Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
JanekW

Jak wyrejestrować samochód?

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w posiadaniu rozbitego samochodu, zbliża się termin zapłaty OC, dlatego też chciałbym auto wyrejestrować. Czy ktoś mógłby przedstawić krok po kroku jak to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z art. 79.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym pojazd podlega wyrejestrowaniu na wniosek jego właściciela w pięciu przypadkach. Te przypadki to złomowanie w Stacji Demontażu Pojazdów. Druga sytuacja, to kradzież pojazdu. Trzecia przyczyna, to wywóz pojazdu z kraju, jego sprzedaż i rejestracja w innym państwie. Czwarta, losowa, jest stosowana w przypadku, gdy konieczna jest kasacja samochodu, chociażby w wyniku wypadku czy podpalenia. No i piąta, czyli udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty pojazdu.

Samochód czy inny pojazd przeznaczony do złomowania musi być w miarę kompletny. Podstawową sprawą jest waga, która nie może być mniejsza niż 90 proc. masy własnej zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. Ten wymóg dotyczy tylko samochodów osobowych. Stacja Demontażu Pojazdów może domagać się do złotówki kary za każdy brakujący kilogram. Może, ale nie musi.

W przypadku kradzieży trzeba dostarczyć stosowne zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie kradzieży na policję oraz oświadczenie właściciela o utracie pojazdu lub postanowienie prokuratorskie o umorzeniu śledztwa. Koszt wyrejestrowania w tym przypadku to 10zł.

Trzecia przyczyna, to wywóz samochodu czy motocykla z kraju, jego sprzedaż i rejestracja w innym państwie. Aby taki pojazd zniknął z ewidencji, należy przedstawić zaświadczenie o rejestracji w innym państwie lub ksero nowego, zagranicznego dowodu (oba dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego). Koszt wyrejestrowania - jak w poprzednich przypadkach - wynosi 10 zł.

Czwarta, losowa, jest stosowana w przypadku, gdy dojdzie do kasacji samochodu, chociażby w wyniku wypadku. Gdy zdarzenie nastąpiło w Polsce, to procedura jest taka sama, jak w przypadku złomowania starego samochodu. Gdy do nieszczęścia dojdzie za granicą, wówczas musimy przedstawić zaświadczenie o zezłomowaniu z tamtejszej stacji SDP plus pozostałe dokumenty samochodu. Oczywiście zaświadczenie musi być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Koszt wyrejestrowania wynosi 10 zł.

Piąta sytuacja, w której kodeks przewiduje wyrejestrowanie samochodu, to udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty pojazdu. Załóżmy, że w ogródku stało stare, zniszczone auto. Pojawił się złomiarz, który za kilkaset złotych zabrał pojazd, bez zawierania umowy kupna-sprzedaży. Formalnie samochód nadal jeżdzi. Choćby dlatego, żeby nie dostać kary za brak OC, lepiej go wyrejestrować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrejestrowania zwalnia z obowiązku ubezpieczenia OC? Trzeba chyba jeszcze też wypowiedzieć umowę ubezpieczenia najpóźniej na jeden dzień przed końcem polisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam samochód do złomowania, niedługo (jutro) czeka mnie zapłata kolejnego OC. Wydział komunikacji Gdynia powiedział mi, że najpierw muszę mieć papier od sprzedaży bądź złomowania, aby mogli go wyrejestrować. Tylko w tym jest problem, że jutro trzeba by zawrzeć polisę, czy jest sposób żeby jakoś to obejść bez kar.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat ja nigdy nie miałem z takimi kwestiami problemów i nawet na ten moment nie mam potrzeby tego robić. Najbardziej cieszy mnie jeszcze to, że odkąd posiadam klasycznego VW Garbusa to mogę powoli go sobie odnawiać. Tym bardziej, że w sklepie https://garbus.pl/czesci-do-vw-garbusa za każdym razem znajduję wszystkie części zamienne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×