Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Lepsza lokata czy konto oszczędnościowe?

Bank BPH

3 odpowiedzi na ten temat

#1 Antek

Antek

  0 stopień

 • Użytkownicy forum
 • 14 postów

Napisany 26 październik 2012 - 16:20

Gdzie lepiej trzymać swoje pieniądze? Na lokacie czy koncie oszczędnościowym? Czym się różnią te dwie formy oszczędzania?

#2 art

art

  1 stopień

 • Użytkownicy forum
 • 71 postów

Napisany 26 październik 2012 - 16:23

Obecnie oprocentowanie kont oszczędnościowych jest niemal równe oprocentowaniu lokat. W związku z tym wiele osób zaczęło się zastanwiać co jest aktulanie korzystniejsze: lokata czy rachunek oszczędnościowy. Rozważmy wady i zalety obu produktów aby odpowiedzieć na to pytanie.
Największą zaletą jaką posiada konto oszczędnościowe jest fakt, że umożliwia nam on dość swobodny dostęp do naszych środków pieniężnych. Umowę z bankiem podpisujemy na czas nieokreślony, a więc w każdym momencie możemy wypłacić cały kapitał i zakończyć oszczędzanie. Bank nie narzuca nam również ile i jak często powinniśmy wpłacać na konto, jest to zależne tylko od nas. Klejną zaletą jest dość wysokie oprocentowanie i częsta kapitalizacja odsetek (zazwyczaj raz w miesiącu).
Rachunek oszczędnościowy posiada również swoje wady. Zazwyczaj prowadznie i otwarcie konta jest darmowe ale za przelewy często musimy płacić. Nie jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które zamierzają często pobierać środki z konta.
Część osób zdecydowanie preferuje lokaty. Jako ich główną zaletę wskazują wyższe oprocentowanie i fakt, że jest to najlepszy sposób oszczędzania dla rozrzutnych osób. Mając świadomość niebezpieczeństwa utraty odsetek, takie osoby są w stanie więcej oszczędzić, gdyż nie wypłacają środków przed upłynięciem terminu. Co więcej obecnie na rynku oferta lokat jest bardzo szeroka. Możemy wybierać spośród tych krótkoterminowych, długoterminowych, ze stałym bądź zmiennym oprocentowaniem. Dzięki temu każdy ma szanse znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
Ciężko jest jednoznacznie ocenić, który produkt jest lepszy, gdyż zaspokajają one nieco inne potrzeby. Jeśli mamy sporą ilość oszczędności i wiemy, że nie będziemy ich potrzebować w najbliższym czasie to z pewnością korzystniej jest wybrać lokatę, gdyż gwarantuje nam ona wyższy zysk. Natomiast jeśli chcemy na bieżąco przeznaczać część naszych środków na oszczędności i cięzko nam ocenić jak długo chcemy oszczędzać to powinniśmy się zdecydować na rachunek oszczędnościowy.
Źrodło: inwestycjefinansowe.com

#3 Lukasz

Lukasz

  Moderator

 • Moderatorzy
 • 173 postów

Napisany 11 listopad 2012 - 14:29

Konta oszczędnościowe stały się chyba ostatnio modne, bo prawie każdy bank silnie reklamuje ten produkt bankowy. Ciekawe czy ma to coś wspólnego z lokatami w Amber Gold ? Może ludzie trochę się zrazili do słowa lokata, uważając je nie do końca bezpiecznym rozwiązaniem.

Wracając do kont oszczędnościowych są podobne do lokat, a oprocentowanie ostatnio porównywalne właśnie jak na lokatach. Przy kontach oszczędnościowych trzeba jednak uważać na terminy kapitalizacji, żeby nie wypłacić środków zbyt wcześnie i nie utracić odsetek oraz na opłaty związane z przelewami. Czasem się zdarza że przelew z takiego konta oszczędnościowego może kosztować nawet 10 zł ( chociaż chyba w wszystkich ofertach pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy).

#4 kijlox

kijlox

  0 stopień

 • Użytkownicy forum
 • 10 postów

Napisany 24 październik 2013 - 18:23

Oprocentowanie lokat ostatnio spada, bardziej korzystne stają się depozyty krótkie oraz lokaty długoterminowe. W jednym z rankingów bankiera widać, że na pierwszym miejscu plasuje się Idea Bank, który oferuje oprocentowanie w wysokości 4,75%.

Dodaj odpowiedź  Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: Bank BPH

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników