Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
Dawid31

IKE szansą na wyższą emeryturę?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy Waszym zdaniem IKE to dobry pomysl? Jakie IKE według Was warto polecić? 

Według mnie to jak najbardziej dobry pomysł. Obecny system emerytalny ma wiele krytyków, nie chcę oceniać jak będzie wyglądał system emerytalny za kilka lat, ale moim zdaniem najpewniej jest samemu zadbać o wysokość swojej przyszłej emerytury np. poprzez IKE. Sam dosyć poważnie zastanawiam się nad założeniem indywidualnego konta emerytalnego. Istnieją nawet specjalne kalkulatory, które mają za zadanie obliczyć przewidywany dodatek do emerytury na podstawie naszych regularnych wpłat np. http://www.prywatnaemerytura.pl/wszystko-o-ike/ile-mozesz-zyskac-z-ike/ Z ciekawości obliczyłem sobie wysokość dodatku na podstawie regularnych wpłat po 100 zł i wyszło mi 985 miesięcznie/100 954 jednorazowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie zacznijmy od tego czym jest IKE czyli tzw. III filar czyli Indywidualne Konto Emerytalne: http://pl.wikipedia.org/wiki/Indywidualne_konto_emerytalne

 

Plusy:

  • Środki tam zgromadzone nie są opodatkowane podatkiem 19% tzw podatkiem Belki
  • kasę wpłacamy najczęściej do banku na specjalne konto  i tymi pieniędzmi możemy obracać poprzez lokaty, fundusze inwestycyjne czy obrót akcjami na giełdzie
  • dziedziczenie wszystkich zgromadzonych na koncie pieniędzy w przeciwieństwie np. do OFE gdzie jak ktoś umarł miesiac po przejściu na emeryturę - rodzina już nic z OFE nie dostawała. W IKE wypłacone zostaną wszystkie środki aż do 0 na koncie.

Minusy:

  • Można wpłacić rocznie maksymalnie 3xkrotność miesięcznego średniego wynagrodzenia około 11-12 tys zł rocznie
  • aby było zwolnienie z podatku Belki środki można wypłacić dopiero w wieku 60 lat lub 55 jeżeli przejdziemy na wcześniejszą emeryturę

Trochę ukróciło się OFE to zagraniczne towarzystwa ubezpieczeniowe szukają naszej kasy tutaj. Pieniądze można też wpłacać w domach maklerskich lub towarzystwach ubezpieczeniowych a te wezmą sobie sowite premie z prowizji jakie nałożą na klienta.

 

Dla zainteresowanych różnice między IKE a IKZE:

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1085790.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom decydując się na IKE mamy sporo możliwości. Tworząc Indywidualne Konto Emerytalne możemy podpisać umowę z bankiem, zakładem ubezpieczeń, Towarzystem Funduszy Inwestycyjnych lub podmiotem prowadzacym działalność maklerską. W wszystkich wypadkach jesteśmy zwolnieni z podatku od zysków kapitałowych.

 

Najczęściej klienci podpisują umowy z bankiem tworząc IKE w formie rachunku oszczednościowego/lokaty. W ten sposób bez większego wysiłku i wiedzy z zakresu finansów możemy gromadzić dodatkowe środki na emeryturę nie narażając się przy tym na wysokie ryzyko. Oprocentowanie takich kont jest jednak niewielkie przykładowo w GetinBanku ma charakter zmienny i wynosi tyle co Referencyjna Stopa Procentowa (obecnie 2,5%).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co warto widać po świadczeniach, które się uzyskuje. Ostatanie "zadymy" z III Filarem też dużo mówią. Lokaty są obecnie b.nisko oprocentowane. Na ten moment nic z w/w niedaje pewnego a już na pewno solidnego zabezpieczenia. Jeżeli nie zadbamy o siebie sami i nie pomyslimy jak ulokować Swoje oszczędności to niewiele zyskamy na dywagacjach co lepiej. Są to rozważania czy wybrać mniejsze, czy większe zło. Jeżeli już oszczędzać to na lokacie i to tylko do momentu dopuki nie uzbiera się kwoty wymaganej by w coś zainwestować... choćby w małą działkę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×