Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czy według Was oszczędzanie na indywidualnych kontach emerytalnych ma sens? Pytam, bo poważnie się nad tym zastanawiam. Obecnie mam 28 lat, gdybym co miesiąc odkładała kwotę 100zł mogłabym liczyć na dodatek do emerytury w kwocie 813zł miesięcznie bądż 116 347 zł jednorazowo (wg. kalkulatora dostępnego na http://www.prywatnaemerytura.pl/). Oczywiście te dane są tylko podglądowe, ponieważ wysokość i regularność wpłat zależy tylko od nas, możemy pieniądze wpłacać np. co kwartał. Jakie jest Wasze zdanie na temat tej formy oszczędzania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że warto samemu oszczędzać trochę na emeryturę. Obecnie w większości wypadków emerytura jest dość niska i
wystarcza (a czasem nawet nie wystarcza) na podstawowe potrzeby. Jeśli więc na stare lata chcemy prowadzić życie na troszkę wyższym poziomie (tz. nie martwić się cały czas o gotówkę i czasem sobie gdzieś wyjechać) warto odkładać już teraz.

 

Wiadomo ze w wieku dwudziestu paru lat jest sporo wydatków, bo jest to okres gdy zbieramy na własne mieszkanie, dom, samochód itp. Jeśli jednak masz takie możliwości aby odkładać sobie na emeryturę te kilkaset złotych miesięczni to super.
 

Jeśli chodzi konkretnie o IKE to jest to forma lokaty, która jest zwolniona z "podatku Belki" ( czyli podatku od dochodów kapitałowych). Inaczej mówiąc bardzo bezpieczne rozwiązanie, ale zarazem dość nisko zyskowne (jak to lokaty). Zwróć uwagę jeszcze na fakt, że w przydatku wcześniejszej wypłaty tej kwoty podatek zostanie naliczony. Dodatkowo z tego co pamiętam na takim koncie można oszczędzać do 10.000 zł rocznie (do takiej kwoty jesteśmy zwolnieni z podatku od dochodów kapitałowych).
 

Przy tych różnych symulacjach warto jeszcze zwrócić uwagę jaka stopa zwrotu jest uwzględniana przez te automaty do wyliczania wielkości naszych ewentualnych przyszłych świadczeń. Wiadomo jeśli kalkulator uwzględnia, że uda nam się uzyskać 10% rocznie to końcowa kwota będzie bardzo atrakcyjne. W praktyce jednak jest to pewnie niemożliwie, więc przed podjęciem decyzji warto dobrze to przemyśleć żeby nie być póżniej rozczarowanym



 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych czasach oszczędzanie na "własną rękę" ma bardzo duży sens. Obecnie emerytury są bardzo małe, a co za kilka lat? Może się zmienić na lepsze - w co szczerze wątpię, a może się zmienić na gorsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może założyć lokatę ,ostatnio czytałam artykuł  że w Skok Wołomin  dają tam 4% w skali roku to dość korzystna oferta .Po co odkładać na  tzw. "własną rękę "jak  zakładając lokatę można wiele zyskać.Zastanów się nad tym może warto tak oszczędzać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym sposobem na bezpieczną przyszłość jest gromadka dobrze wykształconych dzieci.

Nie zgadzam się. W Polsce będzie dominował zachodni styl życia. Młodych ludzi nie bedzie juz wiązac taka więż rodzinna jak dotychczas, emigracja, dużo tzw postaw życiowych określanych jako singiel, w końcu brak środków na utrzymanie starców rodziców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tylko pamiętać, że mądre oszczędzanie ma sens. Niestety nie jest to trzymanie pieniędzy w domu lub na koncie. Trzeba inwestować lub wkładać pieniądze w jakieś inwestycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oszczędzanie zawsze ma sens. Czy to oszczędzamy na "czarną godzinę", czy też na emeryturę. Zwłaszcza musimy pomyśleć o oszczędzaniu na emeryturę, gdyż im wcześniej zaczniemy, tym więcej uskładamy.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odkładam sobie po 100zł na konto i będę mial niezła sumkę na póżniej nie licze że jak dożyję emerytury dostanę satysfakcjonujaca mnie kwotę żeby przeżyć... cięzkie czasy nastaną!:C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ramona

Może warto inwestować zaoszczędzone środki na giełdzie. Co prawda Ja nie do końca się na tym znam, ale znam taką grupę  ekspertów z zakresu transakcji giełdowych Copernicus Capital, która mi pomaga w tych sprawach. Czasami warto z kimś współpracować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pozwala na to godne życie, bo jeśli ktos nie ma chleb, to nawet nie myśli o oszczędzaniu. Zadałbym pytanie, ilu mieszkańców naszego kraju może sobie pozwolić na luksus oszczędzania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię oszczędzać, choć zauważyłam, że im więcej oszczędzę, tym tryudniej wymyślić mi na co wydam te pieniądze

Oj - gdyby tak każdy miał problem bylibyśmy szczęśliwym i bogatym narodem ;) Dla zdyscyplinowanych dobra opcja oszczędzania na emeryturę może być konto oszczędnościowe, dla akceptujących ryzyko - np. fundusze inwestycyjne - dla znawców forex i giełda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko wiele osób oszczędza w bardzo głupi sposób idą np. za trendem. Jak bańka spekulacyjna jest na szczycie to Oni wtedy dochodzą do wniosku, a może zainwestuje i coś z tego będzie, a to nie pora i nie czas. Dzisiaj np. ceny złota od dłuższego czasu spadają i co? Nikt nie inwestuje bo strach a jak wejdziecie sobie na stronę grupy Silesia2000 i sprawdzicie aktualne ceny i przeanalizujecie kurs - tutaj to można dość do wniosku, że złoto w najbliższym czasie zacznie zmieniać kurs. Ponadto sytuacja na wschodzie sprawia, że wiele gospodarek zaczyna już powoli uciekać do złota i je gromadzi. Jaki tego będzie efekt? Wystarczy pomyślec. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym wolała, żeby nikt mnie do niczego nie zmuszał. I nie chcę płacić zusu, wole te pieniądze sobie zaoszczędzić. Co innego ubezpieczenie chorobowe, to moim zdaniem jest dobra rzecz, ale tez nie powinna byc obowiązkowa, w końcu jesteśmy dorośli i każdy powinien sam o sobie decydować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×