Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
  • 1
art

Zarządzanie nieruchomościami w Warszawie i okolicach - jak radzą sobie wspólnoty mieszkaniowe i gdzie szukać pomocy prawnej i administracyjnej?

Pytanie

Czy zarządzać samemu wspólnotą wybierając administratora czy zlecić to specjalizacyjnej firmie zarządzającej nieruchomościami?

Stając się właścicielem konkretnego mieszkania, jednocześnie stajemy się członkami wspólnoty mieszkaniowej, która daną nieruchomością zarządza. W momencie sprzedaży pierwszego lokalu, z mocy prawa powstaje już wspólnota mieszkaniowa.
Wspólnota mieszkaniowa zajmuje się najważniejszymi sprawami dotyczącymi nieruchomości, w tym gruntu na którym stoi lokal, jak również i samego budynku. To właśnie wspólnota razem podejmuje decyzje dotyczące administrowania nieruchomością. Wysokość zaliczek dotycząca kosztów, remonty, rzeczy, które należy zmienić, poprawić, ulepszyć.

Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa, może być pozywana i sama pozywać. Choć nie jest osobowością prawną, przed sądami może występować jako strona w sprawie. Jak to wygląda wszystko w praktyce, jeśli pojawiają się problemy? Można samodzielnie występować w postępowaniu sądowym, bez konieczności angażowania wszystkich właścicieli. A jak w sytuacji, gdy pojawia się spór między właścicielem, a wspólnotą? Nie trzeba pozywać wszystkich pozostałych właścicieli, lecz samą wspólnotę. Każdy właściciel lokalu odpowiada za zobowiązania wspólnoty, ale nie w całości, tylko do wysokości swojego udziału, jeśli chodzi o nieruchomość wspólną.

Bardzo ważnym jest znanie pojęć- zarządca i zarząd, które w rzeczywistości znacząco się między sobą różnią. Zarządca musi mieć licencję, jak również i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Wykonuje on pracę. Zarząd to z kolei to osoba lub osoby fizyczne, które najczęściej są właścicielami lokali. I tutaj przechodzimy zasadniczo do sedna sprawy. Jako wspólnota wynająć zarządcę, czy może stworzyć zarząd? Z pewnością pierwsza opcja w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością i wybierana jest przez większość wspólnot. Dlaczego? Bo taka osoba lub firma ma wiedzę i doświadczenie. Zna ona obowiązki, wie, jak wygląda prawo, odpowiada za wszystko, co dotyczy spraw wspólnoty. Jeśli zaś stworzymy zarząd, odpowiadamy tak samo, jak zarządca. Nie mając doświadczenia możemy poprzez nadmiar obowiązków i małe doświadczenie wpakować się nierzadko w różnego rodzaju problemy.

Jak szukać pomocy prawnej i administracyjnej?
Rzeczą wiadomą jest fakt, że ciężko samemu walczyć o swoje prawa, jeśli nie mamy wiedzy i doświadczenia. Każda jednak wspólnota musi troszczyć się o dobro wszystkich członków. Jeśli więc pojawia się problem, należy go rozwiązać. Na rynku istnieje wiele firm, dzięki którym możemy szukać pomocy prawnej i administracyjnej. Cóż więc możemy od takich firm dostać? Co one robią? Jakie są ich zadania? Najważniejsze to:

•    Windykacja kosztów zarządzania nieruchomością wspólną
•    Egzekucja zasądzonych wierzytelności
•    Prowadzenie spraw o uchylenie uchwały
•    Pomoc prawna przy sporach z deweloperami
•    Tworzenie opinii prawnych i projektów umów

Jeśli mamy zatrudnionego zarządcę, to właśnie do niego zgłaszamy się w każdej z kwestii. On robi wszystko, by znaleźć rozwiązanie danego problemu, w tym pomoc firmy, która będzie w stanie rozstrzygnąć sporną kwestię kogoś ze wspólnoty mieszkaniowej.
Bez wątpienia zatrudnienie zarządcy to najlepsze, co wspólnota może zrobić. Jeśli chodzi o Warszawę, wybór jest naprawdę bardzo duży. Warto sprawdzić, jakie dana firma ma doświadczenie, jakimi budynkami zarządza, jakie ma opinie.
Przykładowe firmy:

•    Daan.pl Zarządzanie i Administrowanie Nieruchomościami w Warszawie
•    Status- Zarządzanie Nieruchomościami
•    Profess
•    Atrium 21

Firmy takie świadczą kompleksowe usługi administrowania i zarządzania nieruchomościami. Posiadają doświadczenie, jak również i praktykę. Mają licencje i uprawnienia, a także ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wykonują kompleksowe usługi, począwszy od prowadzenia dokumentacji, przeprowadzania przeglądów, robienie planów rocznych, kosztorysów, sporządzanie sprawozdań finansowych. Takie firmy tworzą rozliczenia, przygotowują uchwały, prowadzą zebrania. To oni poszukują firm remontowych, zajmują się naprawami, świadczą opiekę prawną, zatrudniają firmy, które wykonują określone prace w danym lokalu i na terenie nieruchomości.
Dobry wybór to podstawa. Jeśli stajemy się członkami wspólnoty mieszkaniowej w Warszawie, musimy zdecydować, czy sami tworzymy zarząd, czy zatrudniamy profesjonalnego zarządcę.

Warszawa_budynki.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 odpowiedź na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×