zdolności kredytowej — powinno być ostrzeżeniem dla konsumenta. Może to bowiem oznaczać, że parabank nie bada zdolności spłaty zaciągniętego zobowiązania. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że w ogóle nie planuje udzielić konsumentowi pożyczki, a jedynie wyłudzić od niego wysokie wynagrodzenie lub opłatę przygotowawczą. Należy pamiętać, że każdy pożyczkodawca ma obowiązek oceniać ryzyko kredytowe konsumenta przed zawarciem umowy, co wynika z art. 9 ustawy o kredycie konsumencki
Niska świadomość

Dużym problemem w tym przypadku jest niska świadomość konsumentów na temat tego, czym w ogóle są parabanki. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie UOKiK. Odpowiedzi na pytanie — czym jest parabank — nie znało 54 proc. przepytanych konsumentów. Co dziesiąty błędnie uważał, że jest to bank, który łatwo i szybko udziela pożyczek. Ponad połowa nie umiała odpowiedzieć na pytanie, co się stanie z pieniędzmi powierzonymi parabankowi w sytuacji jego bankructwa?

#2 masterweb

masterweb

  1 stopień

 • Użytkownicy forum
 • 97 postów

Napisany 11 wrzesień 2012 - 12:54

Nie ma takiego czegoś jak szybka kasa na dowód, szybka kasa na już, w minutę, w godzinę, w 30 minut, z bik bez, itp.
Nie ma i weżcie to zrozumcie.

Napisane jest na gorze - cała prawda i trzeba ich ładnie wydymać żeby nas nie dymali na kasę, a pompują jak chcą.

Lokaty * Inwestycje * http://www.marketinvest.pl/


#3 hania

hania

  0 stopień

 • Użytkownicy forum
 • 10 postów

Napisany 24 wrzesień 2012 - 09:06

Czy są jakieś instytucje finansowe (nie banki, bo tam nie mam czego szukać), które pożyczą pieniądze ludziom z kłopotami w BIK, ale regularnymi dochodami (umowa o pracę). Możecie polecić jakies - najtańsze - rozwiązanie. Zarabiam ile zarabiam, ale potrzeby mam większe, bo mam chore dziecko, które jak zachoruje, potrzebuje czasem drogich leków - wtedy zaczynają się problemy.

#4 Waldi

Waldi

  0 stopień

 • Użytkownicy forum
 • 43 postów

Napisany 03 lipiec 2013 - 08:52

Czy są jakieś instytucje finansowe (nie banki, bo tam nie mam czego szukać), które pożyczą pieniądze ludziom z kłopotami w BIK, ale regularnymi dochodami (umowa o pracę). Możecie polecić jakies - najtańsze - rozwiązanie. Zarabiam ile zarabiam, ale potrzeby mam większe, bo mam chore dziecko, które jak zachoruje, potrzebuje czasem drogich leków - wtedy zaczynają się problemy.

hmm szybka pożyczka przez Internet bez BIK to dla Ciebie wydaje sie idealne rozwiazanie, prawda?? Sprawdz ich oferte, bo wg mnie jest naprawde korzystna. Pogadaj z konsultantem od nich, a on Ci wszystko wyjasni, tak jak i mi wyjasnil:>


Zyj tak jak chcesz zyc.

#5 mantonio

mantonio

  0 stopień

 • Użytkownicy forum
 • 7 postów

Napisany 04 lipiec 2013 - 21:04

@hania

Oczywiście, że istnieją. To, że widniejesz w BIKu nie skreśla Ci możliwości pozyskania pożyczki. Bez problemu znajdziesz chwilówkę bez bik m.in. tutaj

Powodzenia :)

Dodaj odpowiedź  Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: parabanki, firmy finansowe, instytucje finansowe

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników