Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości

Pytanie

Endokrynolog jest to lekarz, który zajmuje się gruczołami wydzielania wewnętrznego. Leczy choroby związane z nieprawidłowym ich funkcjonowaniem, ale również i zaburzenia związane z produkowanymi przez nie hormonami. Gruczołami, które znajdują się pod okiem endokrynologii są tarczyca, przytarczyce, jajniki, jądra, podwzgórze, przysadka, nadnercza, a także trzustka. Dziś chcielibyśmy dokładniej zastanowić się nad tym, kiedy warto udać się do endokrynologa i co stanowi zakres pracy tego specjalisty. Ponadto chcemy bliżej przyjrzeć się pracy tarczycy i pokazać, jakie choroby może ona wywołać.


Kiedy powinniśmy udać się do lekarza? Co może wywołać nasz niepokój? Na pewno głównymi objawami świadczącymi o problemach jednego z gruczołów są nagłe przyrosty lub spadki masy ciała, problemy ze skórą, w tym intensywny trądzik, nadmierne owłosienie, a także ciągła senność lub odwrotnie, zbyt duża pobudliwość. Gruczoły mogą spowodować także niskie lub też za wysokie wręcz libido, uderzenia gorąca i potliwość, bóle głowy, obrzęki rąk i nóg. U kobiet zdarza się, że dochodzi do problemów z miesiączkowaniem, następuje częste krwawienie, pojawiają się bóle piersi, a do tego wiele kobiet ma ogromny problem z utrzymaniem ciąży. Jeśli chodzi o kobiety, tutaj głównymi objawami jest między innymi przedwczesne dojrzewanie, nadmierny wzrost lub jego zahamowanie, a także zaburzenia proporcji ciała.

Udając się do endokrynologa, w pierwszej kolejności ten zleca podstawowe badania, tak, aby mógł wykluczyć pewne przypadłości lub potwierdzić inne problemy. I tak konieczna jest niewątpliwie morfologia krwi, badanie TSH – stężenie tyreotropiny, FT 3 i FT 4 – stężenie hormonów tarczycy, anty –TPO czyli badanie przeciwciał przeciwtarczycowych. Dodatkowo wykonuje się także USG tarczycy i bada poziom witaminy D3.

Endokrynolog zajmuje się wieloma różnymi problemami. Najczęściej pacjenci diagnozowani i leczeni są pod kątem chorób tarczycy, przytarczyc, trzustki, chorób przysadki mózgowej, nadnerczy i gonad. Endokrynolog leczy także niepłodność związaną z zaburzeniami hormonalnymi, depresją związaną z niedoborem któregoś z hormonów, a także ginekomastię, łysienie, czy też nadmierny trądzik.
 
Najczęściej zgłaszamy się do lekarza endokrynologa z problemem tarczycy, który występuje u bardzo wielu osób. To, co niestety jest związane z tym gruczołem to fakt, że początkowo zupełnie nic nie boli i nie ma żadnych objawów, a dopiero gdy stadium choroby jest zaawansowane, zaczyna szwankować cały organizm. Wśród chorób tarczycy wyróżnić możemy między innymi:

•     Nadczynność tarczycy
Pojawia się wtedy, gdy tarczyca wydziela nadmierną ilość tyroksyny, trijodotyroniny oraz kalcytoniny. Przyczyną nadczynności może być choroba Gravesa – Basedowa, wole guzkowe, choroby zapalne tarczycy, a także zapalenie tarczycy, guzy przysadki mózgowej, guzy trofoblastu oraz spożywanie nadmiernej ilości jodu.
Objawami są między innymi nadwrażliwość na ciepło, nadmierne pocenie się, w tym stale wilgotne dłonie, wzmożone pragnienie, a do tego nerwowość i drażliwość. Często pojawia się drżenie rąk, kołatanie serca, problemy ze skórą, duszność oraz nieregularne miesiączki.

