Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości

Pytanie

Dawno już o programie 500+ nie było, a więc pora powrócić z najnowszymi newsami na świecznik. Co ciekawe, dziś mamy zamiar mówić nie o kryzysie finansowym w związku z tą sytuacją, ale o pozytywnych aspektach tego stanu rzeczy.

Jak się bowiem okazuje, program ten zmniejszył aż o 94% skrajne ubóstwo wśród dzieci. Jak wynika z raportu, liczba tych najbiedniejszych dzieci zmniejszy się nawet o pół miliona.

W chwili obecnej 3,78 mln dzieci otrzymuje świadczenia 500+. Dziś nie mówimy o sytuacji wszystkich, ale właśnie tych rodzin, których sytuacja finansowa do tej pory była najgorsza. Skrajne ubóstwo zmniejszy się w Polsce o 48%. Cudowne wieści, prawda? Za minimalną kwotę, a więc około 450zł na osobę miesięcznie żyć będzie 1 na 25 Polaków, a to naprawdę bardzo zadawalające wyniki, w porównaniu do tego, co było, gdy programu 500+ nie było.

 

Jak 500+ zmniejsza biedę w Polsce?

 

Przed 500+

Po 500+

Skala wpływu w pp.

Skala wpływu w proc.

Ubóstwo energetyczne wg Instytutu Badań Strukturalnych

17,1 proc.

14,4 proc.

-2,7

-16 proc.

Ubóstwo skrajne ogółem

7,5 proc.

3,9 proc.

-3,6

-48 proc.

Ubóstwo skrajne dzieci

11,9 proc.

0,7 proc.

-11,2

-94 proc.

Ubóstwo relatywne ogółem wg Banku Światowego

18,7 proc.

13,9 proc.

-4,8

-26 proc.

Ubóstwo relatywne dzieci wg Banku Światowego

28,1 proc.

10,2 proc.

-17,9

-64 proc

Ubóstwo relatywne wg MRPiPS

17,3 proc.

13,4 proc.

-3,9

-23 proc.

Dane: "Przewidywane skutki społeczne 500+: ubóstwo i rynek pracy" EAPN Polska; BŚ - Bank Światowy, MRPiPS - Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

 

W naszym kraju problem ubóstwa był ogromny i nie ma, co do tego wątpliwości. Było to widoczne szczególnie wśród dzieci. Na pewno sytuacja najbiedniejszych dzieci poprawiła nie tylko ich lepsze warunki, ale również i aspekt życia. Coraz więcej bowiem dzieci z naprawdę biednych rodzin dołączyło do społeczeństwa, będąc traktowanymi, jak większość z nich.

I mówiąc o 500+, warto również wspomnieć o sytuacji kobiet pracujących. Uważano, że coraz więcej matek rezygnuje z pracy, bo dużo bardziej opłaca się im nie pracować. Nie jest to jednak prawdą. Statystyki pokazują, iż liczba kobiet chodzących do pracy zwiększyła się o 18tysięcy. Nieprawdą więc jest, że 500+ spowodowało stworzenie "leniwego społeczeństwo", które zamiast pracować, woli dostawać coś za darmo.

Więcej na https://www.kredytnaklik.pl

Dzisiaj 21 grudnia 2016 Rząd wycofał się z jednolitego podatku ponieważ mógłby być niekorzystny dla przedsiębiorców - taka postawa Rządu cieszy - nic za wszelką cenę i dobro obywatela, przedsiębiorcy bardziej się liczy od podatków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Efekty są jak najbardziej pozytywne. Pytanie tylko czy w przyszłości Polacy nie będą musieli za 500+ zaplacić z odsetkami. Słyszałem,że Morawiecki powiedział,że 500+ jest na mocnym kredycie. Być może zamiast 500+ lepszym rozwiązaniem byłoby obniżenie podatkow ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dziadek mówił, że za Gierka ponoć też było dobrze. Szkoda, że póżniej trzeba było zapłacić za kredyty. Nasze państwo wydaje znacznie więcej niż zarabia. Deficyt budżetowy dla większości społeczeństwa to problem tylko teoretyczny, który nas zwykłych ludzi nie dotyczy. Prędzej czy póżniej za program 500+ przyjdzie zapłacić wszystkim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Za 20 lat zrobimy manewr jak Kolumbia - ogłosimy upadłość, a wierzyciele będą chcieli odzyskać choć 10% swoich należności. Podpisujemy takie porozumienie i  wtedy wyciągamy ukryte przed światem oszczędności - złoto czy walutę i z uśmiechem spłacamy tylko 10% poprzedniego długu, a de facto pozbywamy się go w całości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Wydaje mi się, że kraj w UE nie będzie miał tak łatwo by ukryć "złoto". Chyba, że to tego czasu UE się rozpadnie i zniknie kontrola i przejrzystość finansów. Tyle, że wtedy najprawdopodobniej będzie z nami bardzo żle. Ciężko porównywać Polskę do Kolumbii. Nasze państwa dzieli przepaść (na naszą korzyść jakby ktoś miał wątpliwości).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Mimo że lada chwila urodzi mi się 2 dziecko i się załapie na 500 + to i tak żle oceniam pomysł. Co z tego skoro w Gdyni mam 3 żłobki publiczne i muszę płacić za żłobek 1000 zł. Co mi z tego przyjdzie/. W tym zakresie już lepiej podobał mi się pomysł Nowoczesnej aby te środki zainwestować w żłobki i przedszkola publiczne by dorośli mogli pracować! Ale Polacy cha rybę a nie wędkę i to się żle skończy. Moim zdaniem szybko się skończy kto wie może już w 2018 nie będzie kasy na 500 +. Pytanie czy ktoś zrobił badania w jaki sposób 500 + wpływa na patologie i alkoholizm. Bo podejrzewam że z tego dodatkowego dofinansowania niejedno uzależnienie jest finansowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

To nie jest takie proste. Powinniśmy trochę poczekać z ocenami. Osobiście wolę by Państwo wspierało dzieci niż polityków, kościół czy górników.Gdyby im zakręcić kranik z kasą to z pewnością byłoby 1000 plus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×