Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości

Pytanie

Pandemia koronawirusa i podjęty w jej efekcie tzw. lockdown spowodowały potężne zawirowania w światowej i polskiej gospodarce. Ten zupełnie nieoczekiwany kryzys obnażył wiele rzeczywistych problemów w poszczególnych państwach dotkniętych kryzysem. W Polsce podjęte zostały dość szybko działania w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej, której celem była ochrona przedsiębiorców przed skutkami pandemii. Obecnie sytuacja epidemiologiczna uległa poprawie i wyraźnej stabilizacji. Przedsiębiorcy wrócili do pracy, wykonują swoją działalność normalnie – choć w wymuszonym okolicznościami reżimie sanitarnym. Jednak konsekwencje finansowe nadal są odczuwalne przez większą część przedsiębiorców nawet za granicą jak np. w Szwajcarii link.

W dniach 26 – 29 maja 2020 roku przeprowadzone zostało wśród przedsiębiorców badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju na temat ich obecnej sytuacji oraz dalszych planów w kontekście epidemii koronawirusa. Badaniem objęto losowo wybranych 406 firm i polegało na szczegółowym wypytaniu o ich aktualną sytuację na rynku

Według badania 18 procent przedsiębiorstw deklaruje, że wróciło już do sytuacji finansowej sprzed pandemii, natomiast 24 procent nie było jeszcze w stanie określić, kiedy nastąpi odbudowa ich sytuacji finansowej, przy czym wskazują raczej na terminy dłuższe niż rok. Z badań tych wynika ponadto, że 35 procent firm deklaruje obecnie spadek liczby nowych zamówień w porównaniu z okresem do końca kwietnia (jest to wynik o 6 pkt. procentowych niższy niż w połowie maja).

W dalszym ciągu stabilizuje się też sytuacja na rynku pracy, jedynie 5 procent przedsiębiorców zastanawia się nad redukcją zatrudnienia. Warto również zwrócić uwagę, że prawie 49 procent przebadanych przedsiębiorstw stwierdziło, że sytuacja finansowa w ich firmie nie uległa zmianie w związku z sukcesywnym odmrażaniem kolejnych gałęzi gospodarki. Z kolei 31 procent firm (głównie z sektora produkcyjnego), zadeklarowało poprawę sytuacji. Natomiast około 10 procent polskich przedsiębiorców (głównie przedstawicieli branży handlowej) przyznaje, że ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu.

Kolejna ważna informacja wynikająca z przeprowadzonych badań dotyczy odsetka firm, które oceniają że ich płynność finansowa jest wystarczająca aby przetrwać okres powyżej trzech miesięcy, mianowicie liczba ta wzrosła z 39 procent w połowie kwietnia do 54 procent na koniec maja. Natomiast odsetek firm, którym finanse pozwolą na przetrwanie od 1 do 3 miesięcy, na koniec maja wyniósł 37 procent (czyli o 10 pkt. procent mniej niż w połowie kwietnia). Brak płynności finansowej na koniec maja wskazało z kolei 5 proc. Firm (tj. o 6 pkt. procentowych mniej niż w połowie kwietnia).            

Zmieniło się ponadto nastawienie przedsiębiorców do kwestii ewentualnej redukcji zatrudnienia. Na początku kwietnia 28 procent badanych deklarowało potrzebę redukcji zatrudnienia natomiast według najnowszego sondażu zwolnienia planuje 5 procent firm.  Wskazuje to na wyraźną poprawę nastrojów.

Kolejnym ważnym aspektem są wynagrodzenia. Obecnie zwiększył się wyraźnie  udział przedsiębiorstw, którzy planują utrzymanie poziomu wynagrodzeń na dotychczasowym poziomie. Obecnie wynosi on 78 procent (z 36 procent na początku kwietnia). Obniżki wynagrodzeń planuje natomiast około 9 procent firm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Bezpłatna pomoc dla osób zadłużonych:
- otrzymałeś/aś nakaz zapłaty, wyrok lub pozew o zapłatę i nie wiesz jak się bronić?
- w Twojej skrzynce pocztowej pojawił się list od komornika?
- nęka Cię firma windykacyjna?

Zadzwoń lub napisz do nas!
- 514-547-991
lub wiadomość prywatna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Niesetety ale za wesoło tutaj nie jeset. Obecnie wiele firm jest w tarapatach. Wiele z nich utrzymywała obecna do niedawna tarcza antykryzysowa oraz wakacje kredytowe. Wszystkie te ulatwienia jednak w końcu się skończą oraz będzie trzeba wrócić do szarej rzeczywistości. Już widzę po wielu zakładach pracy w mojej okolicy, że wiele z nich ma problemy. Niektóre już upadły zwalniając wiele osób.

Odsyłam do artykułu o upadłości przedsiębiorstwa:

https://www.platnosciorange.pl/upadlosc-firmy-co-warto-o-niej-wiedziec/

Opisane jest tutaj, co warto jest o takiej sytuacji widzieć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×