Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
art

Afera Amber Gold - chronologia

Rekomendowane odpowiedzi

2009 – powstanie firmy Amber Gold sp. z o.o. , kusi ona klientów wysokim oprocentowaniem, które kształtuje się na poziomie około 11% w skali roku oraz tym, że wszystkie pieniądze lokowane są w złocie. Komisja Nadzoru Finansowego zaczyna obserwować spółkę i wpisuje ją na „czarną listę”. W grudniu Komisja Nadzoru Finansowego zawiadamia Prokuraturę Rejonową w Gdańsku, że przedsiębiorstwo finansowe Amber Gold prowadzi działalność bankową bez odpowiedniej licencji, która by ją do tego uprawniała. Prokuratura nie wszczyna śledztwa, gdyż nie dopatruje się znamion przestępstwa. Komisja Nadzoru Finansowego odwołuje się od decyzji i sąd nakazuje prokuraturze kolejne rozpatrzenie wniosku.

 

2010 sierpień – umorzenie śledztwa przez Prokuraturę Rejonową, Komisja Nadzoru Finansowego ponownie zgłasza zażalenie i sąd ponownie uznaje, że śledczy powinni wszcząć dochodzenie. Postępowanie dotyczące ewentualnych nieprawidłowości związanych z działalnością Amber Gold z zawiadomienia KNF w lipcu 2012 r. przejęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

 

2011 – Amber Gold wykupuje większościowe udziały w polskich liniach lotniczych OLT Jetair i Yes Airways. Powstaje marka OLT Express.

 

2012 maj - . Bank Gospodarki Żywnościowej zawiadomia ABW o podejrzeniu "prania pieniędzy" przez Amber Gold.

 

2012 czerwiec – ABW przekazuje informację o rzekomym praniu brudnych pieniędzy przez Amber Gold Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku, prokuratura wszczyna śledztwo.

W ramach śledztwa dotyczącego Amber Gold prokuratura sprawdza też podejrzenie "prania brudnych pieniędzy" przez spółkę. Prokuratura analizuje również w śledztwie wnioski od klientów Amber Gold, dotyczące podejrzenia niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez firmę.

 

2012 lipiec - spółka Amber Gold złożyła do sądu okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Komisja Nadzoru Finansowego , która umieściła spółkę na liście ostrzeżeń publicznych. Zdaniem przedstawicieli spółki, KNF swoimi działaniami naruszyła wiarygodność i renomę firmy.

26 lipca - OLT Express zawiesza wszystkie rejsy na swoich trasach,.

 

27 lipca - Urząd Lotnictwa Cywilnego zawiesił bezterminowo koncesję lotniczą spółce OLT Express Regional z grupy OLT Express.

Spółka Amber Gold poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze OLT Express z powodu zablokowania przychodów ze sprzedaży biletów OLT przez operatora płatności. Wniosek o upadłość układową złożyła firma OLT Express Regional.

 

31 lipca - linie lotnicze OLT Express zawiesiły przeloty czarterowe na trasach zagranicznych.

 

2012 sierpień - spółka OLT Express Poland złożyła wniosek o upadłość, a ULC zawiesił koncesję spółki. Kilka dni póżniej holenderski inwestor Panta Holdings poinformował, że kupił od Amber Gold niemieckie towarzystwo lotnicze OLT Express Germany (w 2011 r. AG przejęła niemiecką firmę OLT i przemianowała ją na OLT Express Germany).

3 sierpnia - prezes AG Marcin Plichta poinformował, że jego spółka nie ma technicznej możliwości wypłaty pieniędzy z depozytów swoich klientów.

Prezes Amber Gold poinformował, że spółka złożyła w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku zawiadomienie o "podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych, pracowników Komisji Nadzoru Finansowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego". Szef Amber Gold twierdził też, że ABW prowadziła przeciw jego firmie akcję o kryptonimie Ikar. Jako dowód przedstawił dziennikarzom rzekomą notatkę ABW w tej sprawie. ABW oświadczyła, że to fałszywka i zapowiedziała złożenie w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury.

 

6 sierpnia – Prezes Amber Gold zapowiedział, że od 7 sierpnia Amber Gold zacznie wypłacać klientom ich środki pieniężne, a wypłata może potrwać 3 dni robocze.