Nadczynność tarczycy leczy się poprzez stosowanie leków przeciwtarczycowych, podawanie jodu radioaktywnego, a często i wycięciu tarczycy, które wiąże się z kolei z przyjmowaniem do końca życia leków związanych z wystąpieniem z kolei niedoczynności.

•     Niedoczynność tarczycy
Pojawia się wtedy, gdy tarczyca wytwarza zbyt małą ilość hormonów. Przyczyną mogą być różne, ale najczęściej jest to choroba autoimmunologiczna, uraz mechaniczny, usunięcie tarczycy, zapalenie tarczycy lub polekowa niedoczynność. Taki stan rzeczy może być związany również z niedoborem jodu.

Objawy niedoczynności są bardzo różne i dotyczą one sprawnego działania całego niemal organizmu. Pojawia się męczliwość, duszność wysiłkowa i spłycony oddech. Osoba chora jest senna, stale odczuwa zimno, bolą ją stawy i mięśnie. Może dojść do problemów z wypróżnianiem się, przyrostem wagi, zatrzymywaniem się wody w organizmie. Pogarsza się pamięć i koncentracja, następuje obrzęk powiek i szyi, sucha jest sucha, a włosy wypadają. Bardzo często pojawia się depresja, zmiany nastrojów, osłabienie. Dochodzi do zmniejszenia libido i do impotencji, zostają spowolnione ruchy i może wystąpić bradykardia zatokowa.

Leczenie polega na zażywaniu leków w postaci hormonów, których brakuje. Są to preparaty tyroksyny. Lekarz ustala konkretną dawkę. U osób z niedoczynnością wizyty u lekarza endokrynologa odbywają  się regularnie.

•     Choroba Hashimoto
Jest to zapalenie tarczycy związane z chorobą autoimmunologiczną. Organizm wyczuwając białka tarczycowe uznaje je za wroga i je niszczy, tym samym prowadząc do niedoczynności spowodowanej brakiem hormonów. Przyczyny nie są do końca znane, aczkolwiek uważa się, iż może to być związane ze stresem oraz podłożem genetycznym.

Objawami choroby jest ciągłe zmęczenie i senność, problemy z pamięcią i z koncentracją. Osoba miewa zmienne nastroje, ma suchą skórę, wypadają jej włosy. Pojawiają się bóle mięśni i stawów, podwyższony jest poziom cholesterolu. Dochodzi do zwiększenia masy ciała, problemy z wypróżnianiem, u kobiet obfite miesiączki.

Jeżeli chodzi o leczenie, początkowo podaje się leki przeciwzapalne, a następnie tyroksynę. Jeśli ta choroba występuje, pacjent już do końca życia musi przyjmować tabletki, ale dzięki nim ma możliwość normalne funkcjonować, bez wpływu na funkcjonowanie organizmu.

•     Choroba Gravesa - Basedowa
Jest to choroba autoimmunologiczna mająca podłoże genetyczne. Występuje w formie zaostrzeń i remisji. Limfocyty produkują przeciwciała, który działają na własne komórki, a te przyłączają się do komórek tarczycy i pobudzają hormony, co dalej z kolei prowadzi do nadczynności.
Objawami tej choroby jest nerwowość, potliwość, bezsenność, duszności, chudnięcie, zaburzenia pracy serca, czy też zwiększona aktywność ruchowa. Mogą pojawić się wole naczyniowe, wytrzeszcz gałek ocznych, obrzęki palców rąk oraz obrzęki na przedniej piszczeli.

Leczenie np. tej w poradni endokrynologicznej w Olkuszu  polega na podawaniu leków, które przyczynią się do obniżenia czynności tarczycy. Często też konieczne jest wycięcie części lub całości tarczycy i przyjmowanie leków, które te hormony by zapewniły.

