Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Skocz do zawartości
adriano

Parabanki - ostrzeżenie UOKiK

Rekomendowane odpowiedzi

UOKiK chyba wziął sobie do serca ostatnie parabankowe afery i wydał z siebie głos, ostrzegając przed nimi. Poniżej wklejam ich komunikaty.

 

 

Gotówka bez BIK, Najtaniej na rynku, Z komornikiem i na dowód — takimi hasłami firmy pożyczkowe zachęcają konsumentów do skorzystania ze swoich ofert. Aby je uatrakcyjnić proponują również dodatkowe usługi, np. wizytę akwizytora w domu klienta. Na rynku dostępnych jest wiele ofert instytucji parabankowych, na które decydują się osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej albo takie, którym banki odmówiły udzielenia kredytu. W konsekwencji często popadają w spiralę kredytową, a okazyjna pożyczka, która miała pomóc w spłacie długów, okazuje się pułapką bez wyjścia.

Interwencje Urzędu

 

UOKiK na bieżąco przygląda się praktykom przedsiębiorców działających na rynku finansowym. Aby chronić portfele konsumentów interweniujemy natychmiast po dostrzeżeniu nieprawidłowości. Obecnie prowadzimy blisko 30 postępowań, w ramach których analizujemy działania instytucji parabankowych. Sprawdzamy wzorce umów i regulaminy pod kątem występowania klauzul niedozwolonych, a także reklamy. Na trop nieuczciwych przedsiębiorców naprowadzają nas m.in. poszkodowani konsumenci.

Grzechy parabanków

 

Częstą praktyką jest pobieranie przez instytucje parabankowe wysokich opłat przygotowawczych lub wynagrodzenia za cały okres kredytowania jeszcze przed podpisaniem umowy albo wypłatą pieniędzy, a następnie nieudzielanie pożyczki i zatrzymywanie wpłaconych kwot. Sytuacje takie są coraz częstsze. Nieuczciwe firmy bazują na konstrukcji umów, które umożliwiają im odmowę udzielenia pożyczek, na podstawie pozornie obiektywnych kryteriów np. braku odpowiedniego zabezpieczenia. Jednocześnie wymagane zabezpieczenia sięgają nawet 250 proc. wartości pożyczki, co z góry przesądza to o negatywnym rozpatrzeniu wniosku konsumenta.

Już samo hasło — Bez BIK, nawet bez zdolności kredytowej — powinno być ostrzeżeniem dla konsumenta. Może to bowiem oznaczać, że parabank nie bada zdolności spłaty zaciągniętego zobowiązania. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że w ogóle nie planuje udzielić konsumentowi pożyczki, a jedynie wyłudzić od niego wysokie wynagrodzenie lub opłatę przygotowawczą. Należy pamiętać, że każdy pożyczkodawca ma obowiązek oceniać ryzyko kredytowe konsumenta przed zawarciem umowy, co wynika z art. 9 ustawy o kredycie konsumencki

Niska świadomość

 

Dużym problemem w tym przypadku jest niska świadomość konsumentów na temat tego, czym w ogóle są parabanki. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie UOKiK. Odpowiedzi na pytanie — czym jest parabank — nie znało 54 proc. przepytanych konsumentów. Co dziesiąty błędnie uważał, że jest to bank, który łatwo i szybko udziela pożyczek. Ponad połowa nie umiała odpowiedzieć na pytanie, co się stanie z pieniędzmi powierzonymi parabankowi w sytuacji jego bankructwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego czegoś jak szybka kasa na dowód, szybka kasa na już, w minutę, w godzinę, w 30 minut, z bik bez, itp.

Nie ma i weżcie to zrozumcie.

 

Napisane jest na gorze - cała prawda i trzeba ich ładnie wydymać żeby nas nie dymali na kasę, a pompują jak chcą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś instytucje finansowe (nie banki, bo tam nie mam czego szukać), które pożyczą pieniądze ludziom z kłopotami w BIK, ale regularnymi dochodami (umowa o pracę). Możecie polecić jakies - najtańsze - rozwiązanie. Zarabiam ile zarabiam, ale potrzeby mam większe, bo mam chore dziecko, które jak zachoruje, potrzebuje czasem drogich leków - wtedy zaczynają się problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś instytucje finansowe (nie banki, bo tam nie mam czego szukać), które pożyczą pieniądze ludziom z kłopotami w BIK, ale regularnymi dochodami (umowa o pracę). Możecie polecić jakies - najtańsze - rozwiązanie. Zarabiam ile zarabiam, ale potrzeby mam większe, bo mam chore dziecko, które jak zachoruje, potrzebuje czasem drogich leków - wtedy zaczynają się problemy.

hmm szybka pożyczka przez Internet bez BIK to dla Ciebie wydaje sie idealne rozwiazanie, prawda?? Sprawdz ich oferte, bo wg mnie jest naprawde korzystna. Pogadaj z konsultantem od nich, a on Ci wszystko wyjasni, tak jak i mi wyjasnil:>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×