Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
  • 0
Sabina

Przepisy dotyczące PIT od nieodpłatnych świadczeń zgodnie z Konstytucją

Pytanie

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż przepisy ustawy o PIT dotyczące opodatkowania dochodu pracowników z tytułu nieodpłatnych świadczeń, są jak najbardziej zgodne z Konstytucją. Może to więc dotyczyć imprez integracyjnych, dodatkowego ubezpieczenia i innych, temu podobnych świadczeń. W tym artykule postaramy się Państwu pokazać, co Trybunał Konstytucyjny wskazał, na co zwrócił uwagę i w jaki sposób karze się do przepisów ustawy stosować.

Oczywiście pojawiło się wiele skarg, niedomówień i problemów. Stanowcze NIE mówią, co niektórzy dla podatku od wszystkiego. Do Trybunału Konstytucyjnego skargę na pewno złożyła Konfederacja Lewiatan. O co chodzi? Pracodawcy zakwestionowali przepisy ustawy o PIT, bowiem zgodnie z nią opodatkowane są wszelkie świadczenia, nawet takie, które potencjalnie pracownik otrzymuje od pracodawcy.

 Największe kontrowersje budzą takie świadczenia, jak:

  • Organizowanie imprez integracyjnych i firmowych
  • Wykupywanie polis OC
  • Wykupywanie polis na życie dla pracownikom
  • Zapewnianie pracownikom dojazdu do pracy


W chwili obecnej więc pracodawcy stoją przed dużym dylematem- obniżyć przychody pracowników i odprowadzać zaliczkę na podatek z tytułu tych świadczeń, czy może nie pobierać zaliczki i narazić się fiskusowi. Co będzie lepsze? Z całą pewnością, jakakolwiek decyzja by nie została podjęta, będzie żle!

Trybunał Konstytucyjny cały czas mówi, że wszelkie przepisy są zgodne z Konstytucją. Wyrok sądu jest jednogłośny- ich treść daje możliwość ustalenia zakresu opodatkowania. Wszelkie świadczenia, które daje pracodawca, powinny leżeć w jego interesie. To on tworzy ogłoszenie, które ma na celu zwiększać atrakcyjność zatrudnienia, przyciągnąć najlepszych pracowników i zyskać najbardziej odpowiednich kandydatów.

Które świadczenie podlega opodatkowaniu? Skąd wiedzieć, że to należy opodatkować, a coś innego nie? Trybunał Konstytucyjny mówi, iż świadczenie musi być opodatkowane, jeśli przynosi pracownikowi dochód, w tym, jeśli daje mu również i możliwość zaoszczędzenia wydatków. Pracownik zyskuje więc dochód wtedy, gdy korzysta z danych świadczeń w pełni dobrowolnie. Otrzymując dowóz do miejsca pracy, zaoszczędza na transporcie, a więc jest to przychód. Wzięcie udziału w szkoleniu, czy w imprezie integracyjnej z kolei nie jest dla niego żadnym dochodem, bo bierze w tym udział, gdyż chce tego pracodawca. O co więc tu w tym wszystkim chodzi? Dlaczego podatki mają dotyczyć wszystkiego?

Różnorodna interpretacja przepisów sprawia, iż budzą one spore wątpliwości i kontrowersje, zarówno, jeśli chodzi o podatników, jak również i organy podatkowe. Trybunał Konstytucyjny w ustnym uzasadnieniu wskazał na pewne wskazówki, które miałyby pomóc w zrozumieniu, co powinno być opodatkowane, a co nie. I tak- przychodem będą te świadczenia, na które pracownik wyraził zgodę, które są ewidentnie dobrym interesem pracownika, które dają konkretne korzyści w postaci przyrostu aktywów, bądż zaoszczędzeniu wydatków.

Jak mówią eksperci, konieczne jest ustanowienie wszystkiego na piśmie. W tej bowiem chwili, choć wskazówki są cenne, nie wiemy, jak sądy będą się do nich odnosić i czym będą się kierować ustalając wyrok.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie udzielono jeszcze odpowiedzi na to pytanie

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×