 

8 sierpnia - spółka poinformowała, że rozpocznie zaległe wypłaty wynikające z zakończonych lokat. Zapewniła, że "posiada wystarczający majątek do zaspokojenia i spłaty wszystkich swoich zobowiązań". Tego dnia Plichta był przesłuchiwany w prokuraturze w związku ze złożonym przez niego doniesieniem na Komisję Nadzoru Finansowego i na ABW.

 

9 sierpnia - poinformowano, że sprawą sfałszowanej notatki ABW w sprawie Amber Gold zajmie się Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Prokurator generalny Andrzej Seremet zwrócił się do prokuratur apelacyjnych w całym kraju o informacje o śledztwach wobec parabanków.

10 sierpnia - w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku powołano specjalny zespół ds. Amber Gold. Równocześnie resort sprawiedliwości zwrócił się do gdańskiego sądu o wyjaśnienia ws. wyroków skazujących Marcina Plichtę, szefa Amber Gold.

 

13 sierpnia - firma poinformowała, że zapadła decyzja o likwidacji Amber Gold Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że wpłynęło do niej ponad 50 zgłoszeń od klientów Amber Gold w sprawie działalności spółki.

Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy podała, że przygotowuje pozew zbiorowy przeciw spółce Amber Gold.

"Gazeta Wyborcza" poinformowała, że w marcu małżeństwo Plichtów wydało 50 mln zł z Amber Gold Sp. z o.o. na założenie nowej spółki - Amber Gold S.A.

 

2012 wrzesień

21 wrzesień - Sąd ogłasza upadłość Amber Gold

 

W sprawie Marcina P. ciągle toczy się śledztwo. Prokuratorzy starają się ustalić, jak doszło do tego, że kilkakrotnie karany za przestępstwa gospodarcze Marcin P. mógł założyć kolejną spółkę, której został prezesem. Podobno Marcin P. chce pójść na ugodę i opowiedzieć śledczym wszytko ze szczegółami (może nawet zacznie sypać) w zamian za status świadka koronnego. Gdyby mu się udało uzyskać status świadka koronnego nie odpowiadałby za popełnione zbrodnie.

Źrodło: Opracowanie własne na podstawie www.wiadomosci.dziennik.pl Tak działała spółka Amber Gold

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zanim to się wszytstko ułoży, zanim oni to ogarną to Narcin p dawno wyjdzie i jeszcze raz założy bank he. Nie no pewnie będzie miał zakaz prowadzenia dziłalności. Jednak nie wiadomo jak to będzie, wiemy że ludzie oszukani nadal nie dostali swoich pieniędzy. Przedłuża się i będzie się przedłużać długo, często, jeszcze nowości będą, jakieś nowe komisje. Sami wiecie jak to jest..

historia długa jak wisła, jednak wniosek prosty:

-załadował w ciul osób na grube miliony. Ja żeby zarobić jedną setną, setnych to potrzebuję całego życia, on zarobił w kilka lat.

 

jeszcze żeby rekin finansowy, broker, czy coś... a to łapciak taki, nie wienny, on nic nie wie. Ładnie go nauczyli kłamać, ludzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ciekawy tekst, a właściwie poradnik, jak nie powtórzyć błędów klientów Amber Gold. Podstawa to chyba te kilka zdań poniżej.

 

Jeśli zewsząd słychać, że na przeciętnej lokacie zarabia się dziś ok. 7%, nie wierz, że jakaś wyjątkowa instytucja działa w oderwaniu od warunków rynkowych i na takich samych warunkach pozwoli zyskać dwa czy trzy razy więcej. Jeśli proponuje ci się inwestycje w mniej popularne środki, sprawdż u innych, niezależnych żródeł rentowność podobnych inwestycji w ostatnim czasie.

 

Całość tutaj

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-nie-powtorzyc-bledu-klientow-Amber-Gold-2610904.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego czegoś jak nie złapanie się ponownie. Poszkodowany nie wykona tego ponownie, bo pewnie przez najbliższe kilka lat nie będzie miał pieniędzy, chyba, że dostanie to, co władował w AG.

Jak się on nie złapie, to jego syn, który jeszcze się nie urodził, urodzi się ojciec zapomni powiedzieć?

Syn będzie zbierał kasę i potem właduje w jakąś lok te po zapewne po ojcu będzie miał smyk do inwestowania.

 

Jak się okaże może być to firma Marcina Plichty? Czy można temu ulec, zmienić, ograniczyć,? Nie.. Nie da się wszystkiego ogarnąć, można jedynie trzymać kasę w ścianach i lodówce, tam także będą zamrożone, ale nie dosyć, że pokryte prawdziwym lodem to i bezpieczne.