Tarczyca odgrywa w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Ten gruczoł wydziela do krwi hormony, dzięki którym mamy siłę i energię, a do tego możemy dobrze się rozwijać. Jeśli tarczyca jest chora, ma to ogromny wpływ na całe ciało człowieka, dlatego też żadnych objawów nie można lekceważyć, a postawionej choroby bagatelizować. To stanowi podstawę, byśmy jak najdłuższy czas cieszyli się dobrą kondycją i jak najlepszym zdrowiem.

endokrynolog_robi_USG_tarczycy.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Niestety w większości to my panie mamy problem z hormonami a wynika to właśnie z nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Także badać się drogie panie co jakiś czas, oczywiście dodatkowo mammografia i cytologia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Gość Grzesiu_Z

Właśnie na wp jest dobry artykuł jak dr Jaskowski i Czerniak zostali wyparci przez Akademie Medyczne za krytykowanie m. innymi chemii w leczeniu nowotworów. Po takiej dawce chemii i radioterapii organizm to już słaba skorupa podatna na nowe nowotwory i rozsiew tego który był, no ale co ja tam wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Niedoczynność tarczycy to głównie domena kobiet. Natomiast lekarz zalecił mi zbadanie TSH kiedy zacząłem przybierać na wadze i okazało się, że i mężczyzn czasami ta przypadłość dotyczy. Panowie, badajmy się!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Warto też dodać, że nieprawidłowości hormonalne w przypadku mężczyzn mogą skutkować ginekomastią, więcej można o tym przeczytać tutaj https://clinicforyou.pl/ginekomastia-jak-ja-rozpoznac-jak-zwalczyc-ginekomastie. Na pewno warto skonsultować się ze specjalistą, ale myślę, że chirurgia plastyczna jest w tym wypadku rozwiązaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

W sumie ja póki co jeszcze nigdy nie miałam okazji być u takiego lekarza i jestem zdania, że właśnie dlatego dobrze jest wiedzieć gdzie zdecydowanie najlepiej jest chodzić do przychodni. Myślę, że bardzo dobrym do tego miejscem jest centrum medyczne w Warszawie https://g.page/pzu-zdrowie-pulawska?share i właśnie dlatego takie rzeczy dobrze jest wiedzieć i o nich pamiętać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Endokrynolog zajmuje się między innymi tarczycą i problemami z gospodarką hormonalną. Jeśli np. macie problemy z zajściem w ciążę, to warto udać się do takiego lekarza. Oczywiście trzeba wybrać czy zapiszecie się na wizytę np. do takiego https://medicapark.pl/ prywatnego centrum medycznego czy też będziecie czekać na wizytę na NFZ. Warto się też zorientować czy nie potrzebujecie skierowania od lekarza rodzinnego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Badać się zawsze warto przynajmniej raz w roku zrobić badania całego organizmu, aby w miarę możliwości wyleczyć coś jeżeli zajdzie taka potrzeba.  Fizjoterapia uroginekologiczna nie wiem czy wiecie co to takiego jeżeli nie to tutaj https://familyclinic.pl/fizjoterapia-uroginekologiczna-opis/ znajdziecie wszytsko na temat tego tematu. Sama jakiś czas temu nawet nie miałam pojęcia o istnieniu czegoś takiego jak fizjoterapia urologiczna a szkoda, bo mogłam szybciej zacząc leczenie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Samo już badanie się bardzo wiele nam o takich sprawach może powiedzieć i ja jeszcze chcę dodać, że także bardzo istotną kwestią jest to aby każdy z nas wiedział gdzie właśnie szukać tych właściwych lekarzy. Na pewno bardzo fajnym rozwiązaniem jest zaglądanie do https://zdrowie.pzu.pl/ i wiem, że to miejsce po prostu dobrze jest znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jeśli potrzebujesz lekarza specjalisty to znajdziesz go w jednym z oddziałów tego centrum medycznego https://cmp.med.pl/aktualnosci/2023/04/26/l-tyroksyna-hormon-tarczycy/ gdzie masz pomoc z każdego zakresu.  Na terenie stolicy jest to najlepszy wybór i na pewno nie zawiodą twoich oczekiwań. Zapoznaj się z ich ofertą i umów wizytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×