Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości

Prywatnaemerytura

Użytkownicy forum
  • Zawartość

    4
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez Prywatnaemerytura


  1. Emerytura pomostowa to świadczenie, które przysługuje osobom wykonującym pracę w szczególnych warunkach bądż pracę o szczególnym charakterze.

    Praca w szczególnych warunkach - to prace związane z czynnikami ryzyka, które mogą spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia.

    Prace o szczególnym charakterze wymagają odpowiedzialności i sprawności psychofizycznej, które potrzebne są do wykonywania pracy w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, zdrowiu i życiu innych osób.

    Warunki emerytury pomostowej określa Artykuł 4 Ustawy z dnia 19 grudnia 2008r. Mówi on, iż prawo emerytury pomostowej mają osoby, które:

    • urodziły się po 31 grudnia 1948r.,
    • posiadają okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególny charakterze wynoszący minimum 15 lat,
    • osiągnęły wiek 55 lat (dla kobiet), oraz 60 lat (dla mężczyzn),
    • przed 1 stycznia 1991r. oraz po 31 grudnia 2008 wykonywały pracę w szczególnych warunkach bądż o szczególnym charakterze,
    • nastąpił z nimi rozwiązanie stosunku pracy.


    Więcej informacji dotyczących emerytury pomostowej znajduje się na prywatnaemerytura.pl/wszystko-o-emeryturach/emerytura-pomostowa/.


  2. Indywidualne Konta Emerytalne prowadzone mogą być przez banki, zakłady ubezpieczeniowe, a także podmioty prowadzące działalność maklerską, dobrowolne fundusze emerytalne oraz fundusze inwestycyjne.

     

    Bezpieczeństwo środków gwarantowane i zabezpieczane jest przepisami prawa, regulującymi działalność tych podmiotów. Ważną informacją jest to, iż fundusz inwestycyjny nie może zbankrutować, ponieważ jego majątek jest rozdzielny z majątkiem zarządzającego nim towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Środki pieniężne wpłacane przez uczestników funduszy są w stu procentach bezpieczne nawet w sytuacji ewentualnej upadłości towarzystwa funduszy inwestycyjnych.
     


  3. Indywidualne Konta Emerytalne posiadają pewne ograniczenia, które obejmują następujące obszary:

    • Posiadanie tylko jednego IKE.

    Oszczędzający może gromadzić swoje oszczędności tylko i wyłącznie w ramach jednego Indywidualnego Konta Emerytalnego. W przypadku gromadzenia oszczędności na więcej niż jednym IKE osoba oszczędzająca jest pozbawiona 75% dochodu uzyskanego na każdym z tych kont.

    • Prawo do założenia IKE.

    Prawo do otwarcia IKE jest utracone w przypadku wypłaty środków z posiadanego IKE po ukończeniu 60. roku życia. (bądż ukończeniu 55 roku życia w przypadku uzyskania wcześniejszych uprawnień emerytalnych).

    • Rezygnacja z IKE.

    Zrezygnowanie z prowadzenia IKE obciążone jest koniecznością zapłacenia od wypracowanych zysków podatku w wysokości 19%.
     


  4. Istnieje wiele możliwości inwestowania kapitału, są to między innymi akcje i obligacje, nieruchomości, fundusze inwestycyjne, złoto, dzieła sztuki czy antyki.

     

    Jednym ze sposobów efektywnego inwestowania pieniędzy są fundusze inwestycyjne. Posiadają one kapitał złożony z wpłat dokonywanych przez ich uczestników. Kapitał inwestowany jest w papiery wartościowe oraz w pozostałe aktywa takie jak lokaty, waluty czy nieruchomości.

    Fundusze inwestycyjne zarządzane są przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Doradcy inwestycyjni TFI na bieżąco śledzą sytuację na rynku, po to, by podejmowane decyzje przynosiły jak największy zysk.

    Ze względu na politykę inwestycyjną, fundusze dzielą się na:

    - fundusze agresywne (np. fundusze akcji),

    - fundusze zrównoważone (np. fundusz stabilnego wzrostu),

    - fundusze bezpieczne (np. fundusze obligacji).

     

    A co Państwo sądzą na ten temat? Czy inwestujecie swoje pieniądze w ten sposób?

×