Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
Piotrakkk

Zdolność kredytowa a raty na sprzęt RTV/AGD oraz wynajmowanie mieszkania

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taką sytuację, że chciałbym za 6-7 miesięcy wziąć kredy na około 300 000 zł na budowę domu i zakup działki budowlanej (na której ten dom będzie stał). Około 250 000 zł poszłoby na dom, 50 000 zł na działkę.

Do tej pory nigdy nie brałem niczego na raty. Z tego co słyszałem, to regularne spłacenie rat może podnieść zdolność kredytową, stąd miałbym kilka pytań, czy wzięcie rat na poniższych warunkach może mieć dla banku znacznie:

1. Czy wzięcie rat (i ich terminowe spłacenie) na sprzęt RTV/AGD na 6 miesięcy (powiedzmy na kwotę 6 000 zł) może podnieść moją zdolność kredytową? Na 6 miesięcy dlatego, że chciałbym właśnie z 6 miesięcy wziąć ten kredy.

2. Te raty zamierzam wziąć na trzy urządzenia. Czy bank, który będzie mi udzielał kredytu na dom i działkę może bardziej „docenić” (w sensie zwiększenia zdolności kredytowej) jeżeli kupię każdy z tych trzech urządzeń w ramach trzech oddzielnych umów sprzedaży na raty w trzech różnych bankach, niż w ramach jednej umowy w jednym banku?

3. Czy jeżeli wziąłbym te raty w takim samym banku, w którym chciałbym wziąć kredyt na dom i działkę, to czy bank, który będzie mi udzielał tego kredytu na dom i działkę bardziej to „doceni”, niż gdybym wziął raty w jakimś innym banku?

4. Do tej pory (drugie półrocze 2017 roku) przez 6 miesięcy wynajmowałem mieszkanie (1430 zł miesięcznie). Co miesiąc regularnie wpłacałem właścicielom za wynajem na ich konto bankowe. Czy bank może to wziąć pod uwagę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Regularne spłacanie kredytów (w tym ratalnych) w przeszłości podnosi wiarygodność Klienta, ale nie ma raczej wpływu na ocenę aktualnej zdolności kredytowej - czyli wyliczenia maks. kwoty kredytu, jakiej bank udzieli.

2. Kilka spłaconych wcześniej zobowiązań wygląda lepiej niż jedno, ale bez przesady!

3. Banki  zwykle przychylniej patrzą na "swoich" Klientów, którzy dali się poznać jako wiarygodni.

4. Wynajem w przeszłości nie będzie miał wpływu na ocenę zdolności kredytowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma też co brać nie wiadomo ile sprzętów na raty i potem spłacać (ważne, żeby to był sprzęty, które rzeczywiście przydadzą się np. w domu, a nie sprzęty tzw. "zapchajdziury"). Myślę, że możesz też sobie spojrzeć na to, jakie porady na swojej stronie ma ten serwis, może akurat coś Ci się z tych informacji przyda przed wzięciem tak sporego kredytu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze, że już teraz zacząłeś myśleć o swojej zdolności kredytowej. Dobrym pomysłem jest pobranie raportu BIK - tam sprawdzisz, jak twoją wiarygodność finansową postrzegają instytucje bankowe i pozabankowe.

Co do budowania historii, można też wziąć pożyczkę, którą dostaniesz nawet z pustym BIKiem.

Z zakupami na raty nie szalej, tak jak przestrzega @Fuksja, tutaj znajdziesz kilka porad dotyczących rozsądnego kupowania sprzętu do domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Beata

Podobno to mit z tymi zakupami na raty tak na prawdę. Najważniejsze, żeby wybrać dobrą ofertę kredytową i bank.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×