W przeciwieństwie do banków. Nawet na całym świecie ludzie mówią, że Polska to złodziejski kraj, przykre tego słuchać, bo czy my kradniemy. Znaczy my jesteśmy okradani;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bym wstał rano? Wł. TV i zobaczył, że AMBER GOLD oszukał wszystkich - afera, policja no wszystko. W Piżamie bym dymał po swoje pieniądze tyle ile się da wyciągnąć.

Założę się, że ludzie tak zareagowali właśnie na takie działanie banku i mediów. Szkoda mi tych ludzi widziałem ich emerycie, ludzie, którzy oszczędzali całe życie no renciści z kulami pod pachą, starzy, co chcieli sobie wyjechać do senatorem, niepełnosprawni.

 

I co? Pan P siedzi a ludzie wypowiadali się, że też siedzą, ale bez pieniędzy, środków do zżycia bez niczego. Jak tak można no jak?. Wypowiedzi na ten temat są okrutne i niech takie zostaną, niech dowie się pan p, co zrobił i dla ilu osób, co on myślał, że będzie to trwać w nieskończoność? Chyba go czacha boli a mózg to on ma, ale ja czuje jedno, że szybko wyskoczy z więzienia będzie nie winny i okay.

 

Ale może tez wyskoczyć z okna więziennego, bo samobójca chodzi po celach i często żniwo jest spore, i każdego może dopaść, nie ma już łososia, baru, pubu i wódeczki za kilkaset złoty i kupowana za pieniądze rencistów nie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie informacje związane z bankiem są dostępne w internecie bardzo dobrze że są one ujawniane i czytane przez inne osoby. Cieszy mnie to że takie banki jak te mają swój koniec i to dosyć szybko jednak szkoda mi tych ludzi co stracili pieniądze.

jak trzeba to i wstawię się za nimi i wiem że może kiedyś wszystko się wyjaśni ale mogą być to długie lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no tak najlepiej, zamiast żeby było to normalne także by banki zarobiły pieniądze, jednak po co ? jak można oszukać ludzi na grube miliony i mieć wszystko gdzieś. Szkoda że my podatnicy nie możemy nic zrobić, weż nie zapłać 1 zł przy podatku, lecisz do pudła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amber Gold był zrobiony po to żeby wykonać pranie pieniędzy mało kto wiedział o tym, jednak właśnie dlatego ludzie zaczęli inwestować w piramidę i tak to się skończyło.

Dlatego poruszano temat w sejmie i ogólnie trafił do ostrzeżenia, jednak zastanawia mnie to dlaczego jak już się coś działo to ludzie nadal inwestowali w ten cały bank.

szkoda że tak wyszło, nie inwestowałem ale jak bym miał zainwestować to bym sprawdził dokładnie jak to się odbywa i czy wszystko jest legalne.

Dla mnie OLT - Było sygnałem tego że to coś jest nie tak, tak samo jak finroyal - następna firma która oszukała ludzi, właściciel chodzi sobie luzem po warszawie i nie ma na niego żadnych dowodów.

Dlatego pisze do was takie swoje zdanie, jak chcesz zainwestować w coś najpierw sprawdż czy to będzie odpowiednie zachowanie i wpłacenie pieniędzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdy bank ma swoją taką historię dobrze że ktoś zamiescił taki wpis widać że nie jesteśmy obojętni, czasami inni myślą że ludzie nie znają się narzeczy, nie widzą co to internet, czy smart fon.. widziałem ostatnio panią starsza która mówiła do wnuczka żeby wysłał jej foto na gmaila i potem wszedł na GG ;;d i co ? czy nie znają się ? ale dlatego sporo osób straciło mnóstwo pieniędzy, trzeba się znać na tym, ja studiuje administrację informatyczną wiem co to internet, są takie miejsca gdzie my nawet nie wiemy bo to inny wymiar, my jesteśmy na górze wszystko wiemy fc, youtube itp, ale pod nami pod internetem jest inna siec anonimowa, terroryzm, NASA i te sprawy my tego nie liżniemy nigdy dlatego to wszystko tak działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znalazłem coś takiego na temat Amber Gold www.pozywamzbiorowo.pl/pozwy-zbiorowe-forum/kredyty-pozyczki/123-pozew-w-sprawie-amber-gold-nieslusznie-odrzucony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×