Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
  • 0
Sabina

Polacy nie oszczędzają, bo nie mają z czegoâ�Ś

Pytanie

Ostatnio podczas sondy któregoś z banków okazało się, że Polska znajduje się na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o oszczędzanie. Tylko 43% Polaków zdeklarowało się, że mają oszczędności. Porównując z innymi krajami, ponad połowa, bo aż 58% Europejczyków ma oszczędności. Najwięcej Luksemburg-81% i Holandia -75%. My zajęliśmy miejsce ostatnie, jeszcze za Rumnią-44% i Turcją-48%. Niestety takie informacje nie są zadawalające, szczególnie, że nie chodzi w naszym kraju o problem łatwego wydawania pieniędzy, ale o to, że w coraz większej mierze więcej wydajemy, niż zarabiamy.

U nas największy problem to systematyczność. Jedynie 17% badanych odkłada regularnie. Inni odkładają raz, na jakiś czas, kiedy mają chwilowy, dodatkowy przypływ gotówki. Niestety większość osób narzeka na nieprzewidziane wydatki. Radząc sobie z codziennym budżetem, nagle pojawiają się rzeczy, na które nie mamy wpływu. Chcielibyśmy odłożyć, ale niestety kolejna sytuacja losowa i nie ma takiej możliwości. Program 500+ być może będzie szansą na to, że więcej osób zacznie oszczędzać. Chcąc bowiem zapewnić dzieciom lepszą przyszłość, pieniądze z programu nie będą wydawane, ale właśnie odkładane. Taką chęć wykazuje aż 27% badanych. Dla pozostałych zostają pożyczki na dowód jak te z zestawienia...

Jak więc widzimy kwestia oszczędzania w Polsce mocno szwankuje. Jest problem, ale niestety bardzo często nie jest on zależny od nas samych. W wielu województwach ludzie zarabiają tak, że nie stać ich nawet na godne życie. Więc gdzie tu mowa o oszczędzaniu? Skąd wziąć, jeśli większość nadal pracuje za najniższą krajową?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ludzie maja coraz większe wydatki a pensja jak to bywa od lat jest taka sama. Nie mamy szans na oszczędzanie,dlatego tak wielu ludzi ląduje pod mostem bo traci cały swój dobytek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Ja myślę, że też dużo zależy od ludzi i ich podejścia do oszczędzania. Bezsensowne jest gromadzenie środków finansowych tylko po to, by posiadać pewną kwotę. Lepiej nastawić się na konkretny cel, którego realizacja podniesie w jakiś znaczący sposób jakość naszego życia. W oszczędzaniu warto postawić na systematyczność, lepsze efekty przyniesie systematyczne oszczędzanie mniejszych kwot, niż wpłacanie większych kwot raz na jakiś czas. Wszystkiego możemy się dowiedzieć ze strony http://wlasciweoszczedzanie.webgarden.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

no właśnie...gdzie tu mowa o oszczędzaniu jak nie ma z czego. cały długi wywód zakończył się więc tym, że wywód jest bezsensu. każdy sobie zdaje sprawę, że nie ma z czego odkładać, ale może zastanówmy się dlaczego ciągle Polacy tkwią w takiej sytuacji? wydaje mi się, że starsze pokolenia nauczyły się żyć w socjalizmie i nie wyobrażają sobie totalnej zmiany ustroju. jestem człowiekiem młodego pokolenia i nie obawiam się prywatnego ubezpieczenia czy prywatnego szkolnictwa w zamian za niższe podatki. obniżka podatków nie przełoży się jedynie na większe zarobki, ale również na tańsze produkty na sklepowych półkach. Polacy jednak nie rozumieją tego, poza tym wmówiono im, że u nas jest już kapitalizm i wcale nie żyje się w nim dobrze. kiedyś w gazecie wyborczej był artykuł o tym, że 75 % rodaków jest niezadowolonych z kapitalizmu. ale u nas nie ma i nie było wlnego rynku!!! u nas jest socjalizm z krwi i kości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Może też nie jesteśmy społeczeńswtem "rzuacającym się na głęboką wodę", nie inwestujemy tak chętnie, nie otwieramy firm, bo wolimy jak jest żle, ale stabilnie i może dlatego nie mamy tak dużo pieniędzy jak nasi europejscy sąsiedzi. Chociaż prawdą jest to, co mówi amanko. Można odłożyć nawet z małej wypłaty, kiedy się nie żyje ponad stan, tylko dostosowuje poziom życia do zarobków. Z drugiej strony też co to za życie, gdy ma się ciągłe wyżeczenia. Ja sam kiedyś, kiedy miałem mniejszy dochód, potrafiłem więcej odłożyć, niż obecnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Problem z brakiem oszczędzania jest raczej związany zarówno z uzyskiwanymi dochodami jak i z bardzo dużym obecnie problemem społecznym jakim jest zadłużenie naszych obywateli. Już blisko 2 miliony Polaków ma poważne problemy z obsługą i terminową spłatą swoich zobowiązań. Zadłużeniu sprzyjają różne TWORY działające w naszym kraju, zarazem w naszym systemie prawnym. Niczym grzyby po deszczu "wyrastają' coraz to nowsze firmy udzielające pożyczek o lichwiarskim oprocentowaniu na krótki okres czasu z wysokimi odsetkami, kosztami manipulacyjnymi w Bóg wiedzieć z jakim opłatami jeszcze. Nie jesteśmy w stanie spłacać swojego zadłużenia, jednak chcąc uniknąć etapu windykacji czy egzekucji komorniczej robimy wszystko - zatem zaciągamy kolejną drogą pożyczkę, kolejne chwilówki na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Popadamy w pętlę kredytową, inaczej zwaną spiralą długów. Niestety krocie zarabiają nasi Wierzyciela, a my sami jedynie pogłębiamy jeszcze bardziej swój problem finansowy.

 

Czy jest wyjście z długów, jakie są temu sposoby

 

Zapraszam do lektury bloga: www.financegroup.blog.pl

 

telefon kontaktowy:

+48 735 044 743

logo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Myślę, że tam gdzie pojawi się mieszkanie plus sytuacja odmieni się. Program da szansę wielu rodzinom. Zresztą lepiej płaci się na swoje niż wynajem jak się wybierze dojście do własności. zaglądam na https://mieszkanieplus.org.pl/ i sprawdzam nowe lokalizacje. I to chyba pierwszy raz od studiów, kiedy pomyślałem o przeprowadzce w fajniejsze miejsce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×