Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
  • 0

Pytanie

Jeszcze do niedawna MF twierdziło że "na koniec 2016 roku zadłużenie skarbu państwa wyniosło blisko 928,6 mld złotych. Jest to o 5,3 mld złotych więcej w grudniu i 94,1 mld złotych w porównaniu do 2015 roku, a więc o 11,3% więcej."

Teraz okazało się że jednak przekroczono już pod koniec 2016 roku 1 bilion złotych. Na poniższym liczniku zadłużenia umieszczonego w Warszawie  kwota ta pojawiła się już 10 stycznia 2017:


1bilion_zlotych_dlugu_licznik.jpg

Oczywiście samo Ministerstwo tłumaczy się tym, że zadłużenie, tak duże zbiegło się z kilkoma różnymi sprawami, co w konsekwencji przyczyniło się na taki, a nie inny wynik. I tak w samym grudniu miałoby to być: finansowanie deficytu państwa +18,7 mld złotych, zmniejszenie stanu środków na rachunkach budżetowych -15,8 mld złotych, różnice kursowe -1,1mld złotych i przekazanie obligacji w celu zwiększenia funduszu statusowego BGK+3 mld złotych. Wzrost zadłużenia od samego zaś początku roku 2016 był spowodowany tym, że finansowano deficyt budżetu państwa na kwotę +46,3mld złotych i deficyt europejski na +12,6mld złotych. Do tego nastąpiło osłabienie złotego+14,9mld złotych o 3,8% wobec euro, 7,1% wobec dolara, 10,3% wobec jena i 4,5% wobec franka. Oczywiście to nie wszystko, bowiem na zwiększenie zadłużenia wpływ na pewno w 2016 roku miał wzrost stanu środków na rachunkach budżetowych o blisko 14,6mld złotych.

Jeśli spojrzeć na zadłużenie krajowe w grudniu 2016, widoczne jest zwiększenie go o 3 mld złotych, co spowodowane było dodatnim saldem emisji skarbowych papierów wartościowych+3,4mld złotych i ujemnego salda depozytów -0,5mld złotych. Jak podają statystyki, zadłużenie w walutach obcych wzrosło o 2,3mld złotych, a to z kolei spowodowane było zarówno dodatnim saldem emisji długu +3,4mld złotych, jak również i różnicami kursowymi -1,1mld złotych.

Od początku roku zadłużenie skarbu państwa wzrosło o ponad 65 mld złotych. Według prognoz spodziewano się maksymalnie długu na kwotę 914,2 mld złotych do 2020roku. Zadłużenie rośnie więc szybciej niż przypuszczano.

 

Jeżeli chcielibyśmy je spłacić to każdy obywatel Polski musiałby wpłacić 27 000 zł jednorazowo.

 

Źródło: http://www.zpetlikredytowej.pl

Edytowane przez Witek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Politycy nie ponoszą odpowiedzialności za zadłużenie kolejnych pokoleń Polaków. Zresztą zadłużenie to domena nie tylko Polski. Stan zadłużenia USA sięgnął jakiś niebotycznych granic. Wiele rządów świata zachodniego opiera finanse na długu, tak by zrealizować różne cele socjalne wynikające z obietnic wyborczych. Zdrowe finanse pod tym względem mają zdaje się Chiny i może jeszcze jakieś "azjatyckie tygrysy", ponieważ tam nie ma tak rozwiniętego socjalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×