Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
  • 2
Witek

Pojęcie Przedsiębiorcy – najważniejsze informacje

Pytanie

W polskim systemie prawnym funkcjonuje wiele definicji pojęcia przedsiębiorcy. Definicja taka znajduje się między innymi w Kodeksie cywilnym czy Ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Przy czym podstawowa definicja przedsiębiorcy zamieszczona została w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (ustawa z dnia 2 lipca 2004 r., Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, ze zm.). Zgodnie z wprowadzoną tam definicją przedsiębiorcą jest zarówno osoba fizyczna, osoba prawna jak również jednostka organizacyjna, nieposiadająca osobowości prawnej, której posiada zdolność prawną na podstawie odrębnych przepisów i prowadzi działalność gospodarczą we własnym imieniu. Przy czym przedsiębiorcą są również wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej działalności gospodarczej.

Przedstawiona definicja wskazuje, że przedsiębiorcą może być zatem każdy człowiek, który posiada pełną zdolność do czynności prawnych, czyli każda osoba pełnoletnia i nieubezwłasnowolniona. Ponadto przedsiębiorcami są osoby prawne  (spółki kapitałowe prawa handlowego), a także inne osoby prawne. Status przedsiębiorcy posiadają poza tym  jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej czyli głownie spółki osobowe prawa handlowego.

Warto przy tym zwrócić uwagę na pewną specyfikę spółki cywilnej. Spółka taka bowiem jest de facto po prostu umową. W związku z tym, w przypadku tego typu spółki przedsiębiorcami są jedynie wspólnicy w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Samej spółce cywilnej nie przysługuje zatem status przedsiębiorcy.

Należy ponadto podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami opisane podmioty uzyskują status przedsiębiorcy, jeśli wykonują działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza z kolei to zarobkowa działalność o charakterze wytwórczym, budowlanym, usługowym, handlowym, a także poszukiwanie i wydobywanie kopalin ze złóż. Przy czym działalność taka powinna być wykonywana przez przedsiębiorcę w sposób zorganizowany i ciągły. Więcej o przedsiębiorstwie i tajemnicy przedsiębiorstwa można przeczytać tutaj.

przedsiebiorstwo_pojecie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Płacę 1000 zł podatku dochodowego a potem jako że mam 3 dzieci odbieram na dwoje z nich również 1000 zł z 500+. To po co pytam sie jest pośrednik w postaci Rządu? Nie lepiej obniżyć podatki wszystkim zamiast brać i dawać socjal?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Gość Krystian

Jako przedsiębiorca dochodzą rachunki do rozliczenia. Lepiej samemu czy przez biuro? Znajomi polecają przez biuro Gama z Myśliborskiej, ale zastanawiam się czy może nie dam rady tego prowadzić samemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Mało wiem o podatkach, bo dopiero zaczynam pracę, ale znalazłam taką stronę 

https://akademialtca.pl/podatek-u-zrodla-grudzien/ 

 

i wydaje mi się, że całkiem dużo się o tym dowiedziałam, ale chciałabym jeszcze więcej, więc jakby ktoś chciałby mi wytłumaczyć to będę wdzięczna. No i czekam na wasze opinie na temat treści w linku, bo nie wiem czy te informacje są prawidłowe i aktualne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jestem młodym przedsiębiorcą i zastanawiam się nad zmianami, które nastąpiły w kodeksie pracy. Co sądzicie? http://www.flyweb.pl/co-nowego-w-kodeksie-pracy-w-2019-roku-przeglad-najwazniejszych-zmian-dotyczacych-pracodawcow-i-pracownikow/ Środki na koncie PPK pracownika gromadzone są przez wpłaty z trzech różnych źródeł. Jednym z nich jest wpłata pracownika, która wynosi od 2 do 4% wynagrodzenia brutto. Drugim źródłem wpływów comiesięcznych na rachunek PPK jest pracodawca, który dokonuje wpłat na poziomie 1,5% brutto wynagrodzenia pracownika. Trzecim źródłem jest państwo, które dokonywać może wpłaty rocznej – 240 zł i jednorazowej, powitalnej -250 zł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Na ten moment poszukuje usług dotyczących dokumentacji cen transferowych. Obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych dotyczy podmiotów powiązanych. Powiązania te mogą mieć charakter kapitałowy, zarządczy, osobowy bądź majątkowy. Na własną rękę nie jestem w stanie ogarnąć, więc potrzebuje pilnej pomocy. Posiadanie udziału w kapitale innego podmiotu oznacza sytuację, w której dany podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada w kapitale innego podmiotu udział nie mniejszy niż 25%.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×