Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
  • 0
Witek

Nowe pomysły dot. przewalutowania kredytów frankowych

Pytanie

Temat kredytów we frankach nadal nierozwiązany, nadal pod ogromnym znakiem zapytania. Masa pytań, zbyt mało odpowiedzi, zbyt dużo niejasności. Czy coś się w sytuacji frankowiczów zmieni? Czy jest pomysł na to, by wilk był syty i owca cała?

Wedle najświeższych informacji jest nowy pomysł, który mógłby być szansą na rozwiązanie problemu, jakim są kredyty we frankach.  Kredyty gotówkowe są opisane np. tutaj. Na spotkaniu zainicjowanym przez Kancelarię Prezydenta, Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu przedstawiło projekt, który mógłby pomóc tysiącom ludzi w naszym kraju. Jaki? Otóż chcieliby oni, aby nastąpiło przewalutowanie kredytów z dnia, w którym kredyt został udzielony. Taka forma pomocy zyskała nawet nazwę- program 1000+.

Wiadomo, iż problem jest i nie można zamieść go pod dywan. Kancelaria Prezydenta wychodząc więc do swoich obywateli zorganizowała debatę, w której wzięli udział frankowicze, sektor bankowy, jak również i KNF, Ministerstwo Finansów, senacka i sejmowa komisja finansów, a także UOKiK i Rzecznik Finansowy. Do końca czerwca kancelaria ma ukazać nowy projekt ustawy, który miałby pomoc kredytobiorcom.

Jeśli miałaby wejść w życie ta opcja, którą przedstawili przedstawiciele środowisk skupiających frankowiczów, wówczas po przeliczeniu rata składałaby się niejako z  dwóch części: pierwsza podstawowa, czyli wysokość raty przeliczona po kursie walutowym z dnia, w którym kredyt był zaciągnięty i druga nadwyżka indeksacyjna, a więc różnica między wysokością raty naliczoną po kursie z dnia zaciągnięcia, a ratą, która byłaby przeliczana po obecnym kursie walutowym. I mówiąc tu o nadwyżce, a dokładniej o ryzyku walutowym, o którym kredytobiorcy wiedzieli, trafiałoby ono do Funduszu Kompensacyjnego. Część wynikającą z ryzyka bank płaciłby na fundusz, a ten pieniądze oddawałby kredytobiorcy. W ten więc sposób wysokość raty byłaby taka, jak dotychczas. Taka sytuacja sprawiłaby, że klient płaciłby pełną ratę, tylko za pierwszym razem, potem pieniądze byłyby mu zwracane, a same banki byłyby obciążone kosztem przewalutowania nie jednorazowo, ale każdego miesiąca.

Taki jest pomysł, ale większość uważa, iż stanowi on swoistą abstrakcję. Wielu nadal stoi przy tym, by rozłożyć koszty restrukturyzacji kredytów i ich przewalutowania po połowie, tak, jak wobec banków, jak również i wobec kredytobiorców. Jeśli to nie spotka się z zainteresowaniem nadal, to uczestnicy debaty są gotowi zgodzić się na wszystko, co nie zachwieje stabilności sektora bankowego.

Marek Pawlicki, Szef Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu wymienił cztery punkty, które ustawa nad którą pracuje prezydent powinna spełniać:

  • zapowiedzi prezydenta z kampanii wyborczej i raport Rzecznika Finansowego
  • rozwiązanie problemu, a nie pomoc
  • zakaz dzielenia kredytobiorców- wszyscy są tacy sami
  • informacja, że banki łamały prawa


Kancelaria Prezydenta przedstawiła swoje propozycje rozwiązania problemów. Wchodzi więc w opcję przewalutowanie kredytów po jednym z czterech wariantów kursu sprawiedliwego. Taki miałby wybrać sobie kredytobiorca. Druga wizja to przewalutowanie kredytów po obecnym kursie. Kolejna to zwrot części spreadów. I ostania, zwrot nieruchomości obciążonej kredytem. Byłyby więc różne warianty pomocy, a kredytobiorcy, wszyscy od 2000roku, mieliby rok na podjęcie ostatecznej decyzji, na co chcieliby się zdecydować.

Kłótnie, nieporozumienia, brak jednej wizji. Czy dojdzie w końcu do znalezienia złotego środka dla każdego? Obawiamy się, że nie! Jak bowiem można traktować jedną miarką każdego kredytobiorcę, jeśli sytuacja każdego z nich była i jest zupełnie inna? Czy nie lepiej byłoby postawić na zawieranie ugody z poszczególnymi grupami klientów, a bankami za pośrednictwem UOKiK? Jak zawsze musimy poczekać, licząc mimo wszystko i mając nadzieję, że uda się znależć takie rozwiązanie, które będzie w stanie pomóc każdemu frankowiczowi.

 

CHF_20.jpg
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×